Hay Alandalus / TRYPOLI
LIBIA
Mała fala
40-60%
Początkujący
Informacje
Warto wiedzieć
TABELA PŁYWÓW: AKTUALNE PŁYWY
Statystyki wiatru
JAN
60 - 70%
FEB
60 - 70%
MAR
70 - 80%
APR
70 - 80%
MAY
70 - 80%
JUN
80 - 90%
JUL
70 - 80%
AUG
70 - 80%
SEP
70 - 80%
OCT
50 - 60%
NOV
50 - 60%
DEC
50 - 60%
Miejsce
Trudno nawet zacząć polecać Wam spoty w kraju jakim jest Libia. Biorąc pod uwagę ciągle niestabilną sytuację polityc zną mało kto uwzględnia ten kierunek jako cel swoich wakacji. Od czasu obalenia reżimu Kadafiego sytuacja polityczna, w tym zwłaszcza sytuacja bezpieczeństwa, w Libii jest wciąż nieustabilizowana, a znaczną część kraju de facto kontrolują rywalizujące ze sobą, uzbrojone milicje i plemienne klany. Natomiast powszechnie uważa się duże ośrodki miejskie za najbezpieczniejsze obszary tego kraju. Libia oferuje 1770 kilometrów linii brzegowej Morza Śródziemnego, prawie 365 dni słonecznych i bardzo dobre warunki wiatrowe. Kitesurfing powoli staje się tutaj coraz bardziej popularny, a zainteresowanie wokół niego rośnie z roku na rok.. Po zakończeniu długiej ery dyktatury Kaddafiego, kraj szuka nowych sposobów na przyciągnięcie turystów. W związku z tym Tripoli pojawiło się na naszych mapach jako nowy cel kitesurfingu w regionie północnej Afryki.
Jeżeli odwiedzisz ten kraj z pewnością powinieneś udać się do jedynej szkoły kitesurfingu w tym kraju czyli do chłopaków z WIND FRIENDS. Ich baza znajduje się na wschód od centrum miasta Trypolis zaraz przy samym brzegu morskim. Możesz skorzystać z ich fachowej wiedzy, doradztwa i bardzo miło spędzić czas. Sam spot należy do łatwych. W związku z niewielkim półwyspem piaskowym z jednej strony zawsze jest płaska (płytka) woda na której możesz podszkolić swoje umiejętności, a po drugiej lekko zafalowana. Decyzja należy do Ciebie. Sezon wiatrowy/letni zaczyna się od maja i trwa aż do listopada.
Jeżeli jesteś kobietą to pamiętaj : W Libii należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych dotyczących ubioru (nie toleruje się krótkich strojów kobiecych oraz męskich szortów w miejscach publicznych) Należ wystrzegać się wyzywającego, prowokującego zachowania. Mimo wysokich temperatur w sezonie letnim, dobrze aby kobity zakrywały swoje ciało nawet uprawiając kitesurfing. Legginsy i lycra to bardzo dobre rozwiązanie.
Video
Język komunikacyjny
arabski
Obowiązująca religia
Islam - 96,1%, Chrześcijaństwo - 3,2%
Strefa czasowa
UTC +2 AKTUALNY CZAS
dinara libijskiego : 1 PLN ~ 3,5 LYD. AKTUALNY KURS
Walutą obowiązującą na terenie Libijskiej Republiki Ludowej jest dinar libijski (LYD), dzielący się na 1000 dirhamów. Ze względu na utrudnienia związane z nieakceptowaniem kart kredytowych, głównym środkiem płatniczym dla cudzoziemców w Libii jest gotówka. Oprócz pieniędzy w większych nominałach, nie można zapomnieć o drobnych, które z pewnością się przydadzą przy robieniu podstawowych zakupów. W Libii natrafić można na poważny problem, jeżeli chcemy wybrać pieniądze z bankomatu bądź karty kredytowej, ponieważ są one bardzo rzadko akceptowane. Dlatego też najlepiej mieć przy sobie gotówkę. Pieniądze można wymieniać w bankach lub specjalizujących się tym punktach wymiany walut (można je znaleźć np. w dużych hotelach lub na bazarach.
prąd: 220 V / 50 hz
(Koniecznie zapakuj ze sobą adapter lub wypożycz w recepcji hotelu).
