7 lutego 2020
Kitesurfing czy kiteboarding? Czyli dyskusja o tym, która z nazw jest prawidłowa.
WYPRAWY
POWRÓT DO LISTY
Kitesurfing czy kiteboarding? Jest to jedno z tych pytań, które kursanci zadają nam od zawsze. Wielokrotnie już na nie odpowiadałam i chętnie odpowiem raz jeszcze. Często w wielu środowiskach trwają nawet w tej sprawie spory, która nazwa jest prawidłowa i jakiej powinniśmy używać mówiąc o naszym ukochanym sporcie z deską i latawcem.
Kitesurfing czy kiteboarding i na czym polega różnica między jednym a drugi? Jest to jedno z tych pytań, które kursanci zadają nam najczęściej, jednak warto rozwiać wszystkie wasze wątpliwości. Często w wielu środowiskach trwają nawet w tej sprawie spory, która nazwa jest prawidłowa i jakiej powinniśmy używać mówiąc o naszym ukochanym sporcie z deską i latawcem.
Na samym wstępie należy jednak powiedzieć, że kitesurfing i kiteboarding jest nazwą własną dla tej samej dyscypliny sportów wodnych, by jednak dobrze wyjaśnić tą rozbierzność należy poznać historię kitesurfingu. Jak już pewnie doskonale wiecie jest to jedna z najmłodszych dyscyplin sportowych na świecie, która na przestrzeni ostatnich 20 lat okazała się najszybciej rozwijającym się sportem na Świecie. Kitesurfing w swojej pierwszej formie pojawił się wodach we wczesnych latach 80. we Francji i na Hawajach niemalże jednocześnie. Ogólnie mówiąc kiteboarding i kitesurfing to dwie zamienne nazwy dla tego samego sportu wodnego, ale to kiteboarding swoją popularność zawdzięcza swemu amerykańskiemu pochodzeniu. Ta nazwa jest do dzisiaj powszechnie używana w takich krajach jak: Stanach Zjednoczone, Kanada, Argentyna, Francja i Czechy. Większość ludzi używa ich w rozmowach zamiennie. Dlaczego mamy więc dwa tytuły dotyczące jednej aktywności?
Jednym z powodów, dla których entuzjaści latawców używają dwóch terminów dla tego samego sportu, jest fakt, że zawsze istniały spory dotyczące tego, czy należy go uznać za żeglarstwo, czy formę rekreacji o charakterze surfingowym. Niektórzy twierdzą, że latawiec to żagiel lub skrzydło, które wykorzystuje siłę wiatru do napędzania uczestnika na wodzie. Dla nich kiteboarding to żeglarstwo lub sport podobny do windsurfingu, stąd nawiązanie do nazwy. Jeśli spojrzymy na techniczne aspekty jazdy z latawcem, znajdziemy kilka cech charakterystycznych dla żeglarstwa: nawigacja z bocznym wiatrem, jibbing, port i sterburta, punkty żagla i okno wiatru. Z perspektywy historycznej sport rozpoczął się od inspiracji żaglówkami, na początku lat dziewięćdziesiątych.
Natomiast nazwa kitesurfing, jako termin dla tego sportu najbardziej popularny jest aktualnie w Brazylii, Europie, na Bliskim Wschodzie, w Rosji, Indiach i Oceanii. Czyli w zasadzie różnica w nazewnictwie dla tej dyscypliny nie jest związana z różnicą w technice lub sprzęcie, a tylko i wyłącznie powiązana jest z rejonami w której preferuje się dane nazewnictwo.
Tak więc podsumowując ten spór, warto wyraźnie zaznaczyć, że obydwie nazwy są prawidłowe i bez względu na to która będziesz używać, to obydwie są prawidłowe i to kitesurfing/kiteboarding zawsze będzie tak samo fascynujący, ekscytujący i dający nam niesamowitą ilość endorfiny i adrenaliny ! :) Let’s go kite !