10 kwietnia 2020
Co zrobić, żeby uprawianie kitesurfingu po długiej przerwie było bardziej bezpieczne?
POGODA
POWRÓT DO LISTY
Kiteboarding to bez wątpienia sport wodny podwyższonego ryzyka, który wymaga od każdego zaangażowania, odpowiedzialności i zdrowego rozsądku. Należy pamiętać, że uprawianie kitesurfingu nawet na najspokojniejszych wodach łączy ze sobą obcowanie z dwoma żywiołami: wodą oraz wiatrem. Ten drugi mimo swojej "niewidzialności" jest potężnym źródłem energii i czasami nieprzewidywalną siłą natury. Nieoczekiwana zmiana warunków pogodowych może dramatycznie zagrozić życiu kitesurfera, entuzjastom sportów wodnych, a nawet plażowiczom, dlatego przygotowaliśmy dla Was listę rzeczy najważniejszych, które poprawią Wasze bezpieczeństwo na wodzie. Mimo doświadczenia, jakie każdy z Was posiada istnieje kilka klasycznych błędów, których możesz uniknąć, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji czy wypadku.
O bezpieczeństwie w kitesurfingu już wiele razy rozmawialiśmy, ale zwłaszcza teraz kiedy odliczamy ostatnie dni do rozpoczęcia nowego sezonu po przerwie zimowej, warto do tego tematu wrócić. Niestety najczęstszymi powodami przez które dochodzi do wypadków na wodzie są brawura lub lekkomyślność. Wielu kitesurferą po przerwie zimowej wydaje się często, że "półroczna przerwa to nie przerwa" i mogą powrócić na wodę bez większego wysiłku, a to niestety nieprawda. To właśnie osoby początkujące lub słabo pływające mogą być narażone na większość niebezpieczeństw czekających na nas na spocie, po dłużej przerwie w niepływaniu. Jest jednak kilka prostych nakazów i zakazów, które możesz zapamiętać, a które sprawią, że Twoje uprawianie kitesurfingu stanie się przyjemną i ekscytującą aktywnością na świeżym powietrzu, niezagrożoną niebezpieczeństwem.
To co najważniejsze na wstępie to to byśmy zawsze pamiętali o pierwszeństwie drogi na wodzie i zachowywali bezpieczną odległość (najlepiej dwu krotności naszych linek) między innymi użytkownikami akwenu. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, średniozaawansowanym czy zaawansowanym kitesurferem, poniższe wskazówki uczynią z Ciebie lepszego i bezpieczniejszego miłośnika sportów wodnych. Jeśli wybierasz się w nowym sezonie pierwszy raz na wodę poświęć chwilę na porządne sprawdzenie swojego sprzętu. Jeśli właśnie wyciągnąłeś go z garażu upewnij się że jest on w dobrej formie, dokreć śruby w desce, sprawdz zawory, system bezpieczeństwa i poszycie swojego latawca. Możliwe, że w czasie zimowania źle przygotowanego sprzętu, któryś z elementów się przetarł lub uległ uszkodzeniu. Bądz ostrożny, uważny i przeczytaj koniecznie poniższe wskazówki.
Jak bezpiecznie uprawiać kitesurfing?
1. Zawsze wykonuj rozgrzewkę przed pływaniem i ćwiczenia rozciągające po wyjściu z wody.
2. Krótki leash jest najbezpieczniejszy! Jeśli nie jesteś zawodnikiem freestylowym, warto korzystać z krótkiego leasha i zaczepić go na przodzie trapezu, tak by nie zwisał luźno między nogami.
3. Początkujący lub słabo pływający kitesurfer powinien zawsze startować w wodzie do pasa i nigdy na brzegu lub w pobliżu drzew i innych niebezpieczeństw na lądzie.
4. Zawsze przed wyjściem na wodę sprawdzaj swój bar i system bezpieczeństwa, opłucz go pod bieżącą wodą, a po pływaniu i sprawdź ponownie czy piasek nie blokuje jego funkcjonalności.
5. Startując komuś latawiec zawsze podnoś go chwytając mocno za tubę główną (przednią krawędzią do wiatru).
6. Jeśli jesteś słabo pływający lub nie czujesz się pewnie na wodzie nigdy nie powinieneś pływać bez kasku i kamizelki wypornościowej, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości możesz zawsze zgłosić się do szkoły kitesurfingu i poprosić o zajęcia "refresh" z certyfikowanym instruktorem.
7. Obserwuj niebo! Warunki pogodowe szybko się zmieniają, jeśli widzisz na horyzoncie ciemne chmury wyjdź z wody.
8. Unikaj pływania blisko brzegu.
9. Zawsze miej przy sobie nóż trapezowy, w razie potrzeby szybkiego przecięcia linek.
10. Jeśli nie jesteś pewny jaki rozmiar latawca wybrać porozmawiaj z bardziej doświadczonymi kitesurferami.
11. Zawsze przestrzegaj zasad pierwszeństwa i unikaj kolizji za wszelką cenę.
12. Nigdy nie spiesz się szykując swój sprzęt, zadbaj o to by na każdym etapie przygotowywania się do pływania zrobić wszystko dokładnie i mieć pewność że wszystko przygotowałeś idealnie. Pośpiech nie jest dobrym doradcą.
13. Nigdy nie wykonuj tricków za blisko brzegu (tak tak wiemy, że każdego to kusi).
13. Dbaj o swój wzrok i noś okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją-zmniejsz ryzyko wystąpienia ślepoty śnieżnej, oparzeń słonecznych rogówki, zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy.
14. Unikaj chwytania linek latawca w wodzie w inny sposób niż "nakładkowy". Nie dopuszczaj do tego by nienapięte linki nawet w mało wietrzny dzień owinęły Ci się wokół palców lub innych części ciała.
15. Nie baw się skacząc latawcem na plaży.
16. Zawsze sprawdzaj swoje linki 2x przed startem latawca. Upewnij się, że są dobrze podpięte i nieprzetarte w żadnym miejscu.
17. Jeśli czujesz, że Twój latawiec jest za duży na panujące warunki wiatrowe koniecznie wyjdź z wody i wymień go na mniejszy rozmiar.
18. Nie bój się pytać o pomoc!
Jak już wspomnieliśmy większość kolizji i wypadków w kitesurfingu związanych jest z brawurą i brakiem odpowiedzialności ze strony osób pływających. Jeśli słabo pływasz, a wchodzisz do wody po dłuższej przerwie nie wstydź prosić o pomoc. Każdy kitesurfer chętnie Ci pomoże, a jeśli nadal będziesz wątpił w swoje umiejętności to może warto wykupić godzinną lekcję z licencjonowanym instruktorem i przypomnieć sobie wszystko jeszcze raz pod okiem profesjonalisty. To nie wstyd nie wiedzieć. Życzymy Wam bezpiecznego powrotu na wodę i przyjemności z pływania.