Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
płaska laguna + duża fala za rafą
Średnia wiatrowa
15-21 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
Styczeń, Luty, Grudzień , Czerwiec-Wrzesień
Tłok na wodzie
W sezonie bywa tłoczno

Warto wiedzieć

PŁYWY: aktualne pływy

ZAFALOWANIE ZA RAFĄ : aktualne zafalowanie

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

50 - 60%

FEB

30 - 40%

MAR

0 - 10%

APR

20 - 30%

MAY

60 - 70%

JUN

60 - 70%

JUL

60 - 70%

AUG

40 - 50%

SEP

20 - 30%

OCT

20 - 30%

NOV

0 - 10%

DEC

20 - 30%

Miejsce

Spot image

Zanzibar jest wyjątkowo malowniczą wyspą, która jest aktualnie jedną z najchętniej odwiedzanych części Tanzanii. Wyspa ta stanowi mekkę dla fanów sportów wodnych, a w szczególności tych kochających ponad wszystko kitesurfing. Spoty kitesurfingowe znajdują się głównie na wschodnim wybrzeżu wyspy Zanzibar na przestrzeni ok. 15-20 km rozciągając się od miejscowości Dongwe, przez Paje do Jambiani. Piaszczysta szeroka plaża z śnieżnobiałym piaskiem i brak wysokiej zabudowy przy brzegu czyni to miejsce bardzo przystępnym dla osób na każdym etapie umiejętności operowania latawcem. W szczególności jeśli jesteś osobą początkującą, chcącą zrealizować kurs. Dodatkowym atutem tego miejsca jest fakt, że całe wybrzeże w tej okolicy posiada pas rafy koralowej w odległości ok. 1000m od brzegu. Dzięki tej rafie tworzy się tam naturalna laguna, która posiada spokojne płaskie wody ( zwłaszcza w okresie odpływu). Zanzibar to bez wątpienia raj dla podróżujących w poszukiwaniu równych wiatrów. Tutaj w okresie styczeń-luty i czerwiec-wrzesień, można pływać na wyjątkowo równych i umiarkowanie mocnych wiatrach, czyniąc wschodnie wybrzeże idealnym do nauki kitesurfingu

Spot dzięki dwóm laguną dysponuje przez większą część dnia płytką wodą ( przy przypływie zaraz obok plaży, na odpływie 400m od brzegu). Pakujemy przede wszystkim większe rozmiary latawców. W samej wiosce Paje możliwe jest zakwaterowanie na wszystkich poziomach standardu jaki preferujesz, od pobytu w pięciogwiazdkowym hotelu, po pokoiki na wynajem za 30$. Większość lepszych hoteli znajduje wzdłuż linii brzegowej, więc jest to również atrakcyjne miejsce pod kątem wyjazdu z rodziną. Wioska ta jest bardzo spokojna i idzie zaobserwować tutaj powolne życie tańzańćzyków. Występujące na Zanzibarze warunki wiatrowe są podyktowane wiejącymi tutaj pasatami, dzięki czemu w obydwu sezonach wiatrowych pływamy z wiatrem wiejącym wzdłuż brzegu::

Spot image
Spot image
 • styczeń- luty z wiatrami północno-zachodnimi. W tym okresie prędkość wiatru może wynosić ok. 12-15 węzłów. Klimat jest ogólnie wilgotny i ciepły, temperatura wody bardzo wysoka, wahająca się nawet około 28 C.

 • czerwiec-wrzesień: z wiatrami południowo-wschodni. W tym okresie wiatr zwykle wieje z siłą 15-20 węzłów. Temperatura powietrza jest wtedy niższa niż w okresie styczeń-luty, ale spokojnie możesz pływać bez pianki.

Warto byś wiedział, że na Zanzibarze występują bardzo duże pływy. Wahania wysokości wody w ciągu jednego cyklu trwającego nieco ponad 6h (w zależności od fazy księżyca) mogą nawet dochodzić do wysokości 4m-5m wysokości wody. W związku z tym, że pochył dna na wysokości Paje tutaj jest niewielki efekt odpływu jest spektakularny. Tak duża migracja wody, sprawia, że przy wysokich stanach plaża robi się bardzo wąska, a przy najniższym stanie by dojść do laguny czekać Was będzie spacer ok 400m ze sprzętem. UWAGA : jeżowce- warto zabrać buty neoprenowe

Video

Język komunikacyjny

angielski / suahili

Obowiązująca religia

99 % islam

Strefa czasowa

UTC +3 AKTUALNY CZAS

waluta : szyling tanzański 1 PLN ~ 630 TZS AKTUALNY KURS

Walutę można wymieniać w bankach i kantorach. Walutami przyjmowanymi do wymiany jest dolar amerykański (nominały nie starsze niż 2000 rok ) oraz euro. Nie ma zbyt wielu bankomatów, a płatności kartą są przyjmowane głównie w hotelach, restauracjach, biurach turystycznych oraz sklepach z pamiątkami, ale należy liczyć się z potrąceniem prowizji. Polecam płatność gotówką. 

