29 grudnia 2019

Jak przeliczać wiatr między węzłami, km/h, a skalą Beauforta? Jakie mamy skale siły wiatru?

POGODA

POWRÓT DO LISTY

Wielu z Wam nawet będąc mocno doświadczonymi zawodnikami w zagadnieniu sportów wodnych oraz wiatrowych, nadal ma duży problem z przeliczaniem siły wiatru w różnych skalach. Prędkość wiatru jako fundamentalną w kitesurfingu, jak i windsurfingu możemy wyrazić w kilku wartościach (skalach). Najczęsciej używanymi bez wątpienia są:

skala Beauforta

- węzły 

- kilometry na godzinę ( km/h)

- metry na sekundę ( m/s )

 

Najprostszym sposobem na przedstawienie graficzne różnicy mocami wiatru w poszczególnych skalach jest poniżej znajdująca się tabela, która w sposób obrazowy przedstawi ci predkość wiatru wyrażoną w różnych skalach. Najczęściej w kitesurfingu posługujemy się węzłami. Knot w slangu miłośników sportów wodnych napędzanych wiatrem, nazywany jest po prostu „węzełem” stąd duża popularność tego słowa wśród wszystkich kitesurferów. Ulubiony wiatr większości kitesurferów to najczęściej 15 – 25 węzłów lub mocniejszy. W zależności od preferencji uprawiania poszczególnych rodzajów kitesurfinów, optymalny wiatr może być nieco słabszy lub mocniejszy. 

 

 

/.tabela mocny wiatrów/

 

 

 

 

Ta oto tabela w najbardziej przejrzysty sposób jest w stanie Wam przedstawić namacalne różnice w różnych mocach wiatru. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej zapraszamy do kontaktu !