Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Mała fala, Średnia fala
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
On shore, Side shore / side-on shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
maj-październik
Tłok na wodzie
Umiarkowany
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

50 - 60%

FEB

50 - 60%

MAR

50 - 60%

APR

50 - 60%

MAY

40 - 50%

JUN

40 - 50%

JUL

40 - 50%

AUG

50 - 60%

SEP

60 - 70%

OCT

70 - 80%

NOV

70 - 80%

DEC

70 - 80%

Miejsce

Spot image

W Szwecji kitesurfing zyskał na swojej popularności podobnie jak w sąsiadującej z nimi Danii. Problem w tym, że duże części wybrzeża Szwecji pokryte są skałami, klifami i lasami. Woda często jest również wzburzona i staje się głęboka, zaraz po odejściu od plaży. Na szczęście zachodnie wybrzeże Skanii na przedmieściach Malmo jest pełne piaszczystych plaż, traw i płytkich wód. W odległości 100 kilometrów, zaczynając od Falsterbo do Helsingborga, znajdziesz kilkanaście miejsc do uprawiania kitesurfingu o różnych zaletach i walorach.  Skanör jest tylko 25 minut jazdy od centrum Malmö. Wystarczy jechać drogą E6 na południe w kierunku Trelleborg i po minięciu Vellinge zmienić na Route 100. Możesz nawet wsiąść do autobusu za około 100 SEK w obie strony. Płatny parking jest dostępny bezpośrednio na miejscu. Zaparkuj po lewej stronie przystani i przejdź przez wydmy, aby dotrzeć do plaży kitesurfingowej.

 

Plaża kitesurfingowa znajduje się tuż obok lokalnej przystani Skanörs Hamn. Plaża zaczyna się przy marinie i ma kilka kilometrów długości, (choć odcina ją mały odpływ, więc w praktyce ma tylko około 400 metrów długości). To wciąż dużo miejsca, nawet latem, kiedy nieco strefa w okolicach mariny jest dostępna tylko dla plażowiczów, ponieważ w tym miejscu nigdy nie widać więcej niż 15 latawców w wietrzny dzień. Jeśli chcesz możesz także wystartować swój latawiec na prawo od mariny, ale plaża tutaj jest nieco mniejsza, a woda bardziej wzburzona. W marinie znajduje się kilka restauracji, kiosków, publicznych toalet i pryszniców itp. Świetne miejsce na odpoczynek po sesji. Jest tu jednak trochę drogo, ponieważ jest to malownicze miejsce turystyczne nie tylko dla kitesurferów.

Spot image
Spot image

Woda ma niskie zasolenie, ale nawet w gorące latnie dni może być nieco chłodna, więc zaleca się przynajmniej krótką piankę, większość jednak zabiera ze sobą 5/3mm. Dno morskie pokryte jest drobnym piaskiem, a wokół nie ma żadnych zagrożen. To w połączeniu z płytką wodą na pierwszych 20-30 metrach sprawia, że ​​jest to świetne miejsce dla początkujących. Małe, czyste fale wpadają i zapewniają świetną zabawę jako kicker lub do pływania z deską kierunkową, ale nadaje się również do ćwiczenia freestyle'owych trików bliżej plaży. Jedynym minusem tego miejsca jest to, że czasami, w zależności od pory roku i kierunku wiatru, może być dużo wodorostów, które paskudnie łapią się linek i latawca, jeśli spadnie Ci do wody przy upadku. Najlepszym sposobem na pozbycie się tony wodorostów z linek jest ich rozciągnięcie, rozdzielenie ich energicznym potrząsaniem.

