Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Mała fala, Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / off shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
Czerwiec-Wrzesień
Tłok na wodzie
Umiarkowany
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

70 - 80%

FEB

70 - 80%

MAR

70 - 80%

APR

60 - 70%

MAY

40 - 50%

JUN

40 - 50%

JUL

40 - 50%

AUG

50 - 60%

SEP

50 - 60%

OCT

60 - 70%

NOV

60 - 70%

DEC

60 - 70%

Miejsce

Spot image

Czas się przyznać, mało kto z nas myśląc o kitesurfingowych wakacjach kieruje swój palec po mapie w stronę Rosji. Okryta raczej wątpliwą popularnością, zwykle pomijana przez nas przy wyborze kierunku na kajta, może nas naprawdę miło zaskoczyć . Spit Dolgaya oddziela dwa zbiorniki - Zatokę Taganrog i Morze Azowskie. To rodzaj „Mekki” dla miłośników kitesurfingu, windsurfingu i innych sportów wodnych. Mierzeja Dolgaya (Dolzanka, około 30 km od Yeisk) to wyjątkowy rezerwat przyrody, który prowadzi do Morza Azowskiego na ponad 10 kilometrów. Mierząca kilkanaście kilometrów, skierowana w głąb morza mierzeja to miejsce o doskonałych warunkach wiatrowych do kitesurfingu. Wybierając swoje miejsce do pływania oddalając się od zabudowy możesz liczyć na to że wiatr będzie równy i stały, a woda w zależności od strony którą wybierzesz: płaska lub zafalowana. Jest to prawdopodobnie jedyne miejsce w Rosji i jedno z niewielu na świecie, gdzie przy 60% kierunków wiatru można wykonać hals do 10km po zupełnie gładkiej wodzie z silnymi wiatrami.

Miłośnicy fali też nie będą rozczarowani, jeśli pragniesz złapać kilka fal wystarczy przejść (lub przepłynąć) na drugą stronę mierzei i cieszyć się przyjemnością jazdy na fali. Według statystyk najsilniejsze wiatry na Dolzance obserwowane są wiosną (kwiecień-maj) i jesienią (wrzesień-listopad). Oczywiście w szczycie sezonu letniego (czerwiec-sierpień) również warto odwiedzić to miejsce, ale statystycznie możesz liczyć na mniej wiatru. Najprzyjemniejszy miesiąc podobnie jak na Helu to wrzesień. Północne wiatry zaczynają wtedy dmuchać na Dolzankę i często zdarza się, że wieje tutaj przez dwa tygodnie bez przerwy. Morze Azowskie zaczyna się lekko ochłodzić, ale wiatr jest ciągle ciepły wieje stale z mocą od 10 m / s, co sprawia że każdego roku pojawia się coraz więcej latawców. Dolzhanka od dawna jest bardzo popularnym miejscem wśród rosyjskich kitesurferów.

Spot image
Spot image

SEZON

Miejsce to nawet pod kątem sezonowości, bardzo przypomina Polskę. Najlepiej wybrać się tutaj między majem, a wrześniem.Ogólnie rzecz biorąc, wiatry są lekkie, więc warto zabrać ze sobą większe latawce. Spodziewaj się, że średnia moc wiatru będzie się wahać na poziomie 15-20 węzłów. Wietrzniejsze dni będziesz potrzebował małych latawców, ale w oparciu na statystyki i opinie osób tam pływających są one mniej prawdopodobne.

Jeśli potrzebujesz podszkolenia swoich umiejętności, możesz być spokojny, jest tutaj sporo lokalnych szkół, które chętnie przyjmą Cię pod swoją opiekę. Możesz tutaj liczyć przede wszystkim na lektorów w języku rosyjskim i angielskim.

 

PS: Temperatura wody zależy od kierunku wiatru. Przy wiatrach północnych (szczególnie wiosną / jesienią) może być o kilka stopni niższy. Więc nawet latem warto zabrać ze sobą krótką piankę (2 mm) , aby uzyskać większy komfort. W maju i wrześniu będziesz potrzebować zarówno 3 mm, jak i 5 mm.

Video

Język komunikacyjny

rosyjski

Obowiązująca religia

chrześcijanie 73% , islam 10%

Strefa czasowa

UTC +3 AKTUALNY CZAS

rosyjski rubel 1 PLN ~ 17 RUB AKTUALNY KURS

Walutą obowiązującą w Rosji jest rubel (RUB). W Polsce kantory nie zawsze dają możliwość wymiany złotówek na ruble,ale dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą dolarów i wymiana ich na miejscu w Rosji lub wyjmowanie gotówki z bankomatu. Bankomatów jest sporo i nie ma raczej problemu z ich znalezieniem., akceptują wszystkie ogólnie używane w europie karty kredytowe,

/.prąd:220V /
W Rosji używa się takich samych wtyczek jak w Polsce, nie potrzebne są więc żadne przejściówki.

Ceny w rosyjskich miastach można spokojnie porównać do ogólno-polskich, a w Moskwie do warszawskich. Droższe niż u nas może być jedzenie w co bardziej luksusowych restauracjach czy wejście do najmodniejszych klubów; tańsze – ogólnie żarcie na mieście i (co tu się dziwić) alkohol. Podobnie sytuacja ma się z noclegami: te droższe nieco przebijają ceny w dobrych polskich hotelach, te tańsze z kolei nawet w Moskwie potrafią oscylować w granicach 20-30 zł, tym samym zawstydzając stolicę Polski.

  • Masło 180 gram - 60 rubli (3,60 zł)
  • Mleko 3,2 tłuszczu, 0,95 kg = 45 rubli (2,70 zł)
  • Woda mineralna 1,5 litra - 18 rubli (1,10 zł)
  • Pepsi, Coca-cola: 0,33 - 35 rubli; 0,5 - 55 rubli

Uważajcie na przepisy. Często zmieniają się w zależności od rodzaju wnioskowanej wizy. Szczegółowe i aktualne wymogi odnośnie uzyskiwania wizy są na stronie Ambasady Rosji najlepiej aktualnie sprawdzać na : TUTAJ Polecamy w pierwszej kolejności zapoznać się z tymi wymogami i się do nich stosować w trakcie ubiegania się o wizę:

Zdobycie wizy do Rosji nie jest trudne, ale wiąże się ze sporą ilością papierologii. Jest to jednak jak najbardziej proces do przejścia i nie należy się go obawiać. Wizę można otrzymać na maksymalnie trzydzieści dni i na maksymalnie dwa wjazdy. By złożyć wniosek o wizę, należy wcześniej zgromadzić kilka dokumentów:

  • paszport (ważny co najmniej 180 dni od daty planowanego wyjazdu z Rosji)

  • voucher turystyczny wystawiony przez rosyjskiego touroperatora lub hotel

  • polisę ubezpieczeniową obejmującą terytorium Rosji i pokrywającą koszty leczenia na kwotę co najmniej 30 000 euro

  • aktualne zdjęcie twarzy o wymiarach 3,5 na 4,5 centymetra

    Paszport, polisa i zdjęcie nie powinny stanowić problemu, natomiast jeśli chodzi o voucher, sprawa też nie jest skomplikowana, ale wymaga przygotowania. By go uzyskać, musimy mieć przygotowany wstępny plan podróży i zarezerwować noclegi. Jeśli ktoś nie jest pewien, jak będzie wyglądał jego pobyt na terenie Rosji, najlepiej zrobić rezerwacje przez portal Booking.com

W Rosji nie ma szczególnego zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. Szczepienia ochronne nie są wymagane.

MSW : Występuje tutaj spore zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, napady rabunkowe, włamania, oszustwa i pobicia). Zaleca się tutaj unikanie rzucającego się w oczy zachowania wskazującego, iż dysponuje się większymi kwotami pieniędzy, zwłaszcza w takich miejscach jak hotele, restauracje, stacje benzynowe itp. Należy unikać zawierania przygodnych znajomości oraz wdawania się w przygodne interesy, zabierania na drodze przypadkowych pasażerów, korzystania z zaproszeń do prywatnych mieszkań od nieznanych bliżej osób, a także korzystania z poczęstunku w takich sytuacjach alkoholem. Większe sumy pieniędzy, bilety, dokumenty i kosztowności sugeruje się przechowywać w skrytkach hotelowych. Przy sobie najlepiej jest posiadać jedynie niezbędne kwoty oraz korzystać z kart kredytowych. Nie należy samotnie spacerować i podróżować samochodem nocą oraz zatrzymywać się w przygodnych miejscach, poza parkingami i oznaczonymi miejscami postojowymi.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

pianka neoprenowa 3.2 mm

adapter

Podobne lokalizacje

Kraj Krasnodarski / ANAPA

Kraj Krasnodarski / ANAPA

płytka laguna + głęboko za laguną

60-80%

Początkujący

Dolzanskaya Spit / Morze Azowskie

Dolzanskaya Spit / Morze Azowskie

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Początkujący

Jezioro Donuslav / KRYM

Jezioro Donuslav / KRYM

Płytko

60-80%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG