29 stycznia 2022

Czym jest wiatr termiczny i jak powstaje?

POWRÓT DO LISTY

Wiatr termalny lub jak często mówimy w kitesurfingu "wiatr termiczny", to rodzaj wiatru często spotykanego na spotach kitesurfingowych zwykle w godzinach popołudniowych i wieczornych. Występowanie wiatru termicznego znacznie odbiega od przewidywanej mocy prognozowanego wiatru, który odczytujemy zwykle z prognoz wiatrowych.

Wiatr termiczny tak jak sama nazwa wskazuje to wiatr, którego powstanie jest uwarunkowane odpowiednimi temperaturami powietrza oraz wody pojawiających się jednocześnie na danym spocie kitesurfingowych w odpowiedniej kolejności. Jak pamiętamy ze szkoły podstawowej ciepłe powietrze (ogrzane np. słońcem) zawsze wznosi się chce się ku górze, jest to zasada fizyki, której nie możemy pominąć przy dalszym tłumaczeniu zjawiska występowania wiatrów termicznych.

 

 


Wiatr termiczny: Ruchy ciepłych mas powietrza w wietrze termalnym


Na podstawie wcześniej wspomniane unoszenie się ciepłych mas powietrza do góry, musimy w tej sytuacji zaznaczyć, że zimne zwykle (chłodniejsze) powietrza poruszają się lądzie i tafli wodzie. W przypadku gdy mamy do czynienia z destynacją (spotem kitesurfingowym), w którym upalne słońce w ciągu dnia mocno rozgrzewa ląd, a chłodne wiatry poruszają się po stosunkowo ciepłej powierzchni Ziemi, dolne warstwy powietrza tej zimnej masy nagrzewają się. Wtedy dochodzi do sytuacji, że ogrzane, lżejsze powietrze chce się wznieść (rozpędzić), a to tworzy tzw. wiatr wznoszący. W związku z faktem, że zwykle motorem napędowym do rozpoczęcia powstawania wiatru termicznego są promienie słońca, zjawisko to najczęściej obserwujemy po południu, kiedy słońce dostatecznie długo mogło rozgrzewać powierzchnię ziemi. Zjawisko to jest również nazywane wiatrem termicznym i może tworzyć się nawet pęcherzyk termiczny (pęcherzyk ciepłej masy powietrza). Pęcherzyk termiczny może powstać przy bezwietrznej pogodzie, gdy termika zgromadzona w bańce w pewnym momencie uwalnia się z powierzchni ziemi i w ten sposób unosi się. Kiedy wieje wiatr, powietrze nie tylko unosi się, ale porusza się wraz z wiatrem.

Ziemia szybko pochłania/promieniuje ciepło, podczas gdy woda pochłania ciepło wolniej, ale także uwalnia je przez dłuższy czas. W rezultacie w miejscach, gdzie stykają się morze i ląd, ciepło pochłonięte w ciągu dnia będzie szybciej wypromieniowywanej przez ląd w nocy, schładzając powietrze. Nad morzem nocą w powietrzu nadal unosi się ciepło, które wzrasta. Ten konwekcyjny ruch wciąga chłodne powietrze z lądu, aby zastąpić wznoszące się powietrze, co skutkuje bryzą lądową późną nocą i wczesnym rankiem. W ciągu dnia role się odwracają. Ciepłe powietrze unosi się nad lądem, wciągając chłodne powietrze z morza, aby je zastąpić,

 

 

 


WIATR TERMALNY/ wiatr termiczny - przewidywanie nie jest łatwe! 


Od lat zjawisko wiatru termalnego to obserwowane jest co roku w wielu różnych miejscach na ziemi, a nawet na polskich spotach kitesurfingowych podczas bardzo upalnych, letnich dni. Prognozy wiatrowe oraz aplikacje z prognozami wiatrowymi jednak nie zawsze go wykrywają i prognozują, co tworzy nieco zniekształcony obraz prognozy wiatrowej dla wybranych spotów. W związku z tym wiatr termiczny zwykle jest dla nas miłym zaskoczeniem popołudniową porą, np. w bezwietrzny letni dzień. Wiatr termiczny zwykle jest bardzo równy i stabilny, wieje ze stabilną mocą i świetnie nadaje się do kitesurfingu, kite-foliowania, wing-surfingu, wing-foliowania i innych sportów wodnych.

Problem w przewidywaniu występowania wiatru termicznego oraz jego okresu trwania (zwykle do zachodu słońca lub nieco wcześniej) sprawia, że może równie nagle zniknąć, jak się pojawił. Jeśli wybierasz się na popołudniową sesję kitesurfingową na podstawie nieplanowanych wiatrów termalnych (wiatrów termicznych) nie oddalaj się za mocno od brzegu i bądź stosunkowo blisko plaży. Bądź również przygotowany na to, że jego ciepłe podmuchy mogą szybko zgasnąć

Jeśli nadal zastanawiasz się czym jest wiatr termiczny oraz w jaki psosóbpowstajązawirowania wiatrowe, zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu. Jeśli nadal będziesz miał jakieś wątpliwości, zawsze możesz skorzystać zpomocy instruktora i umówić się na szkolenie kitesurfingowe .