Informacje

Plaża
żwirowa
Wysokość fali
Mała fala, Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15KNT - 35 KNT
Kierunek wiatru
Side shore / side-on shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
Czerwiec-Wrzesień
Tłok na wodzie
W sezonie bywa tłoczno

Warto wiedzieć

TABELA PŁYWÓW : AKTUALNE PŁYWY

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

60 - 70%

FEB

60 - 70%

MAR

60 - 70%

APR

50 - 60%

MAY

50 - 60%

JUN

70 - 80%

JUL

70 - 80%

AUG

60 - 70%

SEP

50 - 60%

OCT

50 - 60%

NOV

50 - 60%

DEC

50 - 60%

Miejsce

Spot image

Jeśli planujesz swój przyjazd do Turcji na kite wakacje, to z pewnością warto byś odwiedził Alacati. Ta niewielka miejscowość wypoczynkowa ma naprawdę bardzo dużo do zaoferowania. Poza typowymi malowniczymi widokami wybrzeża Morza Egejskiego, możesz tu podziwiać urocze zatoczki z lazurową wodą

Zatoka Alacati o której mowa, jest zlokalizowana dosłownie 10km od lotniska w Izmirze. Położona pomiędzy polami anyżu i sezamu, a winnicami stanowi wyjątkowo atrakcyjne miejsce zarówno dla kitesurferów, ale i podróżujących z nimi rodzin. W końcu nie bez powodu Alicati nazywane jest „St Tropez of Turkey” ;)

SPOT
Warunki do uprawiania windsurfingu w Alacati to przede wszystkim płaska woda i mocny równy wiatr.. Zatoka ma ok 500 m długości i 400 m szerokości i jest płytkim obszarem idealnie nadającym się do nauki lub progresu dla mocno zaawansowanych. Stały wiatr i absolutnie płaska woda tworzą idealne warunki dla wszystkich tych rządnych naprawde udanej sesji na wodzie.

 

Alaçati zawsze uważano za rodzaj Mekki dla windsurferów i kitesurferów z całej Europy,a to wszystko dzięki geograficznemu rozmieszczeniu wzgórz wokół wybrzeża. Ich specyficzne rozmieszczenie i ma ogromny wpływ na intensywność wiatru: zarówno dla północnego letniego wiatru (nazywanego Meltemi) jak i dla sporadycznego południowego wiatru, zatoka i otaczające ją klify mają zdolność tworzenia efektu Venturiego, przez co zwiększa się intensywność wiatru. Dzięki temu zwykle możemy doświadczyć tu zjawiska, iż faktycznie wiejący wiatr jest średnio o ok 5 knt silniejszy od tego co przedstawiały prognozy.

Spot image
Spot image

Obszar ten poza znakomitym wiatrem może zaoferować również niezliczone miejsca, w których można rozpakować latawiec i zafundować sobie przyjemną sesję. Masz tutaj bardzo poularną kite-plaże na południowy wschód od zatoki-która najlepiej odwiedzić przy okazji wiatru północnego. Wejście do wody nie jest zbyt szerokie i może być zatłoczone przez lokalne szkołi, ale to wszystko ze względu na ładne piaszczyste dno, tak więc jeśli jeszcze gubisz deskę tutaj będziesz czuł się wyjątkowo komfortowo. Często odwiedzaną plaża krajową z idealnie płaską wodą znajduje się północnym krańcu zatoki- tuż nieopodal wioski i przystani, która oferuje niesamowitą spokojną zatokę z płytką wodą.

