1 września 2021

Jakie mamy zagrożenia w kitesurfingu i jak możemy im zapobiegać ?

POGODA

POWRÓT DO LISTY

Kitesurfing jako sport podwyższonego ryzyka jest uznawany często za sport ekstremalny. W wielu przypadkach kitesurfing nazywa się sportem o podwyższonym ryzyku, zwłaszcza jeśli mamy na myśli towarzystwa ubezpieczeniowe. Jak jest jednak naprawdę i jakie największe zagrożenia czyhają na nas podczas uprawiania kiteboardingu? Więc jakie są rzeczywiste niebezpieczeństwa kitesurfingu? O tym przygotowaliśmy dla Was obszerny artykuł poniżej.

Czy kitesurfing jest bezpieczny?

O bezpieczeństwie w kitesurfingu już wielokrotnie mówiliśmy poruszaliśmy też temat związany z tym, jak przygotować się do swojej pierwszej lekcji kitesurfingu, jednak dzisiaj chcielibyśmy opowiedzieć o tym, jakie są realne zagrożenia w uprawianiu tego sportu i jak możemy ich uniknąć. Jeśli już jesteś samodzielnym kitesurferem z odrobiną doświadczenia doskonale wiesz, że nie zawsze wypadki zdarzające się podczas pływania są uzależnione od nas, ale warto porozmawiać o tym, jakie czynniki mogą na to wpłynąć i jak możemy mądrze unikać sytuacji niebezpiecznych. W związku z tym podzieliliśmy wszystkie zagrożenia na kilka kategorii i właśnie o tym chcielibyśmy dzisiaj porozmawiać o tym nieco szerzej:

 

 

 

 

ZAGROŻENIA POGODOWE KITESURFING

 

Jedna z rzeczy, na którą nie mamy wpływu, a często jest ona głównym powodem wypadków na wodzie jest nagła zmiana pogody. Najważniejszą kwestią w zachowaniu bezpieczeństwa w tej kwestii jest posiadanie przez kitesurfera podstawowej wiedzy związanej z meteorologia. Baczne obserwowanie nieba i zmiennych jednostek pogodowych może przyczynić się do tego, że świadomie opuścisz akwen, zanim pojawi się na nim porywisty wiatr, wyładowania atmosferyczne lub w drugą stronę: koniec wiatru, który przyczyni się do tego, że utkniecie na środku morza, bez możliwości powrotu do brzegu.

 

Zbyt mocny wiatr: Najczęściej spotykanym problem wśród osób początkujących jest złe ocenienie mocy wiatru, a co za tym idzie złe dopasowanie latawca do panujących warunków wiatrowych. Niestety byliśmy już świadkami wypadków, kiedy w czasie startowania latawca, miał on taką moc, że osoba startująca była wyrywana z wody. Jeśli się okaże, że w takiej sytuacji (kiedy mamy już dość dużo mocy) i nie zauważymy docierającego do nas mocnego wiatru, możemy w konsekwencji utracić kontrolę nad czaszą latawca i zostać wepchnięci w inne osoby pływające, a w najgorszej sytuacji w brzeg lub inne trwałe obiekty znajdujące się przy plaży. Warto byście unikając takich sytuacji czytali dokładnie prognozy, obserwowali niebo i rozmawiali z bardziej doświadczonymi na spocie. To właśnie taka podstawowa wiedza może uchronić Was przed konsekwencjami mocnych podmuchów.

 

Kierunek odpychający: Kolejnym z problemów powiązanych ze złą sytuacją pogodową może być wiatr typu offshore lub wiatr o kierunku side off shore. Jeśli wychodzimy na spot, na którym wiatr lekko odpycha nas od brzegu, musimy być pewni, że nasze umiejętności w każdym przypadku pozwolą nam wrócić bezpiecznie do brzegu. W sytuacjach niepewnych najlepiej byście sprawdzili przed sesją czy na spocie, na którym planujecie uprawiać kitesurfing (a wiatr jest odpychający) funkcjonuje ratownictwo wodne typu rescue. Dzięki nim w przypadku utraty deski lub osłabnieciu wiatru, zawsze będziesz mieć pewność, że bezpiecznie wrócisz na brzeg. Jednym z przykładów spotów, które fantastycznie (i bardzo bezpiecznie) działają stale na wietrze odpychającym jest Sotavento na Fuerteventurze (https://www.malayka.pl/web/spots/view/id/sotavento-fuerteventura). Po uiszczeniu niewielkiej opłaty stałej za rescue w bazie kitesurfignowej, możesz być pewien, że Twoje pływanie będzie bardzo bezpieczne, tutaj nad bezpieczeństwem osób uprawiających kitesurfing opiekę sprawuje liczna grupa ratowników morskich, którzy obserwując nieprzerwanie spot udzielają pomocy potrzebującym w mgnieniu oka.

 

Niebezpieczne prądy morskie: Problem ten jest niewystępujący na większości spotów w Polsce może niejednokrotnie zaskoczyć kitesurfera na wyjeździe zagranicznym. Prądy morskie niewidoczne dla oka amatora, mogą doprowadzić do tego, że nieświadomie dotrzesz do strefy silnego prądu (ujść laguny lub mocnego przypływu). W konsekwencji może się stać tak, że pomimo silnego wiatru będziesz miał problem z odpłynięciem z miejsca lub odwrotnie: prąd morski będzie popychał cię w kierunku latawca, przez co niemożliwe będzie jego wystartowanie- ze względu na nienaprężone linki latawca. Jeśli jesteś na nowym spocie i nie chcesz by spotkały Cię takie problemu porozmawiaj z lokalesami ze spotu lub z lokalną szkołą kitesurfingu. Warto pytać i rozmawiać, bo w konsekwencji unikniesz niebezpiecznej sytuacji.

 

Duża fala: Pływanie na falach nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza jeśli jesteś osobą słabo pływającą. Wielokrotnie fale, które obserwujemy z brzegu są w rzeczywistości dużo wyższe, kiedy znajdziemy się między nimi. Dlatego prosimy o przemyślaną decyzję i realne ocenienie swoich umiejętności, zanim wejdziesz na pływanie na akwen zafalowany. Pływanie na falach wymaga od kitesurfera sporych umiejętności i doświadczenia. Jeśli ich nie posiadasz możesz nie być w stanie wystarczająco szybko wydostać się ze strefy załamywania fali. To natomiast może doprowadzić do tego, że zgubisz deskę lub wyminiesz swój latawiec co doprowadzi do zluzowania linek. Duże fale przy brzegu nazywane przez nas "przybojem" mogą dodatkowo dopychać Cię do brzegu z taką siłą, że zostaniesz wyrzucony na plażę lub inne niebezpieczne elementy znajdujące się w jej pobliżu. Jeśli potrzebujesz wsparcia w kwestii pływania na fali, warto byś umówił się na dodatkowe zajęcia z instruktorem lub porozmawiał z bardziej doświadczonym w kitesurfingu kolegą lub koleżanką.

 

 

 

 

 

ZAGROŻENIA SPRZĘTOWE KITESURFING

 

Historia kitesurfingu pokazała niejednokrotnie, że przestarzały lub wyeksploatowany sprzęt do kitesurfingu może być śmiertelnie niebezpieczny dla jego użytkownika. Często mimo ogromnego doświadczenia mogą się przydarzyć sytuacje losowe, w których Twój ukochany sprzęt Cię rozczaruje i zagrozi Twojemu bezpieczeństwu na wodzie.

 

Pęknięcie linki: Zerwana lub pęknięta linka to najczarniejszy scenariusz podczas pływania, jaki może przytrafić się kitesurferowi. Linka mimo swojej ogromnej wytrzymałości może. jednak nie wytrzymać ciężkiej pracy i pęknąć w wyniku przeciążenia. W takiej sytuacji może wydarzyć się kilka scenariuszy łącznie z tym, że zerwana sterówka wprowadzić Twój latawiec w kiteloopy, które zagrożą Twojemu zdrowiu i życiu. By uniknąć takich wypadków warto byś regularnie sprawdzał swoje linki w celu wykluczenia wszelkich przetarć, osłabień lub supełków, a w razie potrzeby wymień je na nowe lub kup nowszy sprzęt.

 

Niedziałający system bezpieczeństwa: Zablokowana zrywka lub taka, która po prostu nie działa w przypadku sytuacji awaryjnej to najczarniejszy koszmar kitesurfera. Zrywka to jeden z pierwszych systemów bezpieczeństwa, jaki używamy w sytuacjach zagrożeniach życia. Jeśli się okażę, że z jakiegoś powodu nie działa, może to doprowadzić do ciężkich urazów ciała lub utraty życia, dlatego najważniejszym jest byś po każdym zejściu z wody czyścił zrywkę, płukał wodą i sprawdzał czy system otwiera się w sposób płynny! Dodatkowo sprawdź, czy przy Twoim trapezie znajduje się nożyk- w najgorszej sytuacji będziesz mógł po prostu odciąć linki. Jest to najważniejszy element Twojego sprzętu, który może uratować Ci życie! Sprawdzaj zrywkę przed i po każdym zejściu na wodę!!!!

