7 lutego 2020

Kitesurfing czy kiteboarding? Czyli dyskusja o tym, która z nazw jest prawidłowa.

POGODA

POWRÓT DO LISTY

Kitesurfing czy kiteboarding? Jest to jedno z tych pytań, które kursanci zadają mi od zawsze. Wielokrotnie już na nie odpowiadałam i chętnie odpowiem raz jeszcze. Często w wielu środowiskach trwają nawet w tej sprawie spory, która nazwa jest prawidłowa i jakiej powinniśmy używać mówiąc o naszym ukochanym sporcie z deską i latawcem. 

 

 

Już spieszę ze sprostowaniem, ale żeby dobrze przedstawić Wam różnicę tych dwóch nazw należy poznać trochę historii kitesurfingu. Jak już pewnie doskonale wiecie jest to jedna z najmłodszych dyscyplin sportowych na świecie. Urodziła się we wczesnych latach 80. we Francji i na Hawajach. Ogólnie mówiąc, kiteboarding i kitesurfing to dwie różne nazwy dla tego samego sportu wodnego.

 

Kiteboarding, bo o nim na wstępie mowa to najpopularniejsza nazwa tego sportu dla takich krajów jak: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Argentynie, Francji i Czechach. Większość ludzi używa ich w rozmowach zamiennie. Dlaczego mamy dwa tytuły do j ednej aktywności na świeżym powietrzu?

 

 

 

Jednym z powodów, dla których entuzjaści latawców używają dwóch terminów dla tego samego sportu, jest fakt, że zawsze istniały spory dotyczące tego, czy należy je uznać za żeglarstwo czy rekreację surfingową.Niektórzy twierdzą, że latawiec to żagiel lub skrzydło, które wykorzystuje siłę wiatru do napędzania uczestnika na wodzie. Dla nich kiteboarding to żeglarstwo lub sport podobny do windsurfingu. Jeśli spojrzymy na techniczne aspekty jazdy z latawcem, znajdziemy kilka cech charakterystycznych dla żeglarstwa: nawigacja z bocznym wiatrem, klejenie i jibbing, port i sterburta, punkty żagla i okno wiatru.Z perspektywy historycznej sport rozpoczął się od inspiracji żaglówkami, a dopiero później pojawiły się fale, na początku lat dziewięćdziesiątych.

 

Natomiast nazwa kitesurfing, jako termin dla tego sportu najbardziej popularny jest aktualnie w Brazylii, Europie, na Bliskim Wschodzie, w Rosji, Indiach i Oceanii. Czyli w zasadzie różnica w nazewnictwie dla tej dyscypliny nie jest związana z różnicą w technice lub sprzęcie, a tylko i wyłącznie powiązana jest z rejonami w której preferuje się dane nazewnictwo.

 

Tak więc podsumowując ten spór, warto wyraźnie zaznaczyć że obydwie nazwy są prawidłowe i bez względu na to która będziesz wolał używać, to kitesurfing zawsze będzie tak samo fascynujący, ekscytujący i dający nam niesamowitą ilość endorfiny i adrenaliny ! :) Let’s go kite !