17 stycznia 2021
Jakie mamy rodzaje i odmiany kitesurfingu ?
SPRZĘT
POWRÓT DO LISTY
Witaj w świecie dwóch żywiołów. Kitesurfing jako jeden z podstawowych kategorii sportów zasilanych wiatrem daje nam niesamowite możliwości. W zasadzie większość z Was zna go tylko w jednej odsłonie: latawca i deski kitesurfingowej na płakiej wodzie, ale jak się okazuje to tylko wierzchołek góry lodowej. Dzisiaj chcielibyśmy opowiedzieć o wszystkich jego możliwych odmianach i pochodnych.
Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym, uprawianie kitesurfingu jest możliwe na znacznej większości akwenów wodnych, które charakteryzują się równymi, stosunkowo mocnymi wiatrami. Jego rodzaje lub też odmiany zwykle cechują się pewnymi wytycznymi, które go kategoryzują. W zależności od sposobu, w jaki chcemy wykorzystać swój potencjał i latawiec, możemy wyodrębnić kilka następujących odmian.
Rodzaje kitesurfingu: WAVE ( fala )
W zasadzie jak już sam termin nas informuje, ten rodzaj zabawy z latawcem ma za główną zasadę ma łapanie i ujarzmianie fal morskich. Podobnie jak surfer w surfingu, tak samo kitesurfer w kitesurfingu może złapać ogromne fale. Za pomocą siły napędzanej go z latawca może ujarzmić te umiarkowanych rozmiarów, jak i te, które mają nawet kilka metrów wysokości. Nie jest to odmiana kitesurfingu skierowana dla osób początkujących, ale należy zauważyć, że wielu bardziej doświadczonych kitesurferów, kieruje swój rozwój kitesurfingowy w stronę wave. Łapanie fal daje ogromną dawkę adrenaliny i jeszcze większą porcję satysfakcji.
Osoby pasjonujące się tą odmianą kitesurfingu zazwyczaj korzystają z desek tzw. kierunkowych, bardzo przypominających te do klasycznego surfingu oraz latawcy o konstrukcjach delt i zbliżonych do niej. Dzięki czemu pływanie po falach jest jeszcze bardziej efektywne i przyjemniejsze.
Rodzaje kitesurfingu: Freestyle
Freestyle to jedna z najczęściej spotykanych odmian i kierunków w kitesurfingu na akwenach całego Świata. Riderzy, którzy pasjonują się tą odmianą jazdy po wodzie zazwyczaj korzystają z latawców o konstrukcji C-shape i starają się bowiem wykonywać unikalne, radykalne i skomplikowane triki oraz rotacje. Tradycyjnie kitesurfing w odmianie freestyle to dyscyplina sportów wodnych, inspirowana głównie wakeboardingiem, snowboardem i skateboardingiem, dlatego też często do ewolucji wykorzystywane są przeszkody z wake (kicker, rurki itd.). W naszym kraju freestyle ma bardzo długą historię i ogromną rzeszę fanów. W Polsce również odbywają się cykliczne tury zawodów freestyle, w których możemy podziwiać najlepszych zawodników z całego kraju oraz zza granicy.
Rodzaje kitesurfingu: Snowkite / Snow kitesurfing
Dla tych wszystkich, którym się wydaje, że kitesurfing to tylko zabawa na plaży, warto przedstawić snowkite. Zasada i metodyka tego sportu nie różni się niczym od klasycznego kitesurfingu na morzu, z tą różnicą, że zamiast deski do kitesurfingu używamy deski snowboardowej lub nart. Jazda w śniegu sprawia, że jeźdźcy na zaśnieżonych górach jeżdżą po stokach jak na falach, dodatkowo dzięki sprzyjającym wiatrom i wykorzystaniem np.loopów możliwe jest wspinanie się na wierzchołki wzniesień. Snowkite łączy niektóre aspekty snowboardu i narciarstwa oraz standardowe techniki jazdy, jakie mamy w kitesurfingu. W Polsce w zależności od warunków atmosferycznych ilości śniegu zwykle uprawiamy snowkite na zamarzniętych jeziorach, łąkach, przełęczach lub u podnóża gór. Jednym z najpopularniejszych miejsc do uprawiania snowkite już od wielu lat cieszy się niewielka miejscowość Ząb u podnóża Tatr.
Rodzaje kitesurfingu: Race / Speed Kitesurfing
Race to odmiana kitesurfingu, która jak sama nazwa wskazuje skupia fanów najszybszej jazdy. O ile ten rodzaj kitesurfingu ciągle rozgrywa się nad taflą wody i z latawcem w powietrzu, to tutaj zawodnicy startujący korzystają zwykle z desek rejsowych z masztem typu foil (czyli takich o dużej większej wyporności niż klasyczny twin-tip i dużo dłuższych "statecznikach"). Dzięki wykorzystaniu takiego sprzętu zawodnicy oraz amatorzy tej dyscypliny mogą rozwijać dużo większe prędkości. Same zawody prowadzone są na wzór regat żeglarskich. To właśnie w wyścigach kitesurfingowych typu "race" rozstawiana jest tzw. trasa regatowa. Wyścigi są bardzo emocjonujące, bo widz ma przyjemność podziwiać bezpośrednią rywalizację między wszystkimi zawodnikami w jednym czasie.
Rodzaje kitesurfingu: BIG AIR
BIG AIR to coraz popularniejsza dyscyplina kitesurfingu, polegająca na bardzo wysokich skokach o dużej amplitudzie dla loopowych manewrów w powietrzu. Jest to jedna z najniebezpieczniejszych klas w kiteboardingu, w której poza bardzo wysokim lotem zawodników dodawane są rotacje latawców, triki typu board-off, które powodują zapierające dech w piersiach emocje. Jednymi z najważniejszych zawodów w tej kategorii są zawody organizowane przez firmę RED BULL. Cała kompetycja zawodów, które noszą nazwę KING OF THE AIR przyciągają co roku do RPA rzeszę fanów tego sportu. Przy jednej z najbardziej popularnych plaż, w okolicach miasta Cape Town, przy wiatrach sztormowych podziwiać możemy najwyższe skoki wykonywane w tym sporcie. Są to jedne z najbardziej prestiżowych, a zarazem jedno z najbardziej widowiskowych wydarzeń w świecie kitesurfingu. Co roku na przełomie styczeń/luty możecie podziwiać najlepszych zawodników z całego Świata, walczących o tytuł króla BIG AIR. Więcej informacji znajdziecie na stronie organizatora :KING OF THE AIR , Cape Town
Rodzaje kitesurfingu: Slalom / Boardercross Kiteboarding
Slalom to odmiana kitesurfingu, która została stworzona na wzór dobrze nam znanych "skoków przez płotki". Jest to rodzaj kiteboardingu, w którym zawodnicy rywalizują ze sobą w krótkich wyścigach, a w czasie każdego z nich muszą przeskakiwać/pokonywać ponad metrowe przeszkody. Wcześniej wspomniane ‘płotki’ to zazwyczaj pompowane tuby, ustawione poprzecznie do kierunku trasy wyścigu. Ta bardzo widowiskowa odmiana kitesurfingu i bardzo zabawnie wyglądająca nie jest jednak najlepiej rozwijająca się w naszej części Europy.
Rodzaje kitesurfingu: Kite Buggy
Przenosimy się na ląd. Przedstawiamy Wam jedną ze śródlądowej odmiany kitesurfingu, w której zawodnicy zamiast stać na desce, siedzą wygodnie w trójkołowym wózku nazywanym "buggy". Sterowanie latawcem pozostaje bez zmian, ale prędkości rozwijane na twardym podłożu sprawiają, że osiągane prędkości są dużo większe niż w kitesurfingu na wodzie. Jedyną różnicą w konstrukcji latawca jest fakt, że w związku z przebywaniem na lądzie piloci używają latawców komorowych. Ta odmiana świetnie sprawdza się na dużych utwardzonych powierzchniach otwartych, takich jak np. pustynie czy szerokie plaże.
Rodzaje kitesurfingu: Landkite
Tutaj upadki bolą najbardziej. Połączenie deskorolki (a dokładnie mountainboardu ) z latawcem, to nie lada gratka dla wszystkich amatorów mocnych wrażeń. Tą odmianę kitesurfingu możemy spokojnie uprawiać w każdym miejscu, które dysponuje dużą otwartą przestrzenią i stosunkowo płaską powierzchnią: lotniska, parkingi, pola, pustynie. Coraz bardziej popularny wśród amatorów sportów śródlądowych, mimo wszytsko słabo rozwijającą się w naszym kraju.
Jeśli chodzi o zabawę z latawcem i wszystkie jego możliwe formy, jak sami widzicie mamy bardzo szerokie spektrum możliwości. Wykorzystywanie latawca do kitesurfingu na inne sposoby, może sprawić, że odkryjesz w sobie nową pasję i kolejne kierunki rozwoju sportowego. Kitesurfing możliwy bowiem jest na wodzie, śniegu i lądzie. Jeśli pogoda pogody nie sprzyja na wysokie loty, możecie popróbować land kitesurfingu lub snow kitestesurfingu, jeśli w czasie zimy pojawi się spory mróz i dużo śniegu.