11 lutego 2020

Czy wiesz, że woda może zapłonąć? Nieprawdopodobne miejsce na kitesurfing!!

WYPRAWY

POWRÓT DO LISTY

Myśląc o wybrzeżu w Chile, rzadko kojarzmy je to z długimi  wydmami, białymi piaszczystymi plażami, falami i imponującym rodzimym lasem. Chciałabym pokazać Wam jedna z najpiękniejszych wysp w kraju, Wyspę Mocha. Już w podstawówce uczono nas, że woda idealnie nadaje się do gaszenie pożarów. To właśnie z wody korzystają strażacy gdy wybucha pożar i to właśnie bez wody nie istniałby kitesurfing. Ale co zrobić jeśli woda pod naszą deską płonie ?!

 

Witaj w Chile na Wyspie Mocha!

 

 

 

 

 

 

Położony w odległości zaledwie 35 kilometrów od miasta Tirúa rezerwat narodowy Mocha Island to niewielki łańcuch górski sięgający 390 metrów nad poziomem morza. Wyspa ma zaledwie 800 mieszkańców, którzy zajmują się głównie rybołówstwem i turystyką. Przybycie na wyspę jest zaskakujące. Jest to miejsce, w kórym matka natura zachwyca jak nigdzie indziej. 

 

Wyspa Mocha to zdecydowane spora gratka dla niejednego kitesurfera lub surfera. Wyspa ta będąca obszarem parku narodowego posiada niekończące się puste plaże, a wokół całej wyspy zaskoczy Cię bezkresny spot, aż po horyzont. Dzięki geograficznej budowie wyspy oraz niewielkim rozmiarom możecie tutaj popływać na każdym z kierunków względem brzegu. Spot jest dość wietrzny, więc warto spakować ze sobą mniejszy latawiec i koniecznie grubszą piankę bo nawet latem bywa tutaj bardzo chłodno. Macie do dyspozycji naprawdę szerokie plaże i bardzo dużo wiatru. Jeśli jesteście fanami deski wave to koniecznie zabierzcie ją ze soba, w zależności od sezonu i warunków atmosferycznych możecie tu złapać nawet do 3m-3,5m fali. . Możecie być spokojni, tutaj tłok na wodzie się nigdy nie zdarza :)

 

 

Mi Isla Soy Yo - Talleres Isla Mocha from Nicolas Gallegos Bucarey on Vimeo.

 

Na czym polega fenomen tego miejsca? Otóż na tym, że to prawdopodobnie jedyne miejsce na ziemi w którym woda płonie tuż u waszych stóp ! Wynika to przede wszytskim z bogatych złóż gazu ziemnego w obrębie całej wyspy. Gaz ten wszechobecnie wydobywa się spod ziemi oraz spod wody (wzdłóż lini brzegowej całej wyspy). Jeśli natomiast dojdzie do zapłonu (naturalnego lub celowego) możecie doświadczyć niesamowitego widowiska, którym bez wątpienia jest widok płonącej wody. 

 

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć wiecej na temat tego spotu, koniecznie przeczytaj płen opis ISLA MOCHA