Ceny żywności w Libii są nieco niższe niż te obowiązujące w naszym kraju. Warto również nadmienić, iż Libia to kraj bezalkoholowy. Posiadanie lub spożywanie alkoholu jest nielegalne, natomiast można zakupić trunki na czarnym rynku lub w bardzo dobrych hotelach. Dobrą wiadomością dla wszystkich odwiedzających ten kraj są ceny paliwa. Średnio oscylują w okolicy 30-40 groszy za litr.
- -Herbata – ok. 2,50 PLN
- -Kawa espresso – ok. 2,00 PLN
- -Chleb – ok. 1,50 PLN
- -Przekąska na ulicy – ok. 4 PLN
- -Pizza – ok. 10 PLN P
- -Papierosy – ok. 10 PLN
- -Benzyna – ok. 0,35 PLN
- -Piwo – ok. 25 PLN
Istnieje obowiązek wizowy. O uzyskanie wizy można się ubiegać w Ambasadzie Libii w Warszawie. Wizy można uzyskać na podstawie aplikacji wizowej i dokumentu potwierdzającego cel wyjazdu (np. zaproszenie z libijskiej firmy). Po przybyciu do Libii trzeba się zameldować w ciągu pierwszych siedmiu dni pobytu. Jeśli jednak zatrzymujemy się w hotelu, wówczas obowiązek dopełnienia formalności bierze na siebie obsługa. Kto nie ma meldunku, ten może zostać zawrócony na granicy, albo obłożony karą finansową. „Do wyjazdu z Libii niezbędne jest uzyskanie wizy wyjazdowej” – dodaje resort.
Uwaga! Posiadanie w paszporcie wizy izraelskiej lub jakichkolwiek pieczęci tego kraju uniemożliwia otrzymanie wizy libijskiej. Na chwilę obecną nie jest wymagana arabizacja paszportu. Nie ma możliwości uzyskania wiz turystycznych na przejściach granicznych. Do wyjazdu z Libii niezbędne jest uzyskanie wizy wyjazdowej.
obowiązek szczepień: brak
Na obszarze Libijskiej Republiki Ludowej nie występuje zagrożenie malarią. Podróżnicy mogą być narażeni na biegunkę. Na szczęście można się jej ustrzec dbając o higienę, pijąc tylko butelkowaną wodę i dokładnie zwracając uwagę na to co i gdzie jemy.
MSZ radzi, by zrezygnować z wyjazdów do Libii. Po upadku reżimu Kadafiego nadal jest tam bardzo niebezpiecznie, a nowe władze nie są w stanie zapanować nad plemiennymi klanami i uzbrojonymi bandami, grasującymi po całym kraju.
Ci turyści, którzy mimo to zdecydują się wyjechać do Libii muszą pamiętać, że dominuje tam islam sunnicki, stąd należy odpowiednio się ubierać (nie odsłaniać zbyt wiele ciała). Ponadto trzeba mieć na uwadze, że homoseksualizm jest nielegalny. Miejscowa ludność niechętna jest fotografowaniu.
Turysta podróżujący po Libii musi być bardzo ostrożny, gdyż w kraju tym istnieje duże zagrożenie pospolitą przestępczością (np. napady rabunkowe, włamania do samochodów, kradzieże). Aby zapobiec niebezpieczeństwu zaleca się unikanie samotnych nocnych spacerów (szczególnie po nieoświetlonych i niestrzeżonych plażach) czy wyjazdów pojedynczych osób w odosobnione miejsca. Niebezpieczeństwem dla podróżników może być przegrzanie organizmu, spowodowane noszeniem niewłaściwego stroju, przebywaniem przez bardzo długi czas na otwartej przestrzeni (narażając się na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych) i spożyciem zbyt małej ilości płynów. Sporym zagrożeniem są libijscy kierowcy, którzy jeżdżą bardzo brawurowo, nie zważając na obowiązujące przepisy drogowe.
Aktualna prognoza
Co warto zabrać
Pieniądze w walucie USD
Ochrona głowy przed słońcem
Buty neoprenowe
Lycre z filtrem UV
Okulary z filtrem UV
pianka neoprenowa 3.2 mm
adapter
wodoodporny krem z filtrem SPF 50
Podobne lokalizacje
Jaki latawiec wybrać?
Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.