11 lutego 2020

Z czego tak właściwie zrobiony jest latawiec?

SPRZĘT

POWRÓT DO LISTY

Zastanawiając się z czego tak naprawdę jest wykonany latawiec do kitesurfingu, należy zwrócić uwagę na to że istnieją różne materiały i metody budowy naszych kitów. Korzystając z tych metod produkcji, każdy z producentów pragnie zbudować sprzęt o wysokiej wydajności i wytrzymałości. Bez względu na to czego oczekujesz od swojego sprzętu i w jaki sposób pływasz, oczekujesz od swojego latawca by był wytrzymały, lekki, wodoodporny, ale zeby był jednocześnie elastyczny i bardzo dobrze sterowny.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat procesy produkcyjne latawcy bardzo mocno ewoluowały. Nie tylko mam tu na myśli bezpieczeństwo kitów, ale i ich wagę, łatwość przenoszenia/składania i oczywiście kontroli w wodzie i poza nią. Największym sukcesem produkcyjnym jest fakt, że materiały stały się wreszcie bardziej wydajne i wytrzymałe.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak już pewnością zauważyłeś żaden z latawce nie jest wykonany z jednego kawałka tkaniny. To inteligentna łamigłówka, która łączy w sobie kilka drugorzędnych struktur, paneli i tkanin połączonych zaawansowanymi technikami zszywania. Wszystko to w dbałości o to by Twój sprzęt był lekki, zwinni i wytrzymały.

 

Wbrew powszechnemu przekonaniu, głównym materiałem używanym przy produkcji czaszy latawca nie jest nylon, a poliester- ponieważ ma on doskonałą odporność na promieniowanie UV. Poliester poza tym dużo szybciej schnie, co jest bardzo cenną zaletą w tym sporcie. Poliestrowe konstrukcje mają niestety jeden minus: latawce tego typu mogą niestety łatwiej ulegać rozdarciu w porównaniu z ich nylonowymi odpowiednikami. To jeden z powodów, dla których tak ważne jest wiedzieć, jak spakować latawiec. Musisz się upewnić, że go nie rwiesz.

 

Poliester jest polimerem syntetycznym wykonanym z oczyszczonego kwasu tereftalowego lub estru dimetylowego, tereftalanu dimetylu i glikolu monoetylenowego. Ma szeroki zakres zastosowań. Można go znaleźć w butelkach, filtrach, kajakach, taśmach izolacyjnych, a nawet instrumentach muzycznych. Z perspektywy kitesurfingu jest to świetny materiał, ponieważ ma fantastyczne cechy pamięci. Materiał ten nie należy do drogich, a dzięki temu producenci mogą szyć wytrzymałą czaszę latawca.

 

Latawce muszą jednak wytrzymać wiele wyzwań i upadków. Wpadają nam z pełnym impetem do wody , szybko jak pocisk, na plażę, parkingi, skały lub trawę. Dlatego ostatnio firmy kite łączą rdzeń poliestrowy z innymi materiałami. Takimi właśnie dodatkowymi materiałami są np. włókno cuben, mylar, dakron, poliuretan, kevlar balistyczny, a nawet neopren-a wszystko po to by wzmocnić i poprawić ogólną strukturę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiały z recyklingu są nadal rzadko używane, ale prędzej czy później zaczną być poddawane testowi zderzeniowemu. Problem z mniej konwencjonalnymi tkaninami polega na tym, że istnieje po prostu zbyt duży nacisk, aby latawce mogły działać i wytrzymywać wszystkie upadki i uderzenia. Podsumowując wszystkie rodzaje materiałów i mieszanek używanych do produkcji latawca muszą być nie tylko lekkie, wytrzymałe i wodoodporne, ale muszą również być sztywne, odporne na promieniowanie UV, przepuszczalne, trwałe i elastyczne bo tylko taki zestaw zapewni użytkownikowi komfort prowadzenia latawca.

 

Jeśli jednak przydarzył Ci się wypadek i podarłeś swój latawiec, możesz skorzystać z kilku serwisów napraw kitesurfingowych. Spacjalizują się w profesjonalnym zszywaniu/ doszywaniu materiałów poszycia latawców. Więcej o pounktach w których możesz naprawić swój latawiec przeczytasz TUTAJ