 

Dobrze wiedzieć:
Rzeczywista prędkość wiejącego tu wiatru zwykle wynosi o 5 węzłów więcej niż to na co wskazuje prognoza na portalach pogodowych, a to wszystko dzięki wspomnianemu już efektowi Venturiego. W rzeczywistości zwykle wygląda to tak, że jeśli windguru wskazuje Wam 20 knt kierunku północnego, możecie liczyć na to iż w rzeczywistości poprzyjściu na plaże możecie być gotowi na 25 knt :)

Video

Język komunikacyjny

turecki

Obowiązująca religia

islam 99%

Strefa czasowa

UTC +3 AKTUALNY CZAS

waluta : turecka lira 1 PLN ~ 1,5 TRY AKTUALNY KURS

W większości miejsc obowiązuje możliwość płacenia kartą. Z bankomatami raczej nie ma większego problemu, szczególnie w turystycznych miejscach i miastach. Wszystkie dostępne honorują najważniejsze rodzaje kart, pamiętajcie jednak iż Wasz bank może naliczać prowizję za każdy pobór gotówki, dlatego opłaca się wybierać jednorazowo większe kwoty. Kwota ta jest pobierana nawet, gdy Twoje polskie konto ma darmowy pobór pieniędzy ze wszystkich bankomatów na świecie.

Kantory są dostępne wszędzie, w szczególności w turystycznych miejscach. Zawsze wymieniajcie pieniądze w kantorze, a nie od ulicznych „sprzedawców”. Najbardziej opłaca się wymieniać euro.

/ .prąd: 220V /

Napięcie 220V , 50 Hz i w wiekszości przypadków nie będziecie potrzebowali żadnych adapterów. Wszędzie dostępne są europejskie gniazdka, takie jakich używamy na codzień.

Ważnym aspektem jest możliwość targowania się. Targowanie się uznawane jest za narodowy sport Turcji, więc tamtejsi handlarze z przyjemnością będą negocjować z nami cenę za towary. Często na samym wstępie cena jest bardzo wygórowana, a brak targowania 

ze strony kupującego uznawany jest nawet za obrazę. Natomiast ceny w supermarketach ( które są cenami stałymi) są umiarkowane, zbliżone do naszych polskich. Częściej możemy kupić coś taniej niż w naszym kraju :

●  1,5 litr wody = 0,60 TRY

●  Coca-cola 450ml = 2,00 TRY

●  Piwo Efes w butelce = 7,00 TRY

●  20dkg migdałów na wagę = 20 TRY

●  20 dkg orzechów włoskich = 20 TRY

/. wiza - od 20 USD /
Obywatele Polski są zobowiązani do posiadania wizy uprawniającej ich do przebywania na terenie Turcji. Wizę turystyczną nabędziemy na wszystkich lotniskach w Turcji i jest ważna przez jeden miesiąc od momentu przekroczenia granicy.

Najkorzystniej kupić wizę przez internet, na stronie oficjalnej stronie rządowej E-visa (po polsku). Cena to 20 USD, płatność jest pobierana z dowolnej karty płatniczej lub na lotnisku w momencie przylotu ( 15 euro ), decyzja należy do Was.

/. obowiązek szczepień - brak /
Nie ma żadnych szczepień obowiązkowych

Turcja jest stosunkowo bezpiecznym krajem, jednak turyści wybierający się na wschód kraju, powinni być świadomi niebezpieczeństw związanych z działalnością terrorystów mniejszości kurdyjskich. Osoby przebywające w Turcji, podlegają prawu tego kraju, dlatego ambasada kraju ojczystego niewiele może zrobić w razie jakichkolwiek kłopotów z prawem. Aktualny status Turcji wg MSZ można śledzić tutaj , warto pamiętać że w Turcji jak w każdym innym kraju turysta narażony może być na kr adzieże, a czasem na rozbój. Zdarzają się też przypadki namawiania do udziału w przemycie narkotyków. Zaleca się przed opuszczeniem Turcji dokładnie sprawdzić samochód, jeśli był zaparkowany na ogólnie dostępnym terenie, czy nie podczepiono pod nim jakiejś podejrzanej paczki. Są to wszystko sytuacje incydentalne,

poza dużymi ośrodkami miejskimi, wszystko zupełnie inaczej wygląda, jest dużo spokojniej i bezpieczniej.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Ochrona głowy przed słońcem

Buty neoprenowe

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

pieniądze w walucie EUR

pianka neoprenowa 3.2 mm

adapter

Podobne lokalizacje

ALACATI

ALACATI

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Początkujący

AKAYAKA / GOKOVA

AKAYAKA / GOKOVA

Płytko

70-90%

Początkujący

URLA

URLA

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG