6 maja 2021

Czy wing foil jest trudny?

POWRÓT DO LISTY

Wing Foil to zupełnie nowy wymiar sportów wodnych, który zyskał sporą popularności w ciągu ostatnich kilku lat. WingFoil łączy w sobie elementy windsurfingu, kitesurfingu, surfingu i foliowania. Z wingiem możesz odkrywać zalety pływania na desce typu foil, SUPie czy nawet na zwykłej deskorolce. Ten mały żagiel zwany „skrzydłem” zrewolucjonizował rynek surfignowy, a to za sprawą magii lewitowania bezkonieczności startowania latawca kitesurfingowego.

 

 

 

Przy pomocy lekkiej bryzy o prędkości od około 10 węzłów możesz wygenerować wystarczającą moc, aby wprowadzić swoją deskę foil w ruch. To wszystko sprawia wrażenie, jakbyś nagle lewitował nad powierzchnią wody - unosząc się i płynąc w zupełnej ciszy. Na pierwszy rzut oka latawiec do wingfoila można porównać swoim wykorzystywaniem i zakresem pracy do żagla windsurfingowego, z tą różnicą, że latawiec nie jest przymocowany do masztu i deski. Do wystartowania i pierwszego ślizgu potrzebne są tylko podstawowe umiejętności pracy latawcem i minimum sprzętu ( skrzydło+deska). Ponadto nauka jest prostsza i bezpieczniejsza, więc każdy może się świetnie bawić, nawet najmłodsi.

Podobnie jak w przypadku większości nowych sportów, ale w szczególności sportów wiatrowych, początkowa nauka może być trudna, a to za sprawą konieczności zrozumienia wiatru i umiejętnego wykorzystywania go do generowania mocy, jednak dzięki kilku wskazówkom instruktorów wingfoila i odpowiednim postępom krzywa uczenia się szybko wzrasta. Jeśli jesteś doświadczonym windsurferem będziesz miał dużo większą łatwość przyswojenia wiedzy w stosunku do osób, które nigdy nie żeglowały ani nie uprawiały kitesurfingu lub windsurfingu, a to za sprawą podobnego sposobu generowania mocy.

 



Jak szybko i efektywnie nauczyć się tego nowego sportu?


By poznać tajniki wing-foila warto byś zaczerpnął wiedzy od osób doświadczonych i byś stawiał swoje pierwsze kroki pod okiem wykwalifikowanego instruktora wing foila. Podczas zajęć będziesz musiał sprostać szeregowi wyzwań (począwszy od przyswojenia wiedzy teoretycznej). Pierwszym krokiem w procesie uczenia się wing foila jest przede wszystkim zabawa ze skrzydłem na lądzie. Takie zajęcia najlepiej jest przeprowadzić w słabych warunkach wiatrowych, by spokojnie i bezpiecznie przyswoić zasady działania wingfoila. Zabawa "na sucho" polegająca na pracy skrzydłem, przyjmowanie pozycji do jazdy oraz świadome dodawanie mocy ze skrzydła jest ogromną zaletą, gdy wejdziesz do wody. Zalecamy ćwiczenie na kolanach, ponieważ zazwyczaj będziesz w takiej sytuacji dryfował na głębokiej wodzie.


Podobnie jak w przypadku kitesurfingu i windsurfingu lub każdej innej odmiany żeglarstwa, możesz położyć żagiel i spowodować, że straci on moc. Im mocniejszy wiatr, tym łatwiej odkryć moment gaśnięcia skrzydła, a co warto pamiętać: istnieje cienka granica między dobrą mocą, a za dużą więc spędź z instruktorem kilka kwadransów na stałym lądzie, zanim oswoisz się z pracą skrzydła. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie na tym etapie ( jeśli istnieje taka możliwość) deskorolki lub zwykłej deski SUP. Dzięki dobrej praktyce na lądzie zdobędziesz wiedzę i pamięć mięśniową, które pomogą ci szybciej i łatwiej robić postępy po wejściu do wody. Jeśli uda Ci się wyjść na drugą sesję na plaży przy nieco większym wietrze (15-18 węzłów), pozwoli Ci to poczuć moc i sterowność przy silnym wietrze, zanim staniesz pierwszy raz na desce foil.


 

 

 


Pierwsza lekcja wingfoila


Podczas pierwszej sesji w wodzie najlepiej byś skorzystał z umiarkowanych warunków wiatrowych na poziomie ok.12 węzłów, najlepiej w pełnej asekuracji ze strony instruktora znajdującego się na łodzi lub pływającej platformie. Gładka woda jest idealna, ale nieobowiązkowa do nauki. Warto również byś swoje pierwsze samodzielne ślizgi wykonywał na desce typu SUP. Zapewni ci to dużo większą stabilność i zmaksymalizuje progres. Dzięki cennym radom swojego instruktora z dużą łatwością zaliczysz swój pierwszy ślizg i zrozumiesz zasadność zabawy "na sucho" latawcem na brzegu. Gdy będziesz już w stanie jeździć stabilnie przez kilkaset metrów w obu kierunkach, zacznij pracować nad kierunkiem deski.

 

 

 


Pierwsza lewitacja WING FOIL


Pierwszy hals w lewitacji z pewnością długo zostanie w Twoje pamięci, a jasne i przejrzyste komendy ze strony Twojego instruktora sprawią, że bardzo szybko dojdziesz do momentu samodzielności i pełnej kontroli kierunku płynięcia. Będąc w wodzie, po założeniu deski folii i ustawieniu jej wzdłuż linii wiatru będziesz miał większe możliwości łatwego startu. W rezultacie zyskasz przyspieszenie, maksymalną prędkość, zwrotność i możliwość ostrego płynięcia pod wiatr. Jeśli jesteś osobą o niskiej masie ciała, warto byś przystępował do pierwszych startów z wiatrem o mocy ok 12-14 węzłów, jednak przy wyższej masie ciała dobrze byś podchodził do pierwszych startów przy wietrze nawet w okolicach: 17-22 węzły. Zasada ta dotyczy jedynie osób uczących się z tego względu, że mocniejszy wiatr skompensuje twoje braki techniczne.

 

 


Wind foil to zupełnie nowy kierunek w sportach wodnych, jednak nie jest trudny i niebezpieczny. Dzięki odpowiedniemu podejściu do nauki z pewnością szybko pszyswoi nową wiedzę. Do sukcesu potrzebny jest Ci jednak niezbędny odpowiedni sprzęt wysokiej jakości, odpowiednia moc wiatru i wsparcie instruktorskie na platformie pływającej, z tego względu że ten etap zajęć będzie odbywał się na głębokiej wodzie. Ten sport jest bardzo przystępny, skierowany dla każdego. Dzięki efektywnej nauce pod okiem instruktora, będziesz mógł już po drugich-trzecich zajęciach samodzielnie lewitować i cieszyć się wolnością wynikającą z lewitowania na wingfoilu!