 

 

 

 

ZAGROŻENIA DLA ZDROWIA KITESURFING

 

Poza wyżej wspomnianymi zagrożeniami, do tych które mogą się nam wydarzyć podczas uprawiania kitesurfingu powiązanymi z pogodą lub zawodnym sprzętem do kiteboardingu mam również takie, które związane z naszym ciałem i tym jak może ono niekontrolowanie zareagować podczas wysiłku fizycznego i w czasie długiego przebywania na słońcu.

 

Niekontrolowane skurcze mięśni: Jeśli pływasz sporadycznie lub masz skłonność do skurczy mięśni musisz być gotowy na to, że podczas Twoje sesji przydarzy Ci się taki wypadek. O ile skurcze mogą się pojawić po zakończonym pływaniu, to najbardziej niebezpieczne z nich zdarzają się w czasie pływania. To właśnie takie skurcze mogą Cię sparaliżować bólem, a co gorsza mogą trwać nawet kilkanaście minut. To natomiast może doprowadzić do tego, że nie będziesz mógł kontrolować, ani swojego latawca albo swojego ciała w wodzie lub co gorsze uniemożliwi Ci powrót do brzegu! Najlepszym sposobem, by uniknąć częstych skurczy jest przede wszystkim picie sporej ilości wody mineralnej. Pij ją przed wyjściem na wodę i dodatkowo rób przerwy między pływaniem, by się nawodnić. Jeśli masz dużą skłonność do skurczy mięśni skup również swoją uwagę na dokładnej rozgrzewce przed pływaniem, ale co ważne (jak i nie najważniejsze) na rozciąganiu się. Streczing sprawi, że mięśnie będą zdecydowanie bardziej odporne na skurcze, dzięki czemu będziesz mógł spokojnie skakać i uczyć się nowych trików.

 

Opażenia słoneczne: Podczas uprawiania kitesurfingu, zwłaszcza w bardziej tropikalnych destynacjach bardzo istotnym jest by dobrze zabezpieczyć się przed promieniowaniem słonecznym. Szkodliwe promienie UV mogą poparzyć twoje ciało, uszkodzić trwale skórę lub nawet uszkodzić wzrok. Długotrwałe przebywanie na słońcu może również doprowadzić do poważnych w konsekwencji udarów słonecznych. By uniknąć takich czarnych scenariusz najlepiej byś zawsze używał obfitej ochrony przeciwsłonecznej na twarz w formie kremu lub blokera- szczególnie latem (nawet przy pochmurnej pogodzie!). Upewnij się również, że używasz bardzo skutecznych okularów do kiteboardingu z dobrym filtem UV, by ochronić swoje oczy przed takim urazem jak wczesna zaćma, czy poważne problemy z siatkówką.

 

Hipotermia: Wbrew pozorom hipotermia jest bardzo realym zagrożeniem podczas uprawiania kitesurfingu, zwłaszcza poczas sesji jesienno-zimowych. Zagrożenie to zwykle połączone jest (lub pojawia się wtedy gdy) zgubimy deskę lub latawiec daleko od brzegu i dryfujemy w zimnej wodzie. Czekając, aż prąd lub wiatr zepchną nas z powrotem na plażę możemy narazić swoje ciało na poważne wychłodzenie. Jeśli planujesz pływać w bardzo chłodny dzień lub na akwenie na którym temperatura wody jest niska pamiętaj o tym żeby zawsze miał na sobie odpowiednio grubą piankę. Taki neopren zapewni Ci ciepło i dodatkowo będzie unosił Cię skuteczniej na powierzchni wodny, na wypadek, gdybyś musiał dryfować przez dłuższy czas. W czasie zimowych dni unikaj również pływania samodzielnie na spocie i znacznie dalej od brzegu. Jeśli jednak koniecznie chcesz zejść na wodę bez asekuracji z plaży lub w postaci innych kitesurferów zawsze miej ze sobą naładowany telefon.

 

 

Mamy świadomość, że przeglądanie listy niebezpieczeństw związanych z kitesurfingiem może być przerażające, jednak stworzyliśmy ją po to by uświadomić Wam jak wiele niepokojących rzeczy może się nam przytrafić w czasie uprawiania kitesurfingu oraz by zadbać o to by nikomu się one w przyszłości nie przytrafiły. Widzieliśmu już wiele niebezpiecznych sytuacji i doskonale wiemy, że większości z nich można byłoby uniknąć po prostu używając głowy i myśląc z wyprzedzeniem. Kieruj się zdrowym rozsądkiem, aby przewidzieć, co może się nie wydarzyć i podejmij środki ostrożności dużo wcześniej, aby ich uniknąć.