8 grudnia 2019

Sal na Cabo Verde. Czy warto uprawiać tam kitesurfing?

POWRÓT DO LISTY

Wyspy Zielonego Przylądka lub jeśli wolicie Cabo Verde, to wyspiarski kraj pośrodku Oceanu Atlantyckiego. Archipelag ten składa się z 10 głównych wysp i 16 mniejszych wysepek, z czego na większości z nich jest na stałe zamieszkiwana przez ludzi. W minionych lata w związku z rozwojem sektoru turystycznego, kraj ten jest szeroko promowany w biurach podróży, również w naszym kraju. Ale czy naprawdę warto przelecieć te kilka tysięcy kilometrów z latawcem, by właśnie tam spędzić swoje wakacje ?

 

 

Jeśli planujecie wyjechać na WZP z quiverem pełnym latawcy, waszym głównym celem powinna stać się wyspa Sal. Ta piaszczysta wyspa o krajobrazie księżycowym dysponuje niesamowitymi warunki wiatrowymi do uprawiania kitesurfingu oraz windsurfingu. Wyspa mimo swoich niewielkich rozmiarów daje nam też do wyboru kilka, dość mocno zróżnicowanych między sobą spotów i to od Ciebie zależy gdzie będziesz pływał.

Na wyspie Sal główną baza noclegową/wypadową jest miasteczko znajdujące się na południowym krańcu wyspy czyli: Santa Maria. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, miasto to jest w stanie zaoferować wam wszystkie atrakcje niezbędne dla udanych wakacji. Poza licznymi sklepami z pamiątkami i wyrobami typu ‘ hand made’ znajdziecie również kilkanaście bardzo dobrych restauracji z widokiem na morze. Samo miasteczko nie należy do najtańszych, ale nawet amatorzy budżetowych podróży znajdą tu coś dla siebie, ponieważ poza luksusowymi resortami funkcjonują tu również hostele.

 

Jeśli przyjechałeś tu w poszukiwaniu wiatru to statystyki wiatrowe zdecydowanie Cię zadowolą. Przyjeżdżając na wyspę Sal, masz szansę przez blisko 10 miesięcy w roku na dobre pływanie i naprawdę równy wiatr.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPOTY :

Jeśli planujesz zostać tu na dłużej, dobrym pomysłem będzie wypożyczenie auta. Dzięki temu będziesz niezależny i dotrzesz na każdy spot na który zapragniesz-a naprawdę masz w czym wybierać. Jeśli jednak chcesz pozostać bez auta, możesz liczyć na lokalne busy lub taksówki które za ok 10 euro zawiozą Cię i przywiozą ze spotu, bowiem większość z nich znajduje się w promieniu do 10 km od centrum Santa Maria. Najważniejsze o których należy wspomnieć to przede wszystkim:

 

 

 PONTA PRETA WAVE / offshore / duża fala / tylko zaawansowani

 

 

 

 

Spot ten znajduje się zaledwie 10 min od centrum miasta. Choćby mogłoby się wydawać inaczej, nie jest to tłoczne turystyczne miejsce. Znajdziesz tutaj jedynie wspaniała szeroką piaszczystą plażę i jedną malutką drewnianą restaurację - nic poza tym ! I właśnie te niezatłoczone plaże oraz piękne długie fale czynią to miejsce tak wyjątkowym. Spot ten należy do jednych z najlepszych na świecie pod kątem WAVE i łapania super fali które zwykle mają tu ok 3 m lub więcej. Charakteru temu meijscu dodaje również fakt, że na wodzie znajdziesz zawodników z całego świata. Jeśli jesteś osobą początkującą lub średniozaawansowaną najlepiej, żebyś przyglądał się wszystkiemu z kocyka na plaży. na czym polega trudność? Przede wszystkim rozmiar fal robi wrażenie, co prawda nie każdego dnia pojawiają się tutaj trzy metrowe giganty, ale nawet w przeciętny dzień fala osiąga rozmiar ok. 1,5m. Dodatkowo wiejący tutaj wiatr ( głównie offshore ) wielu osobom mniej doświadczonym nie ułatwi sprawy. Jeśli jednak jesteś chętny na surfowanie pośrodku pięknych fal, warto byś dopakował swoją deskę wave.

 

 

SANTA MARIA Main Beach- flat / side offshore-offshore / mała fala/ średnio zaawansowani

 

 

 

 

Spot na Santa Maria charakteryzuje przede wszystkim bardzo, bardzo szeroka plaża. Znajdziesz tutaj sporą ilość miejsca na przygotowanie swojego sprzętu i wystartowanie go. Dodatkowo jedną z zalet tego miejsca jest fakt, że w około zlokalizowanych jest kilkanaście beach barów więc w razie wielkiego głodu można przekąsić coś lub zrelaksować się na wygodnych leżakach w beach barach. Sam spot dedykowany jest osobom średnio zaawansowanym lub początkującym.

 

Woda jest tutaj płytka zaledwie parę metrów od brzegu, a potem robi się już dość głęboka, więc osobą słabo pływającym z pewnością będzie to przeszkadzać. Wiatr tutaj wiejący jest też bardzo często offshorem ( czasami side offshore) przez co najlepiej by korzystały z niego osoby nie mające problemu z trzymaniem wysokości na wodzie. Wiatr przy brzegu często szkwalisty, dalej od brzegu zdecydowanie bardziej wyrównany. W zależności od stanu pływów fale stają się średniego rozmiaru lub maleją, tworząc niemal płaską wodę.

 

 

SHARK BAY - Wave /onshore, side onshore / średnia fala / początkujący- średnio zaawansowany

 

 

 

 

W naszej ocenie jest to najlepszy spot na całej wyspie! Wiatr na spocie Shark Bay jest umiarkowanie mocny i bardzo równy- wiejący z prędkością średnio ok. 20-25 węzłów. Najlepiej odwiedzić to miejsce w okresie od grudnia do kwietnia, bo wtedy prawdopodobieństwo mocnych wiatrów jest największe, natomiast pozostałe miesiące w roku również Was nie rozczarują, dodatkowo odwiedzając ten spot w okolicy początku roku z pewnością nie zmarzniecie. Jest słonecznie, a klimat suchy. Dodatkowym atutem jest fakt, że na spocie Shark Bay znajduje się słynna szkoła kitesurfingu znajduje szkołą kitesurfingu: Mitu & dJo, znajdziesz tutaj wszystko czego będziesz potrzebował do miłego spędzenia urlopu: wypożyczalnie sprzętu, kompresor, beach bar z atrakcyjną kartą menu, zimne piwo oraz wyspecjalizowanych pracowników którzy pomogą Ci w każdej kwestii. W czasie przerwy w pływaniu będziesz mógł napić się czegoś zimnego i zobaczyć jak utytułowani zawodnicy wykonują najlepsze triki. Sam spot ma płytką wodę tylko przy brzegu i zdarza się że przy tym kierunku wiatru osoby mniej doświadczone będą mieć problem z wyjściem z wody ( mały przybój ), jeśli jednak uda Wam się z tym uporać możecie liczyć naprawdę na luksusowe pływanie po środku turkusowej wody.

 

Jeśli więc zastanawiasz się czy wyjazd na Wyspy Zielonego Przylądka to dobry pomysł, odpowiadamy zdecydowanie że TAK ! Będziesz miał do dyspozycji fantastyczne plaże, dużo wiatru i umiarkowanego klimatu, który sprawi że Twoje wakacje będą naprawdę udane ! Dodatkowo, ta destynacja pojawia się w ofercie wszystkich biur podróży więc masz sporą szansę na to by zakupić swój urlop w korzystnym stosunku jakości do ceny.

 

Gorąco polecamy Ci to miejsce !