230 V, 50 Hz
(większość baz noclegowych posiada gniazdka brytyjskie dwa podłużne, poziome równoległe otwory u góry i jeden podłużny pionowy na dole pośrodku- warto zakupić adapter).

Na Zanzibarze bardzo trudno o duże supermarkety jakie znamy z Europy. Jeśli ktoś chce samodzielnie przygotowywać posiłki lub nabyć napoje są małe sklepiki z podstawowymi produktami spożywczymi. Przykładowe ceny:

 • butelka wody 1,5 litra: 3 PLN
 • butelka coca-coli 0,5 litra: 2 PLN
 • paczka makaronu: 6 PLN
 • 1kg mango (ok. 3-4 sztuki): 2 PLN
 • wino (butelka): <25 PLN
 • piwo 0,5 litra: 10 PLN
 • obiad w restauracji lokalnej 5-10 PLN
 • obiad w restauracji resortowej 30-50 PLN
 • kolacja w restauracji przy plaży 100 PLN

wiza: 50 $ / zakup na lotnisku

Pobytowa wiza turystyczna wystawiana jest na czas pobytu podanym przez nas we wniosku wizowym, ale nie dłuższy niż 3 miesiące. Opłata za wizę zwykłą 50 USD -płatność gotówką lub kartą na lotnisku ( chociaż terminalne dość często są awaryjne, tak więc lepiej opłacić ja gotówką ). Paszport musi być ważny co najmniej 3 miesiące od chwili przekroczenia granicy. Warunkiem wjazdu jest okazanie biletu powrotnego lub wykazanie się posiadaniem kwoty wystarczającej do jego wykupienia oraz do pokrycia kosztów pobytu - mi się taka kontrola nigdy nie przytrafiła.

Mimo, że bardzo często mówi się o zniesieniu obowiązku posiadania międzynarodowej książeczki szczepień przy wjeździe na teren Tanzanii wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze (posiadanie żółtej książeczki). Przy bezpośrednim przylocie na Zanzibar nie ma wymogu posiadania żółtej książeczki międzynarodowych szczepień ( nakaz zdjęty w 2016 roku), jednak zdarzają się sporadyczne kontrole. Jeżeli planujesz swój przylot z międzylądowaniami w obszarach w których występuje żółta febra, obowiązkowo wykonaj szczepienie. Polecam podróżować z dokumentem potwierdzającym szczepienia przeciw Żółtej Febrze, zwłaszcza jeśli przybywasz na część lądową Tanzanii. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w środki przeciw komarom lub nabyć takie już na miejscu.

W Tanzanii żyje około 60 milionów ludzi, w tym ponad 120 grup etnicznych posługujących się podobną ilością dialektów. Pomimo tego, że Europejczycy wyobrażają sobie, że Afryka to bardzo niebezpieczny kontynent, Tanzania od lat uznana jest za państwo o stabilnej sytuacji politycznej i społecznej. Zagrożenie atakami terrorystycznymi określone jest jako niskie, jednak radzimy unikać przebywania w miejscach publicznych i zatłoczonych. Jak wszędzie, w Tanzanii bardzo często zdarzają się kradzieże kieszonkowe czy wyrywanie torebek. Mówi się też o „porywaniu” turystów i zmuszaniu ich do wypłacania pieniędzy z bankomatu, ale takich sytuacji łatwo uniknąć, jeśli nie będziemy korzystać z fałszywych taksówek (nie ma co oszczędzać). W Dar es Salam funkcjonuje Uber, więc w tym mieście śmiało możecie go zamawiać. Jeśli chodzi o Zanzibar, to w dużej mierze zamieszkiwany jest przez muzułmanów, a MSZ poleca trzymać się z daleka od wszelkich politycznych zgromadzeń. Patrząc realnie, jadąc do Tanzanii na safari, większość czasu spędza się pod opieką przewodnika, a podczas plażowania na Zanzibarze przy turystycznych kurortach. Odradzamy samotnych spacerów w nocy.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Spray przeciw owadom

Buty neoprenowe

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

PAJE

PAJE

Płytko

40-60%

Początkujący

JAMBIANI

JAMBIANI

płytka laguna + głęboko za laguną

40-60%

Początkujący

NUNGWI

NUNGWI

Płytko

40-60%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG