18 marca 2021

Czego nie wiesz o kitesurfingu po ukończeniu kursu?

WYPRAWY

POWRÓT DO LISTY

Każdy kitesurfer na początku swojej kariery był niegdyś świeżo upieczonym, niedoświadczonym kitesurferem. Zaraz po zakończeniu kursu kitesurfingu, nieśmiało wyruszaliśmy na podboje nowych spotów kitesurfingowych. Warto jednak przypomnieć, że nawet ukończenie kursu kitesurfingowego w najlepszej certyfikowanej szkole kitesurfingu, nie da nam tylko cennych wskazówek co doświadczenie. By pomóc wszystkim tym, którzy właśnie po raz pierwszy wyruszają samodzielnie na wodę, ale również tym wprawionych nieco w bojach, przygotowaliśmy obszerną listę wskazówek: jak sobie sprawnie poradzić w przygotowywaniu sprzętu, pływaniu i wyjazdom na nowe spoty.

1. Wskazówka kitesurfing: Zawsze zabieraj cały swój sprzęt kitesurfingowy


Nie ma nic gorszego dla początkującego kitesurfera niż dotarcie na plażę po długiej jeździe po to, aby zdać sobie sprawę, że wszyscy pływają na 12-metrowych latawcach, a ty zostawiłeś swój w domu po obejrzeniu prognozy 25 węzłów (lub odwrotnie z prognozą słabego wiatru). Bez względu na to, jak bardzo jesteś pewien warunków wiatrowych, zawsze staraj się zabrać ze sobą wszystkie latawce. Prognoza wiatrowa często przekłamuje, a to co faktycznie spotkasz na spocie jest wielką niespodzianką, nie daj się zaskoczyć i bądź gotowy na każdy wiatr!



2. Wskazówka kitesurfing: Przygotuj listę kontrolną


Przed wyjazdem kitesurfingowym i przed wejściem do wody koniecznie sprawdź swój sprzęt, czy jest sprawny i czy na pewno wszystko co przygotowałeś, zabrałeś ze sobą: latawce, bary, trapez, pompka, deski, pianka. W miarę możliwości dobrze jest przechowywać cały swój sprzęt w jednym miejscu w domu lub garażu. Upewnienie się, że wszystko czego potrzebujesz spakowałeś przed wyjazdem przed wyjazdem. Jeśli jedziesz na sesję samochodem dobrze mieć ze sobą worek foliowy na mokre rzeczy po pływaniu: na piankę, bar itd.



3. Wskazówka kitesurfing: Nie polegaj tylko na wiatromierzu/prognozie


Jeśli chodzi o wybieranie rozmiaru latawca na bieżącą sesję zawsze bądź ostrożny. Dobrze oceń moc wiatru, nie spiesz się z przygotowaniem sprzętu. Jeśli jesteś nowicjuszem, spójrz na to, co wszyscy inni o podobnej wadze jak twoja zabierają na wodę (zakładając, że nie jesteś jedynym kitesurferem na tej plaży). Jeśli nadal masz wątpliwości porozmawiaj z nimi i dostosuj się do mocy wiatru, swojej wagi, deski i poziomu umiejętności. Bez względu na to, ile myślisz, że wiesz, nie polegaj wyłącznie na wiatromierzu.


 

 


4. Wskazówka kitesurfing: Wybierz odpowiednią piankę


Jeśli z powodu warunków lub poziomu początkującego kitesurfera istnieje duża szansa, że zgubisz deskę lub nie uda Ci się ponownie wystartować latawca po upadku, załóż wystarczająco grubą piankę, która zapewni Ci ciepło. Jeśli będziesz unosić się i dryfować z wiatrem w kierunku brzegu przez długi czas musisz mieć dostateczny komfort termiczny. Jeśli jesteś kompletnym początkującym kitesurferem, np. świeżo po szkole kitesurfingu, polecam również używanie kurtki do pływania, zwłaszcza jeśli wieje chłodny, porywisty wiatr.

 


5. Wskazówka kitesurfing: Idź pod wiatr, aby rozwinąć swoje linki


Zazwyczaj istnieją dwa sposoby na rozkładnie line na plaży, możesz je rozwinąć idąc w kierunku wiatru (pod wiatr) lub plecami do niego (z wiatrem). Zaletą rozwijania linek z wiatrem jest to, że osuwają się samoistnie z baru i łagodnie lądują na plaży. Rozwijanie linek, idąc z wiatrem znacznie ułatwi cały proces podłączania latawca, ale również zapobieganie plątaniu się linek, szczególnie przy silnym wietrze. Dodatkową korzyścią płynącą z rozwijania linek w ten sposób jest fakt, że wracając pod wiatr rozplątując linki będzie Ci łatwiej rozplątać ewentualne zaplątania.



6. Wskazówka kitesurfing: Zadbaj o swój kręgosłup podczas pompowania latawca


Pompowanie latawca może bardzo obciążać kręgosłup lędźwiowy. Aby uniknąć wysiłku, podczas pompowania pamiętaj, aby odchylać biodra do tyłu, wyprostować plecy, a proces pompowania prowadzić poprzez uginanie nóg i ich pracę. Jeśli zrobisz to dobrze, pompowanie latawca może potraktować jako rozgrzewkę, a zarazem rozciągnięcie. Odsuwając biodra do tyłu i napinając mięśnie brzucha i dolnej części pleców, uzyskasz również dobre rozciągnięcie tylnego łańcucha - pośladki, ścięgna podkolanowe, łydki.
 


7. Wskazówka kitesurfing: Zawsze zamykaj zawory na tubach poprzecznych w latawcu kitesurfingowym.


Jeśli zdarzy Ci się nieprzyjemna sytuacja, w której np. zejdzie ci powietrze lub eksploduje tuba podczas jazdy daleko na morzu, tuby poprzeczne będą twoimi ratunkiem, ponieważ utrzymają cię i twój latawiec na powierzchni. Możesz nawet dopłynąć swoim dryfującym latawcem z powrotem na brzeg. Więc pamiętaj, aby zamknąć oddzielne zawory po pompowaniu latawca.
 


8. Wskazówka kitesurfing: Zrób kilka ćwiczeń rozciągających i przysiadów


Wszystko gotowe, napompowany latawcem, założona pianka oraz trapez, linki gotowe… Zanim jednak pobiegniesz do baru, by złapać drążek, zrób kilka przysiadów i rozciągnij swoje mięśnie. Podziękujesz sobie za to po sesji. Dobre rozciąganie czyni cuda i pomaga mi uniknąć problemów z plecami lub innymi niechcianymi kontuzjami.
 


9. Wskazówka kitesurfing: Usuń wszystko ze swojej drogi w czasie startu


Początkujący kitesurfer bardzo często zostawiają swoją deskę leżącą na piasku między barem a czaszą latawca. Nierzadko zdarza się, że podczas startu linki zahaczają się o deskę, która następnie poszarpnięta może spaść komuś na głowę. Zawsze powinieneś zadbać o to, aby twoje linki w momencie startu miały czystą drogę do podenisienia latawca. Warto swoją deskę zabrać już sobą do wody na ten moment, a przed startem wypchnąć ja pod wiatr. Dzięki temu ty możesz spokojnie startować latawiec, a deska po kilku chwila spłynie do ciebie, wprost do twoich rąk.

 

 

 

 

 

10. Wskazówka kitesurfing: Sprawdź swój trapez kitesurfingowy, zrywkę oraz leash


Może się to wydawać oczywiste, ale przed startem zawsze dokładnie sprawdź swój trapez kitesurfingowy, zrywkę i leasha. Blokujący się system bezpieczeństwa lub niedopięty trapez może szybko doprowadzić do naprawdę złych w skutkach sytuacji, które mogą zagrażać twojemu życiu. Ponadto, pamiętaj zawsze o tym, żeby przed startem podpiąć prawidłowo leasha, bo w innym, bo w najlepszym przypadku możesz gonić swój sprzęt po plaży.
 


11. Wskazówka kitesurfing: Używaj depowera


Jeśli schodzisz do wody w dość wietrzny dzień, a jesteś pewnien, że dobrze dopasowałeś swój rozmiar latawca kitesurfingowego do panujących warunków, dobrze byś przed startem użył depowera. Dzięki temu zmniejszysz moc latawca i unikniesz niepożądanych poszarpnięć w monecie startu (zwłaszcza gdy wiatr jest szkwalisty). Jeśli już odpaliłeś latawiec i szykujesz się do odpłynięcia, możesz znowu dodać sobie mocy.
 


12. Wskazówka kitesurfing: Przed startem sprawdź, czy czasza latawca na pewno jest napięta.


Jest to jeden z fundamentów wiedzy kitesurfingowej, ale nadal wielu początkujących kitesurferów go ignoruje. Gdy jesteś gotowy do startu, a kolega trzyma twój latawiec gotowy do puszczenia, zawsze sprawdzaj, czy dobrze wypełnił się wiatrem, aby upewnić się, że jest wystarczająco napięty, zanim dasz sygnał OK. Często w pośpiechu osoby początkujące o tym zapominają, a to może doprowadzić do bardzo poważnych wypadków na pograniczu woda-plaża. Jeśli twój latawiec nadal trochę trzepocze, oznacza to, że musisz zrobić krok pod wiatr.



13. Wskazówka kitesurfing: Spaceruj latawcem poniżej godziny 12:00


To kolejna rzecz, którą zwykle robią początkujący kitesurferzy: spacer po plaży z latawcem w pozycji zenitu. Przy silnym lub porywistym wietrze jest to niebezpieczna praktyka, ponieważ łatwo jest się wznieść i stracić kontrolę. Zawsze staraj się, aby Twój latawiec był ustawiony między 9 a 12 (lub 3 a 12). Na bardzo zatłoczonych spotach, możesz być zmuszony trzymać latawiec o godzinie 12:00, aby uniknąć dotykania innych latawców, ale tak szybko, jak to możliwe, spróbuj opuścić latawiec w przeciwległej połowie okna od plaży.

 


14. Wskazówka kitesurfing: Poczekaj na swoją kolej


Gdy masz zamiar wejść do wody, możesz natknąć się na innych kitesurferów pływających blisko brzegu, niektórzy przygotowują się do zawrócenia i odjazdu, inni wychodzą z wody. Zawsze czekaj, aż wszyscy spokojnie wyjdą z wody (jeśli wyrazili taka chęć) lub odpłyną w głąb akwenu, a potem spokojnie przygotuj się do startu i bezpiecznie odpłyń od plaży. Pośpiech jest najgorszym doradcą.

 

 

15. Wskazówka kitesurfing: Uważaj na podwodne niespodzianki


Jeśli nie znasz spotu, który właśnie odwiedziłeś, porozmawiaj z lokalesami o ewentualnych zagrożeniach na dnie. Często zdarza się bowiem, że pod taflą wody kryją się kamienie, jeżowce lub inne przeszkody, które mogą skaleczyć ciebie lub twoje stopy. Jeśli jesteś w miejscu, w którym jest sporo kamieni lub jeżowców dobrze byś zaopatrzył się w buty neoprenowe, które zapewnią ci komfort stąpania po dnie.
 


16. Wskazówka kitesurfing: Odpłyń lekko z wiatrem w momencie startu


Częstym błędem początkującego kitesurfera jest rozpoczęcie pracy latawca natychmiast po ustaniu wiatru. Doświadczeni kitesurferzy reagują na uspokojenie wiatru, dostosowując najpierw swój kurs, kierując się nieco z wiatrem bez zbytniego poruszania latawcem lub czekają z latawcem w zenicie kilka minut, aż wiatr ponownie się poniesie. Poruszanie latawcem za wszelką cenę ósemkowo sprawi, że stracisz dużo wysokości, więc staraj się to robić tylko wtedy, gdy musisz i gdy jesteś pewien, że masz wystarczająco dużo wiatru w latawcu.

 

 

 

 


17. Wskazówka kitesurfing: W razie potrzeby pracuj depowerem


Dla początkującego warto kitesurfera dobrze ponownie wspomnieć o depowerze. Jeśli warunki wiatrowe podczas twojej sesji się zmieniły wykorzystaj swój depower do złapania większej mocy lub do odpuszczenia jej jeśli wieje za mocno. Na przykład, jeśli podczas twojego pływania wiatr znacząco wzrósł zadbaj o to by zaciągnąć depower, żeby zmniejszyć moc czaszy kajta. Gdy zdobędziesz większe doświadczenie, nauczysz się lepiej poruszać latawcem i wykonywać więcej zwrotów, aby reagować w takich sytuacjach, ale najlepszym rozwiązaniem z najprostszych jest nauczenie się w pełni wykorzystywać swój depower




18. Wskazówka kitesurfing: Wracaj póki jeszcze możesz


Jako początkujący kitesurfer czujesz, że tracisz moc z powodu słabnącego wiatru, nie czekaj, aż znajdziesz się zbyt daleko od brzegu, aby zmniejszyć swoje straty w wysokości względem wiatru wyjdź z deski jeśli masz grunt i podejdź ponownie pod wiatr pieszo. Jeśli dryfujesz na głębokim akwenie zbyt długo lub wypływasz w morze z nadzieją, że wiatr się podniesie, możesz skończyć to poważnym spacerem wzdłuż plaży, który nazywamy "walk of shame" (spacer wstydu).
 


19. Wskazówka kitesurfing: Jeśli wiatr zgaśnie na otwartym akwenie daleko od brzegu


Jeśli twój latawiec leży w oceanie/morzu z powodu spadku wiatru, pierwszą rzeczą do zrobienia jest cierpliwe zaczekanie, aż wiatr się wznowi. Nie rób niczego radykalnego, jak zwijanie linek lub latawca, chyba że masz pewność, że wiatr ustał na dobre!

 


20. Wskazówka kitesurfing: Złap linkę i pociągnij


Czasami gdy masz chociaż trochę wiatru, a twój latawiec nie chce startować, np.z powodu prądu pchającego cię w kierunku latawca. Spróbuj pociągnąć ręką jedną ze swoich linek sterówek, aby sterować pływającym latawcem wokół siebie, ustawiając linki pod innym kątem do kierunku wiatru. Jako początkujący kitesurfer uważaj jednak na gwałtowny wzrost wiatru i ponowne uruchomienie latawca bez ostrzeżenia. Jeśli tak się stanie, linia, którą trzymasz i ciągniesz, może poważnie skaleczyć twoją rękę, ta sztuka wymaga sporej wprawy i wyczucia.



21. Wskazówka kitesurfing: W przypadku awarii zapomnij o swojej desce do kitesurfingu!


Jeśli dryfujesz na otwartym akwenie jedną z rzeczy, która często przygnębia początkujących kitesurfera po tym, jak zderzył się z innym latawcem, jest obawa, że ​​ich deska odpłynie i jej nie znajdą. Trzymanie się deski uniemożliwia ci uwolnienie obu rąk - które są bardzo potrzebne do ponownego uruchomienia latawca przy słabym wietrze. Najważniejsze dla ciebie w takim momencie jest ratowanie latawca i wystartowanie go ponownie, a bez dwóch wolnych rąk tego nie zrobisz. Jeśli jesteś mocno związany ze swoją deską, najlepiej napisz na niej swój numer telefonu. Uczciywich znalazców wśród kitesurferów i osób postronnych jest wielu, więc z pewnością twoja deska szybko do ciebie wróci.
 


22. Wskazówka kitesurfing: Niech wiatr zepchnie cię z powrotem na brzeg


Jeśli nie uda Ci się ponownie uruchomić latawca i zakładając, że wiatr jest w kierunku do plaży spróbuj nie panikować i po prostu poczekaj, aż słaby) wiatr popchnie twój latawiec w kierunku plaży. Nie rozstawaj się ze swoim latawcem! W zależności od kierunku wiatru i konfiguracji plaży, powrót w głąb lądu może zająć kilka godzin. Jak wspomniano, noszenie dobrej pianki ochroni Cię przed hipotermią, a zabranie ze sobą telefonu umożliwi ci kontakt z odpowiednimi służbami ratunkowymi w razie potrzeby.


                                                                               Numer ratunkowy WOPR: 601 100 100

 

 


23. Wskazówka kitesurfing: Zwiń linki po pływaniu, a przed rozłączeniem

 


Praktyczna wskazówka dla początkujących kiteboarderów: pod koniec sesji, zaraz po wylądowaniu i zabezpieczeniu latawca, możesz natychmiast zacząć zwijanie linek na barze, idąc w kierunku latawiec i odłącz je po dotarciu do latawca. Zadbaj jednak o to, by ich szarpać, bo może to doprowadzić do przesunięcia czaszy latawca i ponownego, nieplanowanego odpalenia czaszy.
 


24. Wskazówka kitesurfing: Spuść powietrze z tuby środkowej na końcu


Wskazówka do toczenia latawca po sesji: szczególnie przy silnym wietrze, zacznij od spuszczenia powietrza z głównej tuby, a następnie tub bocznych najbliżej Ciebie. Jeśli jest to mocno wietrzny dzień, będzie ci dużo łatwiej zwijać latawiec z napompowanymi tubami poprzecznymi.



25. Wskazówka kitesurfing: Nie zwijaj latawca zbyt mocno lub zbyt ciasno


Mówiąc o składaniu latawca do kitesurfingu, warto zaznaczyć że niektórzy początkujący kitesurferzy są trochę w tym nieudolni. Złożenie latawca zbyt małego lub zbyt ciasno może przyspieszyć zużycie materiału. Spróbuj spakować i złożyć latawiec tak luźno, jak to tylko możliwe. Zrezygnuj również kładzenia się na latawcu na plaży lub ze wbijania w niego kolan w celu spuszczenia powietrza całkowicie. Takie zabiegi mogą sprawdzić, że maretiał się uszkodzi, zwłaszcza jeśli na plaży pod latawcem znajdzie się jakiś kamień, muszla czy inny ostry element.



26. Wskazówka kitesurfing: Sporządź listę kontrolną przed odjazdem


Aby mieć pewność że wszystko co przywiozłeś ze sobą na pływanie wraca razem z tobą, warto przygotować sobie listę do odhaczania. Sprawdź dwa razy, czy aby na pewno wszystko ze sobą zabrałeś. Przed opuszczeniem polecamy również "kontrolny spacer" by się upewnić, że nic nie zostawiliśmy.
 


27. Wskazówka kitesurfing: Oczyść i wysusz swój latawiec


Najgorszymi wrogami naszego delikatnego latawca jest: promieniowaniem słoneczne UV, piasek i wilgoć. Jeśli zależy ci na długowieczności twojego latawca, zadbaj o to by po powrocie do domu dobrze go wysuszyć, przepłukać czystą słodką wodą i usunąć resztki piasku zabrane z plaży. Rozłóż latawiec, pozwól mu wyschnąć na słońcu (o niskim promieniowaniu UV) i wyczyść materiał małą miotłą, poczekaj aż całkowicie wyschnie i dopiero wtedy spakuj do poprawienie i odnieś do domu.

 

 

Prawdą jest, że kitesufing to niekonczącą się przygoda, a za każdym razem kiedy wychodzisz na wodę uczysz się czegoś nowego. Zadbaj więc o to by twoje pływanie było komfortowe, ale przede wszystkim bezpieczne. Dbaj o siebie oraz innych użytkowników akwenu, szanuj swój sprzęt oraz prawo drogi. Baw się dobrze i rozwijaj swoje umięjętności, a po pływaniu zabierz ze sobą wszystko łącznie ze śmieciami jakie ze sobą przyniosłeś. Życzymy progresu i wiatru w żaglach !