8 grudnia 2019

Sal. Czy warto pojechać tam z latawcem?

POWRÓT DO LISTY

Wyspy Zielonego Przylądka lub jeśli wolicie Cabo Verde, to wyspiarski kraj pośrodku Oceanu Atlantyckiego. Archipelag ten składa się z 10 głównych wysp i 16 mniejszych wysepek, z czego na większości z nich jest na stałe zamieszkiwana przez ludzi. W minionych lata w związku z rozwojem sektoru turystycznego, kraj ten jest szeroko promowany w biurach podróży, również w naszym kraju. Ale czy naprawdę warto przelecieć te kilka tysięcy kilometrów z latawcem, by właśnie tam spędzić swoje wakacje ?

 

 

Jeśli planujecie wyjechać na WZP z quiverem pełnym latawcy, waszym głównym celem powinna stać się wyspa Sal. Ta piaszczysta wyspa o krajobrazie księżycowym dysponuje niesamowitymi warunki wiatrowymi do uprawiania kitesurfingu oraz windsurfingu. Wyspa mimo swoich niewielkich rozmiarów daje nam też do wyboru kilka, dość mocno zróżnicowanych między sobą spotów i to od Ciebie zależy gdzie będziesz pływał.

Na wyspie Sal główną baza noclegową/wypadową jest miasteczko znajdujące się na południowym krańcu wyspy czyli: Santa Maria. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, miasto to jest w stanie zaoferować wam wszystkie atrakcje niezbędne dla udanych wakacji. Poza licznymi sklepami z pamiątkami i wyrobami typu ‘ hand made’ znajdziecie również kilkanaście bardzo dobrych restauracji z widokiem na morze. Samo miasteczko nie należy do najtańszych, ale nawet amatorzy budżetowych podróży znajdą tu coś dla siebie, ponieważ poza luksusowymi resortami funkcjonują tu również hostele.

Jeśli przyjechałeś tu w poszukiwaniu wiatru to statystyki wiatrowe zdecydowanie Cię zadowolą. Przyjeżdżając na wyspę Sal, masz szansę przez blisko 10 miesięcy w roku na dobre pływanie i naprawdę równy wiatr.

 

 

SPOTY :

Jeśli planujesz zostać tu na dłużej, dobrym pomysłem będzie wypożyczenie auta. Dzięki temu będziesz niezależny i dotrzesz na każdy spot na który zapragniesz-a naprawdę masz w czym wybierać. Jeśli jednak chcesz pozostać bez auta, możesz liczyć na lokalne busy lub taksówki które za ok 10 euro zawiozą Cię i przywiozą ze spotu, bowiem większość z nich znajduje się w promieniu do 10 km od centrum Santa Maria. Najważniejsze o których należy wspomnieć to przede wszystkim:

 

 

- Ponta Preta WAVE / offshore / duża fala <3

 

 

Spot ten znajduje się zaledwie 10 min od centrum miasta. Choćby mogłoby się wydawać inaczej, nie jest to tłoczne turystyczne miejsce. Znajdziesz tutaj jedynie wspaniała szeroką piaszczystą plażę i jedną malutką drewnianą restaurację - nic poza tym ! I właśnie te niezatłoczone plaże oraz piękne długie fale czynią to miejsce tak wyjątkowym. Spot ten należy do jednych z najlepszych na świecie pod kątem WAVE i łapania super fali które zwykle mają tu ok 3 m lub więcej. Charakteru temu meijscu dodaje również fakt, że na wodzie znajdziesz zawodników z całego świata. Jeśli jesteś osobą początkującą lub średniozaawansowaną najlepiej, żebyś przyglądał się wszystkiemu z kocyka na plaży. na czym polega trudność? Przede wszystkim rozmiar fal robi wrażenie, co prawda nie każdego dnia pojawiają się tutaj trzy metrowe giganty, ale nawet w przeciętny dzień fala osiąga rozmiar ok. 1,5m. Dodatkowo wiejący tutaj wiatr ( głównie offshore ) wielu osobom mniej doświadczonym nie ułatwi sprawy. Jeśli jednak jesteś chętny na surfowanie pośrodku pięknych fal, warto byś dopakował swoją deskę wave.

 

 

- Santa Maria Main Beach- flat / side offshore-offshore / mała fala

 

 

Spot na Santa Maria charakteryzuje przede wszystkim bardzo, bardzo szeroka plaża. Znajdziesz tutaj sporą ilość miejsca na przygotowanie swojego sprzętu i wystartowanie go. Dodatkowo jedną z zalet tego miejsca jest fakt, że w około zlokalizowanych jest kilkanaście beach barów więc w razie wielkiego głodu można przekąsić coś lub zrelaksować się na wygodnych leżakach w beach barach. Sam spot dedykowany jest osobom średnio zaawansowanym lub początkującym.

 

Woda jest tutaj płytka zaledwie parę metrów od brzegu, a potem robi się już dość głęboka, więc osobą słabo pływającym z pewnością będzie to przeszkadzać. Wiatr tutaj wiejący jest też bardzo często offshorem ( czasami side offshore) przez co najlepiej by korzystały z niego osoby nie mające problemu z trzymaniem wysokości na wodzie. Wiatr przy brzegu często szkwalisty, dalej od brzegu zdecydowanie bardziej wyrównany. W zależności od stanu pływów fale stają się średniego rozmiaru lub maleją, tworząc niemal płaską wodę.

 

 

- Shark Bay - Wave /onshore, side onshore / średnia fala

 

 

W naszej ocenie jest to najlepszy spot na całej wyspie! Wiatr na spocie Shark Bay jest umiarkowanie mocny i bardzo równy- wiejący z prędkością średnio ok. 20-25 węzłów. Najlepiej odwiedzić to miejsce w okresie od grudnia do kwietnia, bo wtedy prawdopodobieństwo mocnych wiatrów jest największe, natomiast pozostałe miesiące w roku również Was nie rozczarują, dodatkowo odwiedzając ten spot w okolicy początku roku z pewnością nie zmarzniecie. Jest słonecznie, a klimat suchy. Dodatkowym atutem jest fakt, że na spocie Shark Bay znajduje się słynna szkoła kitesurfingu znajduje szkołą kitesurfingu: Mitu & dJo, znajdziesz tutaj wszystko czego będziesz potrzebował do miłego spędzenia urlopu: wypożyczalnie sprzętu, kompresor, beach bar z atrakcyjną kartą menu, zimne piwo oraz wyspecjalizowanych pracowników którzy pomogą Ci w każdej kwestii. W czasie przerwy w pływaniu będziesz mógł napić się czegoś zimnego i zobaczyć jak utytułowani zawodnicy wykonują najlepsze triki. Sam spot ma płytką wodę tylko przy brzegu i zdarza się że przy tym kierunku wiatru osoby mniej doświadczone będą mieć problem z wyjściem z wody ( mały przybój ), jeśli jednak uda Wam się z tym uporać możecie liczyć naprawdę na luksusowe pływanie po środku turkusowej wody.

 

Jeśli więc zastanawiasz się czy wyjazd na Wyspy Zielonego Przylądka to dobry pomysł, odpowiadamy zdecydowanie że TAK ! Będziesz miał do dyspozycji fantastyczne plaże, dużo wiatru i umiarkowanego klimatu, który sprawi że Twoje wakacje będą naprawdę udane ! Dodatkowo, ta destynacja pojawia się w ofercie wszystkich biur podróży więc masz sporą szansę na to by zakupić swój urlop w korzystnym stosunku jakości do ceny.

 

Gorąco polecamy Ci to miejsce !