Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Średnia fala
Średnia wiatrowa
15KNT - 35 KNT
Kierunek wiatru
Side shore / side-on shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
7-12
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
maj-październik
Tłok na wodzie
Brak

Warto wiedzieć

AKTUALNE PŁYWY

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

70 - 80%

FEB

70 - 80%

MAR

70 - 80%

APR

60 - 70%

MAY

60 - 70%

JUN

60 - 70%

JUL

60 - 70%

AUG

60 - 70%

SEP

60 - 70%

OCT

70 - 80%

NOV

70 - 80%

DEC

70 - 80%

Miejsce

Spot image

Około 1600 roku Klitmøller było znane z handlu statkami do południowej Norwegii, ale dziś to głównie surferzy przyczyniają się do umieszczenia wioski na mapie miejsc interesujących w Danii, czyniąc je jednym z najlepszych miejsc do surfowania w rejonie Zimnych Hawajów. Okolice Klitmøller zostały odkryte przez surferów już w latach 80-tych, a na początku lat 90. kilku duńskich surferów zdecydowało się osiedlić w tym rejonie. Dziś obszar ten praktycznie przekształcił się w małą kolonię surferów, a surferom i kitesurferą mieszkającym obecnie w Klitmøller udało się stworzyć ekscytujące środowisko, które nadaje miastu nowego życia. Każdego roku Klitmøller odbywa szereg spotkań surfingowych, a od 2010 roku wioska jest gospodarzem międzynarodowych mistrzostw świata w surfingu Cold Hawaii PWA, w których udział  biąrą najlepsi zawodnicy z całego świata.

Z biegiem lat zainteresowanie tym spotem znacznie rośnie, a z roku na rok odwiedza go coraz więcej poszukiwaczy mocnych wrażeń. Jednak ta rosnąca popularność wcale nie sprawia, że plaże są zatłoczone.

Dwie rafy poza wybrzeżem na południe od punktu Ørhage sprawiają, że Klitmøller jest szczególnie dobrze przystosowany do różnych dyscyplin surfingu. Tutaj powstawanie ogromnych fal ułatwia surfowanie na falach początkującym, jaki i zaawansowanym, ale też mocne regularne wiatry zachęcają kitesurferów do odwiedzin.

Spot image
Spot image

Klitmøller to prawdziwy raj dla kitesurferów, windsurferów i surferów. Zimne Hawaje, jak nazywany jest Klitmøller, to jedno z najlepszych miejsc wavekite w Danii. Klitmøller regularnie przyciąga kitesurferów z całej Europy, którzy kochają fale. Jeśli preferujesz freestyle znajdziesz idealne warunki w Limfjord, zaraz obok Klitmøller. Równy mocny wiatr i oferta kitespotów o długich szerokich plażach to to co czyni to miejsce wyjątkowym.

Region wokół Klitmøller, najsłynniejszego spotu w Danii, rozciąga się między miastami Vorupør i Hanstholm na zachodnim wybrzeżu Jutlandii. Najlepszy kierunek wiatru do uprawiania kitesurfingu w Klitmøller to NWW oraz NW (siteshore)

Video

Język komunikacyjny

duński, angielski

Obowiązująca religia

luteranizm 78%

Strefa czasowa

UTC +2 / ten sam czas jak w Polsce

AKTUALNY CZAS 

Korona Duńska AKTUALNY KURS

Walutą obowiązującą w Danii jest korona duńska, oznaczana międzynarodowym skrótem DKK. Korona duńska jest środkiem płatniczym Danii od 1873 roku. Powstała w wyniku utworzenia Skandynawskiej Unii Monetarnej. Innymi członkami należącymi do Unii były Norwegia oraz Szwecja. Po rozpadzie Unii, mającym miejsce po zakończeniu I wojny światowej, państwa skandynawskie podjęły decyzję o zachowaniu istniejącej nazwy waluty – korony duńskiej.

230V , wtyczki typu E oraz C ( takie same jak w Polsce)

Typ E – wtyczka „europejska” z uziemieniem, która ma dwa okrągłe bolce oraz otwór przeznaczony na uziemienie znajdujące się w gniazdku. Wtyczki tego rodzaju stosowane są powszechnie w Polsce, także we Francji, Belgii.

Typ C – zwykła wtyczka „europejska” bez uziemienia. Ma dwa równolegle położone bolce. To najbardziej popularna wtyczka w krajach europejskich, jednak nie jest stosowana w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Marcie i na Cyprze. Stosowana jest ze standardem napięcia 220V-230V.

 

Dania należy do najdroższych krajów europejskich. Dla Polaków ceny w Danii są bardzo wysokie. Walutą obowiązującą w Danii jest korona duńska, 1 DKK = ok. 0,55 zł. Koszt najtańszego pobytu to ok. 150 – 180 koron za nocleg. Ceny żywności w Danii są wysokie. Najtańsze zakupy zrobimy w dyskontach, takich jak Netto, Fakta, Spar, Aldi. Oto przykładowe ceny niektórych produktów:

chleb – 4-5 koron,

1l mleka- 9 koron,

jajka (10 szt.)- 19 koron,

herbata ekspresowa – 17 koron,

woda mineralna – 4-7 koron,

piwo 0,5l – 5-6 koron,

wędlina krojona (80g) – 11 – 13 koron,

paczka papierosów Marlboro – 33 – 39 koron.

 

Najtańszy obiad to wydatek ok. 20 – 25 koron. Obiad w restauracji – dwa dania, napój , deser – 250 – 300 koron.

Obywatele Polski nie są zobowiązani do posiadania wizy, wjazd możliwy na paszport lub dowód osobisty. Jeżeli wybierasz się do Danii z obywatelstwem innego kraju wcześniej sprawdź czy wymagana jest wiza turystyczna. Z dniem 1 maja 2004 r. obywatele państw Unii Europejskiej korzystają z prawa do bezwizowego swobodnego przepływu ludności w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EU/EOG).

Na terenie Danii nie wy­stę­pują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, nie ma obo­wiąz­ku szczepień. Przed wyjazdem osoby podlegające ubez­pie­czeniu zdrowotnemu w ramach NFZ powinny zaopatrzyć się w oddziale NFZ właściwym ze względu na ich miejsce zamieszkania w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

Dania jest krajem bezpiecznym dla cudzo­ziemców. Zagrożenie przestępczością jest niewielkie.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Ochrona głowy przed słońcem

Okulary z filtrem UV

pianka neoprenowa 3.2 mm

pianka neoprenowa 5.4 mm

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

Klitmøller

Klitmøller

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Początkujący

NISSUM / Thorsminde

NISSUM / Thorsminde

Płytko

60-80%

Początkujący

SYDVESTPYNTEN

SYDVESTPYNTEN

Płytko

60-80%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG