29 stycznia 2019

Dobre warunki wiatrowe, czyli czym jest prognoza wiatrowa? Jak ją ocenić i gdzie jej szukać?

POGODA

POWRÓT DO LISTY

Dobre warunki wiatrowe, czyli dogodny wiatr to bezustanna loteria w świecie kitesurfingowym. „Ile ma jutro wiać? ”, „Co wieje? ”, „Za słabo wieje”, „Za mocno wieje” – to jedne z najczęściej słyszanych przez nas pytań na plaży kitesurfingowej, zastanawiamy się czym tak naprawdę są te pojęcia? Czym jest dobra prognoza wiatrowa i dlaczego tyle wokół tego zamieszania? Jaki w takim razie ma wyglądać wiatr, który jest najlepszy do nauki kitesurfingu, a jaki dla średnio zaawansowanych i zawodników?

Wiatr w kitesurfingu odgrywa rolę fundamentalną. Każda osoba uprawiająca ten sport lub uczestnicząca w szkoleniu kitesurfingowym, zdaje sobie sprawę z ogromnej wagi sprzyjającej prognozy wiatrowej. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: wiatr i woda to dwa żywioły warunkujące uprawianie tego sportu, będące fundamentem bezpiecznej zabawy z latawcem. Nasz kite właśnie dzięki podmuchowi wiatru w powietrzu, utrzymuje jego konstrukcje i nas bezpiecznie na wodzie. Bez niego nie ma mowy o kitesurfingu i dobrej zabawie, która ma być dla wszystkich surferow bezpieczną.

 

 

Bardzo często odwiedzając różne spoty, spotykamy się ze stwierdzenie ‘sprzyjających warunków wiatrowych’. Wybierając nowy kierunek wakacji, zwykle oczekujemy dobre kondycji wiatrowej w danym miejscu. Używając tego pojęcia mamy na myśli:

  • kierunek wiatru względem brzegu
  •  porywy wiatru oraz jego podstawę
  •  rodzaj wiatru
  • prędkość/moc wiatru (wyrażaną w wezłach lub Beaufirtach) 

 

 

 

 

 


Dla przykładu Półwysep Helski gwarantuje nam jeden z najdogosniejszych spotów do pływania w Europie, ale często bywa tam problem z wiatrem, zwłaszcza w okresie letnim. Dodatkowo można narzekać na bardzo mało wietrzno-słonecznych dni i ogromny tłok na wodzie. Bywa, że znudzeni czekaniem na odpowiednie warunki pogodowe kitesurferzy, decydują się na połączenie swojej pasji do sportu z podróżami. Wymarzonych warunków wiatrowych szukają w najciekawszych miejscach Świata, gdzie oddają się w pełni kitesurfingowej zabawie. Do popularnych zakątków zaliczamy: BrazylięTarifę, Zanzibar, Sycylię, Meksyk, Sri Lankę czy Fuerteventurę. Prędkość wiatru określana jest w węzłach lub mniej precyzyjnie w Beauforta. Wymarzoną kondycja wiatrową jest dla nas kitesurferów to wiatr równomierny, stosunkowo mocny wiatr, bez większych porywów (zwanych szkwałami). Moc tego wiatru w zależności od naszej wagi, będzie się nieznacznie różnić

 

 

Jaki wiatr jest najlepszy do kitesurfingu?

W zależności od naszych umiejętności, stopnia zaawansowania, zdobytego doświadczenia i oczekiwań, mamy zróżnicowane preferencje co do wiatru. Najbardziej optymalne warunki do pływania to wiatr o mocy 14-27 węzłów, (tj. 4-6 Beauforta). Wymarzoną kondycją wiatru wśród kitesurferów jest przede wszystkim równomierny podmuch wiatru, bez większych porywów, czyli tzw. szkwałów. Pożądany również jest kierunek wiatru równoległy względem brzegu tzw. side-shore : jest to wiatr który wieje idealnie wzdłuż linii brzegowej, dzięki czemu nasze pływanie jest bezpieczniejsze, bo zawsze na jednym halsie jesteśmy w stanie bezpiecznie wrócić do brzegu.


Tutaj znajdziecie wszystkie niezbędne informacje o tym, jak prawidłowo przeczytać taka prognozę i jak ocenić warunki wiatrowe panujących na spocie, który planujesz odwiedzić.

 

JAK PRAWIDŁOWO CZYTAĆ PROGNOZĘ WIATROWĄ?

 

 

 

 

 

 

Ignorowanie warunków wiatrowych, szczególnie przez początkujących kitesurferów i średnio zaawansowanych kitesurferów, może nieść za sobą groźne konsekwencje. Nieodpowiedzialne zachowania i błędne dobranie latawca do siły wiatru może być przyczyną licznych kontuzji oraz wypadków na spocie. Przed wejściem „na wodę” upewnijcie się, czy wiatr nie jest za mocny lub zbyt szkwalisty. Pamiętajmy, że przy wietrze powyżej 30-35 węzłów akwen należy tylko to wyjątkowo doświadczonych zawodników. Lepiej zrezygnować w takim wypadku z pływania. Jeśli macie jeszcze liczne wątpliwości odnośnie do aktualnie panujących warunków wiatrowych na spocie, nie wstydzicie się i pytajcie swoich bardziej doświadczonych kolegów kitesurferów- oni z pewnością pomogą dobrać latawiec i rozwieją wszystkie inne wątpliwości odnośnie do jakości wiatru na spocie :)

 

Życzę rozsądnych decyzji i wysokich lotów !