Video

Język komunikacyjny

szwedzki

Obowiązująca religia

chrześcijanie

Strefa czasowa

UTC +1

AKTUALNY CZAS

korona szwedzka 1 PLN = 2,20 SEK   AKTUALNY KURS

Praktycznie wszędzie w Szwecji zapłacimy kartą płatniczą, bez względu na typ hotelu, restauracji lub sklepu, oraz wielkość miasta. Pomimo tego, jeśli wybieramy się poza utarty szlak lub do mniejszej miejscowości, warto wcześniej sprawdzić możliwość płatności kartą. Podobnie w małych restauracjach lub barach, przed zamówieniem warto upewnić się, czy na pewno zapłacimy za posiłek kartą.

230 V; 50 Hz.  wtyczki typu E oraz C ( takie same jak w Polsce)

Typ E – wtyczka „europejska” z uziemieniem, która ma dwa okrągłe bolce oraz otwór przeznaczony na uziemienie znajdujące się w gniazdku. Wtyczki tego rodzaju stosowane są powszechnie w Polsce, także we Francji, Belgii.

Typ C – zwykła wtyczka „europejska” bez uziemienia. Ma dwa równolegle położone bolce. To najbardziej popularna wtyczka w krajach europejskich, jednak nie jest stosowana w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Marcie i na Cyprze. Stosowana jest ze standardem napięcia 220V-230V.

Szwecja jest jednym z najdroższych państw w Europie, a Sztokholm z kolei jednym z najdroższych miast. Przed odwiedzeniem tego kraju warto wcześniej zapoznać się z cenami i przygotować się na wszystkie możliwe wydatki. W Szwecji obowiązująca walutą jest Korona Szwedzka (SEK), której kurs wynosi w okolicach 0,40 zł (taki kurs przyjęliśmy przy naszych obliczeniach).  Za najtańsze sieci uznawane są: Lidl, Netto, SPAR czy Willys. Zdecydowanie droższe będą markety: Coop Forum, ICA, Hemköp, Pressbyrån czy PrisXtra. Ceny w zwykłych marketach mogą Polakom będącym na wakacjach zawrócić w głowie. Warto pamiętać o tym, że w przeciwieństwie do Polski, ceny w marketach w Szwecji nie są jednakowe w sklepach tej samej sieci, nawet w obrębie jednego miasta. W sklepie jednej sieci w centrum ceny mogą być inne niż w innym oddalonym o kilka kilometrów. Za litr benzyny zapłacimy około 14 SEK (ok 6,72 zł), a za olej napędowy w okolicach 13,60 SEK (ok 6,60 zł). Ceny różnią się nieznacznie w zależności od miasta.

Obywatele UE nie są zobowiązani do posiadania wizy, wjazd możliwy na paszport lub dowód osobisty. Jeżeli wybierasz się do Szwecji  z obywatelstwem innego kraju wcześniej sprawdź czy wymagana jest wiza turystyczna. Z dniem 1 maja 2004 r. obywatele państw Unii Europejskiej korzystają z prawa do bezwizowego swobodnego przepływu ludności w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EU/EOG). Mając wizę na odwiedziny w Norwegii możesz przebywać w Norwegii i w innych krajach obszaru Schengen do 90 dni na przestrzeni okresu 180 dni. Zezwolenie na pobyt daje Ci możliwość wykonywania pracy lub przebywania w Norwegii przez więcej niż 90 dni.

brak obowiazkowych szczepień 

Szwecja jest uznawana za jeden z najbezpieczniejszych krajów w Europie dla odwiedzających. Jeśli poruszamy się po centrach miast oraz miejscach turystycznych nic nam nie grozi. Bardziej niebezpiecznie może być na niektórych przedmieściach oraz w miastach z dużą liczbą imigrantów jak Malmö. Warto w nich zachować ostrożność - szczególnie w nocy oraz poza utartym szlakiem.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Ochrona głowy przed słońcem

Okulary z filtrem UV

pieniądze w walucie EUR

pianka neoprenowa 3.2 mm

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

HABO LJUNG / LOMMA BEACH

HABO LJUNG / LOMMA BEACH

Płytko

60-80%

Początkujący

Skanörs

Skanörs

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

Öland  / Olandia

Öland / Olandia

Płytko

40-60%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG