26 stycznia 2020

Jakie mamy rodzaje i odmiany kitesurfingu ?

SPRZĘT

POWRÓT DO LISTY

Witaj w świecie dwóch żywiołów. Kitesurfing jako jeden z podstawowych kategorii sportów zasilanych wiatrem, daje nam niesamowite możliwości. W zasadzie większość z Was zna go tylko w jednej odsłonie: latawca i deski na wodzie, ale jak się okazuje to tylko wierzchołek góry lodowej. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć o wszystkich jego możliwych odmianach i pochodnych.

Skupiając się początkowo na wszystkich jego formach, które występują na wodzie, możemy wyróżnić takie kategorie jak :

 

 

WAVE ( fala )

 

 

 

 

W zasadzie jak już sam termin nas informuje, ten rodzaj zabawy z latawcem ma za główną zasadę łapanie fale. Podobnie jak surfer w surfingu, tak samo kitesurfer w kitesurfingu może i ma ogromną przyjemność surfowania po falach. Nie jest to odmiana kitesurfingu skierowana dla osób początkujących, ale z pewnością należy przyznać, że daje ogromną dawkę adrenaliny i jeszcze większą porcje satysfakcji.

 

Osoby pasjonujące się tą odmianą zazwyczaj korzystają z desek tzw. kierunkowych, bardzo przypominających te do klasycznego surfingu oraz latawce o konstrukcjach wave.

 

 

Freestyle

 

 

 

 

Freestyle to jedna z najczęściej spotykanych dyscyplin w kitesurfingu na akwenach całego Świata. Riderzy, którzy pasjonują się tą odmianą jazdy po wodzie zazwyczaj korzystają z latawcy o konstrukcji C-shape i starają się wykonywać unikalne, radykalne i skomplikowane manewry oraz rotacje. Tradycyjnie kitesurfing w odmianie freestyle to dyscyplina sportów wodnych, inspirowana głównie wakeboardingiem, snowboardem i skateboardingiem, dlatego też często do ewolucji wykorzystywane są przeszkody z wake ( kickery, rurki itd. )

 

 

 

Snowkite / Snow kitesurfing

 

 

 

 

Dla tych wszystkich, którym się wydaje że kitesurfing to tylko zabawa na plaży, chciałabym przedstawić snowkite. Zasada i metodyka tego sportu nie różni się niczym od klasycznego kita na morzu, z tą różnicą że zamiast deski do kitesurfingu używamy snowboardu lub nart. Jazda w śniegu sprawia, że j eźdźcy na zaśnieżonych górach jeżdżą po stokach jak na falach, dodatkowo dzięki sprzyjającym wiatrom i wykorzystaniem loopów możliwe jest wspinanie się na wierzchołki wzniesień . Klasa łączy niektóre aspekty snowboardu i narciarstwa oraz standardowe techniki jazdy mamy takie same jak w kitesurfingu.

 

 

 

Race / Speed Kitesurfing

 

 

 

 

Dyscyplina kitesurfingu, która jak sama nazwa skupia fanów najszybszej jazdy. O ilę ten rodzaj kitesurfingu ciągle rozgrywa się nad taflą wody i z latawcem w powietrzu, to tutaj zawodnicy startujący korzystają z desek rejsowych ( czyli takich o dużej większej wyporności niż klasyczny twin-tip i dużo dłuższych statecznikach). Dzięki wykorzystaniu takiego sprzętu zawodnicy oraz amatorzy tej dyscypliny mogą rozwijać dużo większę prędkości. Same zawody prowadzone są na sposób regat, gdzie rozstawiana jest tzw. trasa regatowa. Wyścigi są bardzo emocjonujące, bo widz ma przyjemność podziwiać bezpośrednią rywalizację między zawodnikami.

 

 

 

Big Air

 

 

 

 

Big air to popularna dyscyplina kitesurfingu, polegająca na bardzo wysokich skokach o dużej amplitudzie dla manewrów w powietrzu. Jest to jedna z najniebezpieczniejszych klas w kiteboardingu z pętlami latawców, board-off, czasem zawieszenia i złożonymi rotacjami, które czasami powodują zapierające dech w piersiach wycieki. Jednymi z najważniejszych zawodów w tej kategorii jakie się odbywają to RED BULL Kings of air, gdzie przy wiatrach sztormowych u wybrzeży Cape Town w RPA podziwiać możemy najwyższe skoki w tym sporcie. Są to jedne z najbardziej prestizowych, a za razem widowiskowych wydażeń w świecie kitesurfingu. Co roku na przełomie styczeń/luty możecie podziwiać najlepszych zawodników z całego Świata, walczących o tytuł króla.  Więcej informacji znajdziecie na :

KING OF THE AIR , Cape Town

 

 

Slalom / Boardercross Kiteboarding

 

 

 

 

Ta odmiana kitesurfingu została stworzona na wzór dobrze nam znanych skoków przez płotki. Jest to rodzaj kiteboardingu, w którym zawodnicy rywalizują ze sobą w krótkich wyścigach i muszą przeskakiwać w tym czasie przez ponad metrowe przeszkody. Wcześniej wspomniane ‘płotki’ to zazwyczaj pompowane tuby, ustawione poprzecznie do kierunku trasy wyścigów. Bardzo widowiskowa odmiana i bardzo zabawnie wyglądająca.

 

 

Kite Buggy

 

 

 

 

Przenosimy się na ląd. Przedstawiam Wam jedną z śródlądowej odmiany kitesurfingu w której rider zamiast stać na desce, siedzi wygodnie w powozie. Sterowanie latawcem pozostaje bez zmian, ale prędkości rozwijane na twardym podłożu sprawiają że osiągane prędkości są dużo wyższe niż w kitesurfingu na wodzie. Jedyną różnicą w konstrukcji latawca jest fakt, że w związku z przebywaniem na lądzie piloci używają latawców komorowych.

 

 

Landkite

 

 

 

 

Tutaj upadki bolą najbardziej. Połączenie deskorolki ( a dokładnie mountainboardu ) z latawcem, to nie lada gratka dla wszystkich amatorów mocnych wrażeń. Tą odmianę kitesurfingu możemy spokojnie uprawiać w każdym miejscu, które dysponuje duża przestrzenia i stosunkowo płaską powierzchnią: lotniska, parkingi, pola, pustynie. Coraz bardziej popularny wśród amatowów sportów śródlądowych. 

 

 

Jeśli chodzi o zabawę z latawcem i wszystkie jego formy jak sami widzicie mamy bardzo szerokie spektrum możliwości. Możesz wykorzystywać swój latawiec na bardzo wiele sposobów: na wodzie, śniegu, lądzie.