8 września 2020

Zatoka Pucka i Półwysep Helski jako bezapelacyjna mekka wszystkich kitesurferów.

WYPRAWY

POWRÓT DO LISTY

Półwysep Helski nazywany jest początkiem Polski. Długa na 35 km mierzeja to doskonale znane miejsce na mapie kitesurfingowego świata. Znadziecie na nim dwa wieksze miasta: Jastarnię i Hel, a także kilka mniejszych miejscowości takich jak Jurata, Kuźnica oraz Chałupy. Półwysep Helski to jedno z najlepszych miejsc w Europie do nauki i uprawiania kitesurfingu, a od wielu lat Chałupy stanowią jego stolicę. 

 

 

 

Półwysep Helski to jeden z największych w Polsce przyjaznych początkującym spotów kitesurfingowych. Wszystko to za sprawą płytkiej wody rozciągającej się na odległość od 500 do 1000 m od brzegu na całej długości półwyspu. Czysta woda, piaszczyste dno, brak raf, brak znaczących zmian pływów i duże otwarte przestrzenie sprawiają, że jest to miejsce idealne dla początkujących i średnio zaawansowanych kitesurferów. Dzięki takim predyspozycją naturalnym tego miejsca od kilkunastu lat jest to bezapelacyjna mekka wszystkich amatorów sportów wodnych. Sezon trwa przez cały rok, miejscowi uprawiają kitesurfing nawet zimą przy ujemnych temperaturach. Sezon letni zaczyna się od maja i trwa do końca września. W tych miesiącach wszystkie kempingi są otwarte i tentnią życiem.

 

 

 

 

Na licznych kempingach zlokalizowanych wzdłóż lini brzegowej, znaleźć możecie sezonwe miasto przyczep kempingowych, które powstaje tu sezonowo. Półwysep Helski w znacznej swojej części przynajeży do Obszaru Natury 2000, w związku z czym obowiązuje zakaz zabudowy trwałej. Wszystkie te przyczepy oraz pola namiotowe czynią to miejsce wyjątkowym jeszcze bardziej, a za razem unikatowym na tle całego kraju- gdzie wypoczynek w okresie letnim zwykle kojarzony jest z pobytem w hotelu lub innej wynajętej kwaterze. Tutaj wszyscy żyją na kempingach, korzystają z częścim wspólnych, ale przede wszystkim cieszą się pięknymi plażami i kitesurfingiem w wietrzne dni. 

 

 

 

 

 

Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Kepngi na których możesz zamieszkać posiadają bardzo dużo udogodnień: restauracje, sklepy, strefy chillu, place zabaw, boiska do tenisa. Jeśli w czasie Twojego pobytu zabraknie wiatru z pewnością nie będziesz narzekać na nudę. Chałupy i Połwysep słyną z bogatego życia nocnego. Znajdziesz tutaj liczne kluby i miejsca do tańczenia: Solar, Bedroom, Wejście 49 w Jastarnii i wiele innych. Jeśli również masz ochote możesz spędzić swój wieczór relaksując się na plaży przy ognisku ze znajomymi. Co bardzo ważne: na Helu nawet w najwyższym sezonie możesz liczyć na puste plaże, dużo przestrzeni i brak parawanów ;)

 

 

 

 

 

SEZON WIATROWY 

Półwysep Helski jest wietrzny przez znaczną cześć roku, natomiast za szczyt zesonu uważa się czerwiec, lipiec, sierpień- przede wszystkim ze względu na sprzyjające temperatury i okres wakacyjny. Jednak tak jak możecie to zauważyć na poniższych statystykach wiatrowych najwyższy sezon wakacyjny jest stosunkowo mało wiatrowy. Jeśli chcesz odwiedzić to miejsce i nauczyć się kitesurfingu, to proponujemy przyjechać tutaj chwilę przed sezonem lub we wrześniu, wtedy jest nieco większa szansa na to że Twój pobyt w tym malowniczym miejscu będzie wypłeniony wiatrem. Generalnie zima, wiosna i jesień są bardziej wietrzne niż lato, ale zdarzały się sezony, w których jest 20 wietrznych dni z rzędu. Najczęściej występujący wiatr w okolicy Półwyspu Helskiego to wiatr zachodni, który stanowi kierunek side shore ( względem lini brzegowej ). 

 

 

 

 

 

Półwysep Helski to wymarzone miejsce na Twoje wakacje z wielu względów. Każdy znajdzie tu bez wątpienia coś dla siebie. Kitesurfing, windsurfing, słodkie plażowanie czy spacerowanie po pięknych plażach lub wycieczki rowerowe. Lisa rzeczy które możesz robić podczas pobytu w tym miejscu jest naprawdę imponująca i mimo, że często narzekmay na to że " Na Helu znowu nie wieje" to i tak wszyscy tutaj wracamy i wspólnie czekamy na kolejny piękny wietrzny dzień.