Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore, On shore, Side shore / side-on shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
>25 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
maj-październik
Tłok na wodzie
Brak
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

50 - 60%

FEB

50 - 60%

MAR

50 - 60%

APR

60 - 70%

MAY

60 - 70%

JUN

80 - 90%

JUL

80 - 90%

AUG

90 - 100%

SEP

80 - 90%

OCT

80 - 90%

NOV

60 - 70%

DEC

50 - 60%

Miejsce

Spot image

Tawilla to dla wielu fanów sportów wodnych mekka egipskiego kitesurfingu. To właśnie tutaj lazurowa woda Morza Czerwonego łączy się ze śnieżnobiałym piaskiem. Wyspa oddalona zaledwie 40 km od znanej wszystkim Hurghady oferuje odwiedzającym płaską wodą i wyjątkowo równy wiatr. Wyspa ta posiada bardzo nieregularną linię brzegową, dzięki czemu daje nam kitesurferom dużo przestrzeni do pływania i odkrywania. Długa na 15 km i szeroka na 5 km stwarza idealne warunki do rozwoju Twojego profresu. By komfortowo się tutaj dostać możesz skorzystać z ofert biur podróży, które czarterują jachty i dowożą drogą morską swoich klientów. Taka forma wyjazdu nazywa się kitesafari. W zależności od programu takiego wyjazdu, możesz spędzić tu pół dnia lub nawet tydzień, pływając codziennie w lazurowej wodzie Morza Czerwonego.

Tawila ma szereg zalet, które czynią ją atrakcyjniejszą dla kitesurferów, niż zwykły kitesurfing na części lądowej Egiptu. Przede wszystkim woda tutaj jest płytka i bez ograniczeń: nauka w płytkiej wodzie jest niezbędna. Możliwość wstania w dowolnym momencie, aby zebrać siebie, deskę i latawiec, pozwoli Ci szybko nauczyć się podstaw. W płytkiej wodzie możesz z łatwością wrócić do swojego instruktora, zamiast bezradnie pływać z wiatrem w głębokiej. Dodatkowo dno jest tutaj czyste i pozbawione jeżowców, kamieni i innych niebezpiecznych rzeczy. Co warto dorzucić do atutów tego miejsca to również fakt, że większą część roku uprawiasz tu kitesurfing bez pianki. W miesiącach letnich od czerwca do września temperatura w Morzu Czerwonym wynosi 25 stopni lub więcej, przez co możesz zapomnieć o neoprenach. Jest to zdecydowanie bardziej komfortowe pływanie i jeszcze szybsze wyjście na wodę. Wybierając się jednak na taką wyprawę nie zapomnij o mocnym kremie z filtrem oraz o ochronie na głowę przed słońcem. Promieniowanie słoneczne jest tutaj bardzo mocne, a to za sprawą jasnego piasku, który potęguje działanie promieni słonecznych.
 

Spot image
Spot image

Tawila dodatkowo ma miano wietrznej wyspy. Dzięki swojej lokalizacji obsługuje wszystkie kierunki wiatru, a co ważne zwykle wieje tu nawet 5-7 knt więcej niż na stałym lądzie. Wiatr jest tu też dużo równiejszy, ponieważ nie jest niczym zakłócony. Statystyki tej wyspy wskazują, że od czerwca do września odnotowują średnio 80% dni wietrznych w skali miesiąca, co stanowi świetny wynik, zwłaszcza że wieje on z mocą około 20 do 25 węzłów. Jeśli się dopiero uczysz kitesurfingu z pewnością docenisz płaskie wody tej wyspy. Podczas nauki jest to dość istotne, ponieważ zamiast być popychanym przez wzburzoną wodę i walczyć z zakładaniem deski, która ucieka, robisz to komfortowo na spokojnej tafli wody, dzięki czemu jeszcze szybciej przyswajasz wiedzę. Spokojne wody Morza Czerwonego to zasługa ukształtowania linii brzegowej, ale też bogatej rafy koralowej. Jeśli jesteś w Egipcie koniecznie powinieneś odwiedzić to miejsce. Gdybyś chciał wybrać się z nami w niezapomniany rejs sprawdz najnowszą ofertę KITESAFARI właśnie na Morzu Czerwonym.
 

Video

Język komunikacyjny

arabski, angielski

Obowiązująca religia

90 % islam, 10% chrześcijaństwo

Strefa czasowa

UTC +2 

AKTUALNY CZAS

funt egipski, 1 PLN ~ 5 EGP AKTUALNY KURS

Walutę można wymieniać we wszystkich lokalach usługowo-handlowych, pamiętaj że Arabowie niechętnie przyjmują stare i zniszczone dolary. Większość sklepów w tym miejscu przyjmuje płatność w dwóch walutach : funt egipski EGP + dolar amerykański USD.

prąd : 2 2 0 V


większość baz noclegowych posiada gniazdka brytyjskie dwa podłużne, poziome równoległe otwory u góry i jeden podłużny pionowy na dole pośrodku- warto zakupić adapter

Sklepy spożywcze znajdziecie w centrum miasta, są bardzo dobrze zaopatrzone. Poza lokalnymi produktami możecie skorzystać z bardzo szerokiej oferty produktów z importu. W zależności od miejsca zakupu, ceny wyglądają następująco:

  • woda mineralna niegazowana (1,5l.): 2-5 LE
  • sok w kartonie (1 l.): 10-15 LE
  • c o l a ( 1 l . ) : 5 L E
  • puszka tuńczyka: 6 LE
  • papierosy: 10-15 LE
  • truskawki (1 kg): 15 LE
  • sok ze świeżych owoców: 10-15 LE
  • piwo (w sklepie): 10 LE
  • obiad w restauracji w centrum miasta : 40-70 PLN / osobę

PAMIĘTAJ ! Jeśli wybierzesz się na zakupy inne niż supermarket, pamiętaj żeby się targować. W krajach arabskich bardzo rzadko podawane są ceny detaliczne pod eksponowanym produktem. Jeśli chcesz kupić coś tanio, pamiętaj żeby dobrze wynegocjować cenę ;)

Wiza na lotnisku, po wylądowaniu. Aktualnie wiza egipska kosztuje 25 dolarów. Uprawnia ona do jednokrotnego wjazdu i pobytu w Egipcie przez 30 dni. Analogicznie wiza egipska w euro to koszt 20 euro. Nie ma znaczenia w jakiej walucie zapłacicie – kwotowo wygląda to bardzo podobnie. Wniosek wizowy wypłniacie po wylądowaniu, obieracie wizę na lotnisku.

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych. Przebywając w Egipcie należy przestrzegać zasad podwyższonej higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa. Należy być szczególnie ostrożnym podczas spożywania posiłków zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu w Egipcie, gdyż możemy doświadczać zaburzeń żołądkowo-jelitowych potocznie określanych mianem „zemsty faraona”. Jeśli tylko spotkają Cię zakurzenia Żołądkowe, polecamy zakupić w lokalnej aptece ANTINAL ( cena to ok 2 PLN)

 

Egipt jest krajem dość bezpiecznym, jednak ze względu na kryzys bliskowschodni władze stosują szczególne środki ostrożności, stąd też w wielu miejscach obecna jest policja. Nie ogranicza to jednak swobody poruszania się. Wręcz przeciwnie - zapewnia nam bezpieczne spacerowanie po ulicach miast, nawet nocną porą. Mimo wszystko jednak zalecana jest ostrożność i ścisłe stosowanie się do przepisów i poleceń policji.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

DAHAB

DAHAB

Płytko

70-90%

Początkujący

EL GOUNA

EL GOUNA

Płytko

70-90%

Początkujący

SAFAGA

SAFAGA

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG