Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / side-on shore
Głębokość wody
płytka laguna + głęboko za laguną
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
>25 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
Styczeń, Luty, Grudzień , maj-październik
Tłok na wodzie
Umiarkowany
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

90 - 100%

FEB

70 - 80%

MAR

70 - 80%

APR

70 - 80%

MAY

80 - 90%

JUN

90 - 100%

JUL

90 - 100%

AUG

90 - 100%

SEP

90 - 100%

OCT

70 - 80%

NOV

60 - 70%

DEC

70 - 80%

Miejsce

Spot image

Zasadniczo Kalpitiya jest oddaloną od cywilizacji i słabo rozwiniętą wioską rybacką, która emanuje nieprawdopodobnym urokiem. Aby dopasować się do pięknej okolicy, wiele wybudowanych tutaj w osotatnich latacg ośrodków jest naturalnie urządzonych i przyjaznych dla środowiska, przez co odwiedzający to miejsce kitesurferzy bardzo miło wspominają czas spędzony w tym miejscu.

Kalpitiya to tak naprawde niewielka miejscowość pośród rozlewisk z kilometrami piaskowych plaż, które oddziela swoją największą lagunę Puttalam od Oceanu Indyjskiego. W połączeniu z dobrym sezonowym wiatrem i obszerną płaską wodą, tworzą wymarzony plac zabaw kitesurfera.

To miejsce jest spotem dla kitesurferów na wszystkich poziomach zaawansowania, od tych którzy pływają zawodniczo do tych którzy pragną swoją przygodę z kitesurfingiem dopiero rozpocząć. Półwysep piaskowy będący głównym spotem dla Kalpitii zlokalizowany jest przy lagunie która ma 800 m szerokości i ok. 2 km długości. Dziesięć lat temu zaledwie tylko kilka szkół działało na tym obszarze, teraz nieco więcej ale możesz być spokojny ,że znajdziesz miejsce na swoje pływanie- zwłaszcza między grudniem-marcem (niższy sezon turystyczny), bo szczyt sezonu przypada tutaj na czerwiec-lipiec i bywa wtedy dość mocno ciasno. Jeśli jednak dobrze radzisz sobie z latawcem i nie straszna Ci fala, zawsze możesz zrezygnować z pływania na lagunie i przenieść się na otwarte morze. Tutaj z pewnością nie zabraknie Ci miejsca na wodzie ani wiatru. Co warto wiedzieć to że dojazd tutaj z pobliskich ośrodków jest bardzo łatwy: możesz wziąć tuk-tuk za ok. 2 USD lub jeśli zameldowałeś się przy samym brzegu, możesz swój latawiec wystartować wprost przed domem.

Spot image
Spot image

W tym miejscu nie powinieneś z pewnością narzekać na brak wiatru: sezonie głównym zwykle osiąga stałą wartość ok. 20-25 węzłów więc naprawdę mocno rozpieszcza ( chociaż zdarza się czasem ,że bywa szkwalisty). Mimo, że laguna Kalpitiya wizualnie nie przypomina Malediwów, a jakość wody jest daleka od turkusowej-krystalicznej, nie zmienia to faktu, że będziesz miał ogromną radość z pływania w tym miejscu ( woda ma brązowy kolor i dno laguny jest obficie pokryte miękkim błotem, ale i tak warto tu przyjechać !).

SEZON:

Na Sri Lance są dwa sezony wiatrowe:

●  Sezon wysoki (17-25 węzłów) trwa od maja do października - wiatr wieje w kierunku południowo-zachodnim, jest stabilny.

●  Sezon średni (15-17 węzłów) trwa od grudnia do marca, wiatr wieje w kierunku północno-zachodnim.

 

Średnia temperatura powietrza przez cały rok wynosi 28 ° C (82 ° F), temperatura wody wynosi 26 ° C (79 ° F). Listopad i kwiecień to zazwyczaj deszczowe, bezwietrzne miesiące i są słabo przystosowane do kitesurfingu.

Video

Język komunikacyjny

syngaleski, tamilski, angielski

Obowiązująca religia

buddyzm 70 % hinduizm 15%

Strefa czasowa

UTC +5:30 AKTUALNY CZAS

waluta na Sri Lance: rupia lankijska, 1 PLN ~ 50LKP. AKTUALNY KURS


Na Sri Lance obowiązuje rupia lankijska 1$-178 LKR, 1 Euro- 220 LKR Pieniądze warto wymienić na lotnisku szybko i sprawnie w bankach zazwyczaj wymiana trwa 30 minut. W każdym banku wymagany jest oryginał paszportu. Bankomaty czynne są całą dobę, ale nie ma ich zbyt wiele. Najlepiej podróżować z gotówką - dolarami

/ .prąd: 230-240V /

Napięcie 230-240V , 50 Hz warto kupić przejściówkę, którą z łatwością znajdziemy w supermarketach lub na lokalnych bazarach w cenie około 200 LKR. Standardem są gniazdka angielskie z jedną dziurką na górze i dwoma na dole. Duża część energii na Sri Lance pochodzi z elektrowni wodnych. W czasie niskiego stanu wód mogą się zdarzać przerwy w dostawie energii jednak w większości hoteli znajdują się generatory prądu. W domach prywatnych prąd czasem jest wyłączny kilka razy dziennie co stanowi spory problem dla mieszkańców wyspy.

W wielkim skrócie Cejlon można nazwać tanim miejscem. Jedynie w miejscowościach nadmorskich ceny znacznie rosną w górę. Za nocleg w przyzwoitych warunkach płaci się średnio 5-10$ (za osobę). Obiad czy kolację w centralne części wyspy można zjeść za 1-2$, na plaży jest to  wydatek rzędu 5-10$. Najdroższe są atrakcje – ceny dla białych są średnio dwukrotnie wyższe, niż dla lokalsów.

  • sok z wyciskanych owoców – 150 LKR,
  • posiłek w lokalnej knajpie– 200-400 LKR,
  • kawa z ekspresu w lokalnej sieciówce – 300-400 LKR,
  • śniadanie w guesthousie – 200-400 LKR,
  • whiskey 0,7 litra w Wine Shop – 1500 – 2500 LKR (w zależności od rodzaju),
  • kolacja w ładnej restauracji na plaży – min. 1500 LKR.

Zakup wizy możliwy jest po wylądowaniu na lotnisku, koszt 35$

/. obowiązek szczepień - brak /
Warto wykonać podstawowe zalecane szczepienia ochronne (dur brzuszny, tężec, błonica, polio, WZW A+B). Co prawda sporo kosztują, ale zabezpieczają przed wymienionymi chorobami na kilka lat lub nawet na całe życie (WZW). Ryzyko złapania malarii jest niewielkie, ale dobrze zaopatrzyć się w mocne spreje przeciw owadą.

Urlop na Sri Lance to bezpieczne wakacje. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie znajdziemy ostrzeżeń dla tego kraju. Niemniej wskazana jest ostrożność przy wyjazdach do północno-wschodnich regionów: Dżafna, Mannar, Mulattivu i Vavuniya. Ponadto standardowo każdy podróżny powinien pilnować swoich rzeczy. Jednym z najpowszechniejszych problemów, z jakim stykają się turyści na Sri Lance, są kradzieże kieszonkowe. Często dochodzi do oszustw związanych z wykorzystaniem kart bankowych. Dlatego ważne dokumenty i przedmioty najlepiej jest pozostawić na czas zwiedzania w sejfach hotelowych.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Spray przeciw owadom

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

Podobne lokalizacje

KALDITYA

KALPITIYA

płytka laguna + głęboko za laguną

70-90%

Początkujący

KAPPALADY

KAPPALADY

płytka laguna + głęboko za laguną

70-90%

Początkujący

MANNAR / Adam’s Bridge

MANNAR / Adam’s Bridge

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG