Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Średnia fala
Średnia wiatrowa
20knt-40knt
Kierunek wiatru
Side shore / side-on shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Średni
Rozmiary latawców
7-12
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
maj-październik
Tłok na wodzie
Umiarkowany

Warto wiedzieć

TABELA PŁYWÓW:  AKTUALNE PŁYWY

ZAFALOWANIE:AKTUALNA PROGNOZA

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

70 - 80%

FEB

70 - 80%

MAR

80 - 90%

APR

90 - 100%

MAY

90 - 100%

JUN

90 - 100%

JUL

90 - 100%

AUG

90 - 100%

SEP

90 - 100%

OCT

70 - 80%

NOV

60 - 70%

DEC

60 - 70%

Miejsce

Spot image

ESSAOUIRA często nazywana jest afrykańską stolicą wiatru i nie bez powodu. Wybrzeże tego uroczego miasta oferuje nam świetne warunki do kitesurfingu prawie przez cały rok. Nieskażony, tradycyjny urok miasta doskonale kontrastuje z nowoczesnym, międzynarodowym tłumem na wodzie, co oznacza, że j est miejsce to jest idealną kolebką łączącą tradycję miasta z aktualnymi trendami podróżniczymi. Warunki wiatrowe oraz kondycja plaży są odpowiednie dla bardziej doświadczonych jeźdźców ( z racji silnych wiatrów oraz fali ).

Esauíra stała się w ostatnich latach kluczowym celem wyjazdowym europejczyków poszukujących dobrych warunków wiatrowych w ciepłych krajach Afryki północnej. Zatoce w Essaouira od kwietnia do października towarzyszą bardzo silne wiatry oferując idealne warunki do uprawiania sportu. Wiatr o kierunku SideShore i kilometrowa plaża zapewni Ci komfort pływania i bardzo udaną sesję na wodzie. Mimo iż specyfika spotu jest skierowana do bardziej zaawansowanych w dziedzinie kitesurfingu, to istnieje możliwość zrealizowania tutaj swojego kursu w licencjonowanej szkole IKO. 

Spot image
Spot image

Główny spot w Essaouira znajduje się zaledwie 20 minut spacerem od medyny (centrum miasta). Ta lokalizacja spotu ma wiele zalet: wiatr jest o wiele bardziej stały, a ponadto plaża oferuje nam bardzo dużo miejsca w którym możemy przygotowywać swój sprzęt przed pływaniem i tuż po. Na plaży również nie brakuje beach barów w których można spokojnie zjeść obiad lub zrobić sobie przerwę na chłodne piwo i odpocząć na ustawionych tutaj leżakach. Wiatr tutaj wiejący głównie ma orientację sideshore,natomiast w niektóre dni jest nieco porywisty i lekko zamienia się w sideoff w kierunku morza przy prędkości wiatru powyżej 7 stopni w skali Beauforta. W okresie między czerwcem, a sierpniem termiczne wiatry, stwarzając trudniejsze warunki dla kitesurferów, czyniąc tym samym fale nieco mniejsze od połowy czerwca do sierpnia ( ok 1-2 metrów).

Video

Język komunikacyjny

arabski , Język francuski

Obowiązująca religia

islam 98%

Strefa czasowa

UTC +1 AKTUALNY CZAS

 Dirham marokański 1 PLN ~ 2,5 MAD

AKTUALNY KURS

 


Walutą obowiązującą w Maroku jest Dirham Marokański. Co ciekawe, Dirham został wprowadzony do obiegu dopiero w 1960 r. i oprócz Królestwa jest środkiem płatniczym także w Saharze Zachodniej (o którą Maroko toczy zacięte spory z resztą świata, chcąc ją zaanektować, na co nie godzą liczne organizacje międzynarodowe). Dirham dzieli się na 100 centymów. W obiegu funkcjonują monety 1,5,10,20, 50-centymowe oraz 1,2,5 i 10-dirhamowe. Dostępne są także banknoty o nominałach: 20, 50, 100 i 200 Dirhamów.

prąd : 2 2 0 V / 5 0 h z
Gniazdka elektryczne w Maroku są takie same, jak w Polsce. Napięcie w sieci wynosi 220V, 50Hz.

Ceny w Maroku są zróżnicowane w zależności od tego, czy znajdujemy się w marokańskim mieście, miasteczku, osadzie czy wsi, czy też przebywamy w kurortach, które w całości nastawione są na obsługę turystów, i gdzie z oczywistych względów ceny są znacznie wyższe. Najważniejsze jednak byś wiedział że w Maroko trzeba się targować. Ostateczna cena może wynosić 1/10 ceny pierwotnej. Generalnie można jednak przyjąć, że produkty spożywcze i posiłki oferowane są w cenach mniej więcej zbliżonych do tych w Polsce. Ceny za noclegi są zazwyczaj nieco wyższe (i oczywiście zróżnicowane w zależności od standardu). W sklepie spożywczym za podstawowe produkty musimy zapłacić średnio:

  • za litr mleka 2,5-3 zł,
  • za bochenek chleba – 1,5-2 zł,
  • kilogram żółtego sera–40-45 zł,
  • kilogram ziemniaków – 1,5-2 zł,
  • butelkę wody mineralnej 2-2,5 zł,
  • kilogram jabłek 5-6 zł.
  • Znacznie droższe są papierosy: paczka markowych papierosów kosztuje jakieś 18-20 zł.
  • Za piwo w puszcze zapłacimy z kolei jakieś 5-6 zł.

Jadąc do Maroka nie musimy się martwić o wizę. Wizę do Maroka Polacy dostają na lotnisku, co istotne wiza jest bezpłatna. Przylatując na lotnisko czy wpływając do portu, jeśli przybywamy promem, dostajemy do wypełnienia prosty druczek, którego uzupełnienie zajmie nam około minuty. Ważne, by mieć gdzieś zapisaną nazwę hotelu w którym się zatrzymujemy. Nie musimy mieć żadnej rezerwacji, ważne by na wniosku była wpisana nazwa i adres hotelu.

obowiązek szczepień: brak

W Maroku nie ma poważnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych i dlatego szczepienia ochronne nie są wymagane. Przed podróżą warto jednak zaszczepić się przeciw tężcowi i żółtaczce pokarmowej. Ze względu na odmienne zwyczaje higieniczne turysta może zachorować na dur brzuszny i inne choroby biegunkowe.

Maroko to kraj przyjazny turystom. Muszą oni jednak przestrzegać pewnych zasad, a także unikać określo nych zachowań. Poziom przestępczości pospolitej w dużych miastach jest dość wysoki, ale turyści zagraniczni rzadko stają się jej ofiarami. Niemniej na mało uczęszczanych ulicach, także tych w pobliżu obiektów turystycznych, nocą mogą zdarzać się napady dokonywane przez uzbrojonych napastników. Dlatego należy zrezygnować z nocnych spacerów w tych okolicach. Turyści, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku, powinni poruszać się w grupach kilkuosobowych, nigdy samotnie. Złodzieje na skuterach często wyrywają kobietom torebki. W zatłoczonych miejscach trzeba zachowywać się szczególnie ostrożnie, nosić torebkę lub plecak z dokumentami przed sobą, nigdy z tyłu, pieniądze i paszport przechowywać oddzielnie i nie trzymać wszystkich środków pieniężnych w jednym miejscu.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

pianka neoprenowa 3.2 mm

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

DECA PLAGE

ALGIERIA

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Średni

GAMOA FETTEH

GAMOA FETTEH

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Średni

ESSAOUIRA

ESSAOUIRA

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Średni

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG