WALVIS BAY
NAMIBIA
Płaska woda / brak fal
60-80%
Początkujący
Informacje
Statystyki wiatru
JAN
70 - 80%
FEB
70 - 80%
MAR
70 - 80%
APR
70 - 80%
MAY
70 - 80%
JUN
70 - 80%
JUL
70 - 80%
AUG
70 - 80%
SEP
80 - 90%
OCT
80 - 90%
NOV
80 - 90%
DEC
80 - 90%
WARTO WIEDZIEĆ: ‘ Speed Strip’
W pobliżu laguny Walvis Bay znajduje się tzw. “Speed Strip’. Jest to wyjątkowy przesmyk z superpłaską wodą. To właśnie tutaj najczęściej są podejmowane próby rekordów prędkości w kitesurfingu oraz windsurfingu. Charakterystyczna linia brzegowa o długości ok 2,5km,sprawia że woda jest płaskie wody i łączy się z super silnymi, niezakłóconymi niczym wiatrami. Zwykle wiejący tu wiatr jest jeszcze silniejszy niż ten w Walavis o minimum 5 węzłów. Niesamowita gratka dla fanów szybkiej jazdy na desce!
Miejsce
Namibia to kraj z trzecią najniższą gęstość zaludnienia we wszystkich krajach na świecie (za Grenlandią i Mongolią). Głównymi zaletami są niezwykłe i różnorodne pustynne krajobrazy i wspaniała przyroda przystosowana do pustyni, a także różnorodna kultura, w tym niektóre bardzo odległe i autentyczne plemiona-ludzie. Jest także praktycznie wolna od malarii i ma bardzo zdrowy klimat, co czyni ją szczególnie korzystną dla żądnych przygód rodzin z młodszymi dziećmi. Namibia słynie z pięknych krajobrazów, ale również z bardzo mocnych wiatrów. Jeśli więc wybierasz się w tym kierunku na urlop dobrze spakować ze sobą mniejsze latawce. Często wieje powyżej 30 knt ( zwłaszcza pod koniec roku )
O ile Namibia kojarzy nam się głównie z wielkimi, równymi falami oceanicznymi, ale można znaleźć tu również coś dla fanów płaskiej wody. Laguna Walvis Bay jest dokładnie takim miejscem- będąc idealnym do uprawiania kitesurfingu na zupełnie płaskiej tafli wody. Tutaj nawet osoby początkujące znajdą coś dla siebie: kilka szkółek oraz płytkie miejsce do szkoleń ( w miejscu z wiatrem sideshore) dzięki czemu poczują się bardziej komfortowo. Laguna jest uzależniona od pływów, ale w przeważającej mierze woda jest nie wyżej niż do talii. Od strony centrum również są przewidziane dogodne parkingi przy których możesz zostawić swoje auto i zasuwać na wodę. Jest kilka restauracji, toalety. Poza główną wyżej wspomnianą laguną, drugą dodatkową za miastem. Odosobniona i zazwyczaj zupełnie pusta pozwoli Ci się poczuć wolność. Nie znajdziesz tam żadnej infrastruktury dookoła, za to pustynny krajobraz będzie nadawał Twojej sesji nieprawdopodobnej mocy. Tutaj woda jest równie płaska i płytka jak w centrum więc to sporty plac zabaw dla bardziej zaawansowanych. Poleca się wyjazdy tylko w towarzystwie innych kitesurferów, ponieważ w przypadku jakiegokolwiek wypadku nie ma tam możliwości rescue.
WAVE : Jeśli jesteś ekspertem kitowym i masz zamiłowanie do fal idealną opcją będzie dla Ciebie odwiedzenie zatoki ‘Donkey Bay’. Zlokalizowana w niedużej odległości od miasta, cieszy się szczególną popularnością wśród miłośników wave (za sprawą wyjątkowo długich fal). Jeśli planujesz się tam dostać lokalnie szkółki z Walvis Bay z pomogą Ci zorganizować wyjazd na ten właśnie spot. TEMPERATURA Ocean Atlantycki wzdłuż wybrzeża Namibii jest niestety zimny. Jeśli jedziesz tam łapać fale koniecznie zabierz ze sobą długą piankę 3/2mm, bez względu na porę roku. Natomiast jeśli planujesz sesję w lagunie możesz pozostać przy docieplaczu lub popływać w lycrze (w okresie lata).
Video
Język komunikacyjny
angielski
Obowiązująca religia
chrześcijanie 91%
Strefa czasowa
UTC +2 AKTUALNY CZAS
dolar namibijski 1 PLN ~ 3,5 NAD
Walutą Namibii jest Dolar Namibijski NAD – 1 zł to około 3.5 NAD , czyli dzielimy cenę przez 4 żeby dostać PLN. Jest dużo bankomatów, które nie pobierają prowizji. W wielu miejscach można płacić kartą.
p r ą d : 2 2 0 V / 2 3 0 V
W Namibii w gniazdkach płynie prąd o napięciu 220/230V, jednakże do podłączenia urządzeń mogą być potrzebne odpowiednie przejściówki, gdyż wtyczki są nietypowe. Warto zabrać swój adapter lub zakupić na miejscu
Dolar namibijski jest sztywno związany z randem południowoafrykańskim i jego kurs względem głównych światowych walut jest dokładnie taki sam jak randa. Rand jest również pełnoprawnym środkiem płatniczym w Namibii. W każdym mieście są banki i bankomaty i bez problemu można dokonywać wszelkich finansowych operacji. Przy wymianie walut jest pobierana prowizja – procentowo większa przy niskich kwotach, więc opłaca się wymieniać rzadziej, ale większe sumy.Karty płatnicze sa powszechnie akceptowane. Występuje tzw bushpayment, czyli płacenie kartą kredytową nawet gdy nie ma terminala – kartę odrysowuje się na ołówkiem na kartce papieru i wystarcza podpis właściciela.
- Wino 4 cousins 0,75 litra: 43 N$
- Wino 4 cousins 1,5 litra: 75 N$
- Coca cola w puszce: 9 N$
- Sok 1 litr: 20,5 N$
- Salami 100 g: 33,5 N$
- Kajzerka: 1,5N$
- Woda 1 litr: 7 N$
- Woda 5 litr: 13 N$
wiza ok.80 euro
Namibijskiej wizy nie dostaniemy na granicy. Wyrabiamy ją podobnie jak większość wiz do afrykańskich krajów w Berlinie. Można to zrobić składając zestaw niezbędnych dokumentów osobiście lub korespondencyjnie. Należy wypełnić wniosek w dwóch egzemplarzach, dołączyć trzy zdjęcia, kopię biletów lotniczych, paszport (oryginał!) oraz potwierdzenie wykonania przelewu na konto podane na stronach internetowych ambasady. Strona internetowa ambasady: TUTAJ.
obowiązek szczepień: brak
Od turystów przybywających do Namibi nie wymaga się okazania karty szczepień.
Jest bezpiecznie. Jest bezpiecznie do tego stopnia, że spokojnie można wynająć auto i na własną rękę przemierzać kraj, i... czuć się naprawdę komfortowo. Oczywiście zdarzają się kradzieże, zdarzają się włamania do samochodów, szczególnie w większych miastach, dlatego nie wolno zostawiać niczego wartościowego na widoku. W zasadzie najlepiej niczego nie zostawiać, by nie kusić złodzieja. Na wielu parkingach przed wielkimi supermarketami samochodu pilnują ochroniarze, choć może to za dużo powiedziane. Często jest ktoś, kto wskazuje wolne miejsce, pomaga zaparkować i dodatkowo rzuca okiem na auto, potem oczywiście należy się za to napiwek. Nam na szczęście żaden przykry incydent się nie przytrafił, ale innej grupie z Polski i owszem. Wysiedli z samochodu dosłownie na kilka minut i w tym czasie nastąpiło włamanie.
Innym zagrożeniem są dzikie zwierzęta oraz drogi w bardzo złym stanie, ale było już wyżej. A może jakieś tropikalne choroby? Podobno na północy występuję malaria. Niemniej w okresie, w którym podróżowaliśmy, komarów w zasadzie nie było. Raz jedyny Mugga poszła w ruch w Parku Waterberg. W tym miejscu ogólnie odnotowaliśmy więcej owadów i innego robactwa, było też bardziej zielono i wilgotno. Żaden komar, żadna zła mucha mnie jednak nie dopadła, więc wiem, że nic tropikalnego ze sobą do domu nie przywiozłam.
Aktualna prognoza
Co warto zabrać
Pieniądze w walucie USD
Ochrona głowy przed słońcem
Spray przeciw owadom
Okulary z filtrem UV
pianka neoprenowa 3.2 mm
Leki na zatrucia pokarmowe
wodoodporny krem z filtrem SPF 50
Podobne lokalizacje
Jaki latawiec wybrać?
Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.