Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / On shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Temperatura wody
>25 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
maj-październik
Tłok na wodzie
Brak

Warto wiedzieć

UWAGA :
W kraju panuje konserwatywny styl ubierania i zachowania, dlatego należy uważać , by nie urazić nikogo wyzywającym strojem lub zachowaniem. Przed sfotografowaniem miejscowej ludności, a także miejsc kultu religijnego, należy zawsze uzyskać na to zgodę.

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

90 - 100%

FEB

80 - 90%

MAR

80 - 90%

APR

80 - 90%

MAY

80 - 90%

JUN

90 - 100%

JUL

90 - 100%

AUG

90 - 100%

SEP

90 - 100%

OCT

90 - 100%

NOV

80 - 90%

DEC

80 - 90%

Miejsce

Spot image

Grupa wysiarska Ha'apai składa się z 62 wysp. Wyspy obejmują rafy koralowe, płytkie laguny, mielizny koralowe, a nawet aktywne wulkany, ale większość z nich to przede wszystkim małe nisko położone atole koralowe. Wielkość najmniejszej wyspy jest mniejsza niż 1 hektar, a nawet największa wyspa ma mniej niż 18 mil kwadratowych. Całkowita masa lądowa rozrzucona jest na obszarze poniżej 4000 mil kwadratowych oceanu.

Klimat Tonga można opisać jako upalny, tropikalny, a wiatry z południowego wschodu na wschodzie przynoszą powiewy. Od kwietnia do października, południowo-wschodni zasięg wiatrów wynosi średnio 15-25 węzłów z kilkoma dniami 30 węzłów plus. Jeżeli jego kierunek się zmienia na północno-wschodni, to zwykle wieje o sile 12-20 węzłów i jest to normą w tym rejonie. Jednym z największych atutów w temacie kitesurfingu na wyspie Uoleva jest fakt, że możesz tutaj latać przy każdym kierunku wiatru. Bez względu czy wiatr jest z północy, południa, wschodu czy zachodu.

Spot image
Spot image

Wyspy Tonga to nieprawdopodobny raj po drugiej stronie kuli ziemskiej. Jeżeli nie jest Ci straszna doba (lub więcej) w bezustannej podróży, a Twój budżet pozwala Ci na taką wyprawę, w ogóle się nie zastanawiaj. Tonga to oszałamiająca sceneria, fascynująca historia i jedne z najbardziej przyjaznych, najcieplejszych ludzi, z którymi możesz się spotkać porozmawiać i poznać ich. Każda wyspa ma coś wyjątkowego do zaoferowania, więc jeśli chcesz zobaczyć świnie pływackie, nurkować z rurką, popływać w surfingu lub po prostu mieć plażę dla siebie i usiąść pod drzewem z dobrą książką, znajdziesz ją w Tonga.

 

WARTO WIEDZEĆ:

-na wyspach Tonga możesz podziwiać świnki pływackie , dokładnie takie jak na Bahamach!

-występują tutaj licznie wieloryby, możesz je spotkać nawet podczas uprawiania kitesurfingu będąc dalej od plaży lub wybrać się na wyprawę i zanurkować z nimi

Video

Język komunikacyjny

tongijski, angielski

Obowiązująca religia

metodyzm: 36% , ruch świętych w dniach ostatnich: 18%

Strefa czasowa

 UTC +13 !! AKTUALNY CZAS

1 PLN = 0,6 TOP (pa’anga) AKTUALNY KURS

W Tonga obowiązuje pa’anga (TOP). Wymieniałem na lotnisku i w mieście najlepiej z waluty dolara USA, gdyż miały korzystniejszy kurs w stosunku do EUR. Pieniądze wymieniać można również w bankach (najlepiej dolary: australijskie, nowozelandzkie lub amerykańskie). Warto zabrać ze sobą większość środków finansowych w gotówce ponieważ możliwość zapłaty kartą kredytową istnieje tylko w większych hotelach, informacji turystycznej i dużych sklepach.

prąd: 240V / 50 Hz
W Tonga napięcie w gniazdkach wynosi 240 V, a wtyczki do kontaktów mają płaskie bolce, są to wtyczki australijskie posiadające dodatkowy bolec uziemiający (typ I), należy podróżować z adapterem lub zakupić go po przyjeździe na miejsce.

Tonga jest krajem (w porównaniu do sąsiadów) ze średnim poziomem cen. Raczej jest tu umiarkowanie drogo i to od ciebie zależy ile wydasz pieniędzy na swoim wyjeździe. Stołują się w lokalnych knajpach oraz małych sklepikach z pewnością wydasz mniej pieniędzy, niż dokonując tych samych zakupów w hotelach.

●  woda 1,5 litra- 1,1-1,5 USD,

●  coca cola 1,5 litra-ok. 2,5 USD,

●  mała puszka tuńczyka ok. 2 USD,

●  piwo w puszce 0,33 l.- ok. 1,6 USD,

●  posiłek w restauracyjce w pobliżu bazarów: 3-5 USD ( ryba lub kurczak,  z kartoflo- podobnym, z makaronem...).

wiza ( na lotnisku )

Obywatele polscy wybierający się na turystycznie na Tonga, otrzymują bezpłatną wizę na lotnisku do jednego miesiąca pobytu (okazanie biletu powrotnego)

obowiązek szczepień - BRAK
Tonga przebywały w regionie dotkniętym żółtą febrą i cholerą, wymagane są zaświadczenia o szczepieniach przeciwko tym chorobom. Należy stale używać repelentów (uciążliwe komary). 

W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

Opieka zdrowotna jest na bardzo niskim poziomie, brakuje lekarstw. Poza stolicą i Neiafu nie ma ośrodków opieki medycznej; poważniejsze przypadki wymagają przetransportowania za granicę. Brak komór dekompresyjnych. Należy unikać spożywania przegotowanej lub niebutelkowanej wody, w tym również kostek lodu.

Kraj ten należy do raczej bezpieczny. Istnieje ryzyko niepokojów społecznych, zwłaszcza w stolicy, co przekłąda się na to że lepiej unikać większych zgromadzeń publicznych. Uciążliwe są również komary, ale można używać odpowiednich środków na moskity. Warto jednak wiedzieć, że poziom opieki medycznej bardzo słaby, a poza stolicą i Neiafu nie ma jej w ogóle (nawet lekarstw). Zaleca się stosowanie skromnego stroju, aby nie obrazić uczuć religijnych. W niedzielę zakazana jest praca, a nawet uprawianie sportu, ćwiczeń- biegania... w miejscach publicznych. Więc warto byś wziął to pod uwagę planując swoja sesje kites w weekend.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Spray przeciw owadom

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

Podobne lokalizacje

SIDI FREDJ

SIDI FREDJ

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

ILHA DE CABO / LUANDA

ILHA DE CABO / LUANDA

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

DAHAB

DAHAB

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG