10 lutego 2020

Jaki ‘spot kitesurfingowy’ jest dobry dla początkujących kitesurferów ? Jak go wybrać i czym się kierować?

WYPRAWY

POWRÓT DO LISTY

Spot kitesurfingowy i jego odpowiedni wybór to bardzo ważna sprawa, szczególnie jeśli dopiero zacząłeś swoją przygodę z kitesurfingiem. Jego prawidłowy wybór będzie miał ogromny wpływ na Twój komfort w czasie pływania, ale i na bezpieczeństwo.

 

Kiedy jesteś początkującym kitesurferem, bardzo często nie zdajesz sobie sprawy jak bardzo miejsce w którym się uczysz i stawiasz pierwsze kroki jest bardzo ważne. Większość z nas kupuje wyjazd zagraniczny z opcją nauki kitesurfingu, w ogóle nie zastanawiając się jaką plażę odwiedzą i na jakim akwenie będą szkolić swoje umiejętności. Oczywiście prawdą jest, że kitesurfingu idzie się uczyć niemal wszędzie, ale pamiętaj że najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo i komfort psychiczny. Nie możesz się przecież skupić na początkowym sterowaniu latawcem, gdy fale się zakrywają i podtapiają, a głęboka woda przeraża. W takim razie zastanówmy się co sprawi, że nauka kitesurfingu będzie przyjemna i w pełni komfortowa? Otóż najprostszą odpowiedzią jest : płytka, niezafalowana woda, równy wiatr ,mały ruch na wodzie oraz asekuracja. Połączenie tych pięciu rzeczy sprawi, że Twoje zajęcia będą Cię cieszyć jeszcze bardziej.

 

 

 

1.PŁYTKA WODA:


Jeżeli korzystasz ze spotu z płaska płytka wodą, wiedz że po każdym upadku spokojnie możesz się podnieść wspierając o dno. Każda większa kraksa i restart lata będzie dużo łatwiejszy do opanowania jeżeli będziesz miał możliwość stanięcia na dnie. Nawet osoby świetnie pływające wpław, zdecydowanie lepiej czują się w miejscu w którym woda jest płytka. Pamiętaj jednak że co za dużo to niezdrowo. Jeśli zaczniesz pływać lub szkolić się na akwenie z woda baaardzo płytką (np. do kostek lub połowy wysokości łydki) wiedz że ryzykujesz swoje zdrowie i bezpieczeństwo. W takiej sytuacji bardzo łatwo zahaczyć finami deski o dno. W zasadzie nie brzmi to groźnie, ale w efekcie może zaowocować skręconą kostką lub nawet złamana noga.

 

 

 

2. BEZ FALI:


Oczywiście, że bardzo miło jest popatrzeć na falujący ocean, niestety na początku swojej przygody z kitesurfingiem fale będą Twoim wrogiem. Dopiero nauczyłeś się balansować na desce, a każda napływająca na Ciebie fala będzie Cię z niej sukcesywnie zrzucać. Pofalowane akweny niestety nie należą do najłatwiejszych. Jeśli fala jest dość duża, może się okazać że będziesz miał spore problemy nawet swobodnym staniem w jednym miejscu. Dodatkowo fala, która będzię się przelewać przez Twoje plecy z pewnością nie ułatwi Ci zadań jakie będzie Ci zlecał instruktor.

 

 

 

 

 

3.MAŁO LUDZI + RÓWNY WIATR:


Zawsze masz wybór. Wiedz, że to od Ciebie zależy gdzie będziesz łapał wiatr w latawiec i z pewnością będzi Ci o wiele przyjemniej łapać wiatr równy. Często osoby początkujące nie zdają sobie sprawy jak ważną sprawą jest równy wiatr. Dzięki niemu latawiec płynnie reaguje na twoje komendy, działa w sposób przewidywalny i z pewnością nie zrobi Ci krzywdy. Mocne podmuchy nierównego wiatru, nazywamy szkwałami. Takie właśnie szkwały mogą nam mocno pokrzyżować przyrost progressu. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych upadków, rozglądaj się. Mocne podmuchy wiatru zbliżającego się do ciebie zawsze widać na tafli wody. Podobnie jest z tłokiem na kajt plaży. Mimo pełnej sympatii do Półwyspu Helskiego, doskonale zdajemy sobie sprawę, że często akwen ten jest bardzo zatłoczony. Tłok na wodzie, wpływa bardzo negatywnie na nasze szkolenie. Bardzo duża część moich kursantów, za każdym razem w takiej sytuacji była bardzo mocno zestresowana. Zamiast skupić się na zabawie z przerażeniem rozglądali się dookoła siebie. Twój kurs ma być przyjemnością, a nie udręką.

 

 

 

4. ASEKURACJA:


Nie jest to tak oczywiste jak mogłoby się wydawać, ale niestety nie każdy spot posiada łódkę asekuracyjną. Często przybywając na rajską plażę nie zastanawiamy się czy miejsce w którym będziemy się uczyć dysponuję łodzią ratunkową,a tak naprawdę to bardzo ważna sprawa. Jeśli okaże się, żę masz poważne problemy ze sprzętem i będziesz daleko od brzegu, to własnie taka łódka pierwsza przybędzie do Ciebie z pomocą i takowej Ci udzieli. Odległości jakie pononujemy na kajcie są dość duże i może się okazać że jeśli coś się stanie Twoi znajomi nie be∂ą miec możliwości doplynąć do ciebie wpław.

 

Podsumowując chciałabym zauważyć, że każda z powyżych wytycznych w sposób znaczący przyczynia się do waszego komfortu i bezpieczeństwa. Pamiętaj by Twoja nauka kitesurfingu była dla Ciebie komfortowa i bezpieczna, miejs wpływ na to gdzie zaczniesz się uczyć kitesurfingu i w którym miejscu będą się odbywać Twoje pierwsze zajęcia.

 

Jeśli zastanawiasz się czy kitesurfing jest bezpiecznym sportem koniecznie poczytaj o bezpieczeństwie w kitesurfingu.