Informacje

Plaża
kamienista
Wysokość fali
Średnia fala
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
On shore, Side shore / side-on shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Średni
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
maj-październik
Tłok na wodzie
W sezonie bywa tłoczno

Warto wiedzieć

PROGNOZA FALOWA: AKTUALNA PROGNOZA

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

60 - 70%

FEB

60 - 70%

MAR

60 - 70%

APR

60 - 70%

MAY

70 - 80%

JUN

70 - 80%

JUL

70 - 80%

AUG

70 - 80%

SEP

60 - 70%

OCT

30 - 40%

NOV

30 - 40%

DEC

30 - 40%

Miejsce

Spot image

Limassol znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy, w zatoce Akrotiri i jest drugim co do wielkości miastem na Cyprze. Ponieważ jest to jeden z największych portów na Morzu Śródziemnym, miasto szybko przekształciło się w jeden z najważniejszych portów morskich, handlowych i turystycznych na całym świecie. Oczywiście Cypr wiele zawdzięcza w tej sprawie czasom panowania anglików na wyspie, którzy to właśnie doskonale rozwinęli żeglugę oraz komunikację morską Cypru z resztą świata. Aktualnie pełni funkcje śródzieomnomorksiego kurortu turystycznego.

Limassol oferuje typowy śródziemnomorski klimat z gorącym i suchym latem oraz łagodnymi deszczowymi zimami. Wysoki sezon letni rozpoczyna się w okresie od połowy maja do połowy października, a średnia temperatura waha się w okolicach 33 ° C .

Curium Beach ( lub jak kto woli Kourion ) jest popularnym miejscem dla turystów z mieszaniną piasku i skał. Nazwa tego miejsca pochodzi od starożytnego teatru Curium, stojącego na wzgórzu nad zatoką. To miejsce jest idealne dla tych, którzy lubią zabawę na falach, bo to one właśnie przyciągają tutaj kitesurferów przez cały rok. Od maja do października wiatry termalne osiągają w dobrym dniu do 25 węzłów. Jeśli lubisz zabawę na fali warto być zabrał ze sobą deskę wave.

Spot image
Spot image

Plaża jest odpowiednia dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych surferów. Najlepsza pora dnia to godziny popołudniowe, kiedy wiatry zachodnie lub południowo-zachodnie narastają, a fale na morzu są już całkiem wysokie. Należy pamiętać, że w lecie plaża jest bardzo zatłoczona przez turystów, dlatego należy zachować bezpieczną odległości i pływać tylko poza czerwonymi bojami czyli za obszarami wyznaczonymi do kąpieli wpław. Cała plaża jest kamienisto-żwirowa, więczabierz ze sobą buty neoprenowe- dla komfortowego spacerowania po brzegu. Wiatr zazwyczaj w kierunku onshore, side-onshore.

Video

Język komunikacyjny

grecki / turecki

Obowiązująca religia

2%chrześcijanie, 23% muzułmanie

Strefa czasowa

UTC +3

AKTUALNY CZAS

EURO  AKTUALNY KURS

Walutą obowiązującą na Cyprze od 1 stycznia 2008 roku jest euro. Wymiany pieniędzy bez problemu można dokonać w kantorach i hotelach. Akceptowane są wszystkie formy płatności (karty kredytowe, czeki, etc.). Na Cyprze jest bardzo dobrze rozbudowana sieć banków, dzięki czemu bezproblemowo wymieniać i pobierać można waluty z bankomatów.Akceptowane są wszystkie formy płatności, również karty kredytowe.
Dylemat pojawia się w momencie, gdy zamierzamy przebywać na terenie Tureckiej Republiki Cypru Północnego, gdzie walutą jest lir turecki. Bez najmniejszych problemów można tam zrobić zakupy, czy opłacić rachunek za kolację w restauracji w Euro, jednak w pewnych przypadkach bardziej opłacalne może okazać się płacenie lirami.

prąd: 230 V, 50 Hz
Na Cyprze są inne gniazdka elektryczne niż w Polsce! Napięcie wynosi 230-240, a wtyczka ma 3 wypustki (typ brytyjski). Warto zabrać ze sobą odpowiedni adapter, bo do gniazdka z trudem da się wpasować nawet ładowarkę do telefonu, a naładowanie laptopa jest wręcz niemożliwe. Koniecznie zabierz ze sobą adapter.

Niestety nie jest tanio zarówno na północy jak i na południu. Są co prawda markety typu Lidl czy Auchan jednak i tu ceny są nieco wyższe. W centrum miast cen są wysokie, trzeba się niestety czasem pogodzić z nadmierną utratą gotówki. Kilka przykładowych cen na południu:

●  kebab 3,5 euro

●  czipsy od 1 euro

●  snikers 0.75 euro

●  piwo 0.5l od 0.8 euro

●  czekolada od 1,5 euro

●  papierosy od 3,5 euro

●  chleb od 1,5 euro

Na północy ceny są bardzo podobne, jednak waluta inna. Warto wymienić sobie kilka tureckich lir, żeby nie płacić w euro, na które nałożona jest oczywista marża.

Dokumentem, który uprawnia nas do wjazdu bez wizy i pobytu na terytorium Cypru do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty. Granice Republiki Cypryjskiej przekraczać można jedynie podczas korzystania z przejść granicznych znajdujących się na lotniskach w Larnace i Pafos oraz morskich w Larnace, Limasol i Pafos. Zabroniony jest wjazd i wyjazd na teren Cypru przez porty lotnicze i morskie znajdujące się w części wyspy zajmowanej przez Turcję. Granicę leżącą na części wyspy, którą zajmują Turkowie można przekroczyć jedynie od strony greckiej, tylko w wyznaczonych punktach kontrolnych.

obowiązek szczepień / brak

Na terenie Cypru brak jest zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Od turystów przybywających na wyspę wymagane jest ubezpieczenie zdrowotne na czas pobytu w kraju

Zagrożenie przestępczością pospolitą na Cyprze jest niewielkie. Coraz częściej zdarzają się jednak kradzieże kieszonkowe. Podróżując należy zachować ostrożność, szczególnie w dużych skupiskach ludzkich i na plażach. Mieszkańcy wyspy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów. W cieplejsze dni spotkać można węże przebywające zwykle w wysokiej trawie i pośród krzaków. Często są to miejsca znajdujące się w pobliżu skał. Niebezpiecznym gatunkiem jest żmija lewantyńska. Po ukąszeniu węża mamy jedynie ok. 20min na podanie surowicy, po tym czasie w organizmie następują nieodwracalne szkody. Najbardziej niebezpieczne są zwłaszcza młode osobniki – ich jad jest o wiele bardziej toksyczny, są również trudne do zauważenia.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Ochrona głowy przed słońcem

Buty neoprenowe

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

pieniądze w walucie EUR

adapter

Podobne lokalizacje

DECA PLAGE

ALGIERIA

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Średni

GAMOA FETTEH

GAMOA FETTEH

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Średni

ESSAOUIRA

ESSAOUIRA

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Średni

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG