Lüderitz
NAMIBIA
Płaska woda / brak fal
70-90%
Zaawansowany
Informacje
Statystyki wiatru
JAN
80 - 90%
FEB
80 - 90%
MAR
80 - 90%
APR
60 - 70%
MAY
40 - 50%
JUN
40 - 50%
JUL
40 - 50%
AUG
70 - 80%
SEP
80 - 90%
OCT
80 - 90%
NOV
80 - 90%
DEC
90 - 100%
Miejsce
Luderitz to naprawdę niepowtarzalne miejsce na mapie kitesurfingowej świata ! O ile samo miasteczko w zasadzie nie ma w swojej ofercie niczego interesującego do zaproponowania, to zaledwie 5km dalej, pośrodku pustyni powstał niesamowity rów dla najodważniejszych riderów! Kanał ten, będący ‘diamentem’ Namibii został skonstruowany i specjalnie zaprojektowanych przez największych zapaleńców prędkości ( z konsultacja i zgodą Ministerstwa Środowiska i Turystyki ) i jest najszybszym torem wyścigowym na świecie. Kanał ten zapewniają bezpieczne warunki do bicia światowych rekordów prędkości w kitesurfingu i windsurfingu. Prędkości, które może rozwinąć tutaj zawodnik to ponad 100 km!!! Wszystko jest możliwe za sprawą wyjątkowo mocnych lokalnych wiatrów, w okresie listopada i grudnia często spotkasz tutaj wiatry w okolicy 40 węzłów lub więcej oraz konstrukcji całego kanału ( idelnie płaska woda )
Przez ostatnie lata rozgrywały się tu coroczne zawody w biciu rekordu Guinessa. Koncepcja wyzwania nosi nazwę “Lüderitz Speed Challenge” i polega na tym, aby zabrać wszystkich najlepszych sportowców na świecie na dorocznych zawodach, a następnie pozwolić im uwolnić do czego są zdolni. Każdego roku przybywało tutaj około 30-40 zawodników, którzy podczas najsilniejszych wiatrów przekraczali prędkość nawet 100 km/h. Nawet jeżeli nie jesteś na tyle doświadczony, by mieć odwagę wystartować swój latawiec z takich warunkach, warto przybyć na te zawody i zobaczyć na żywo jak robią to najlepsi na świecie. Jeżeli jesteś chętny na pływanie przy wietrze ok 40 węzłów lub więcej możesz skorzystać z położonej nieopodal zatoki. Z pewnością będzie to dla Ciebie niesamowite doświadczenie by poszaleć na latawcu w rozmiarze 4m.
Namibia to kraj z trzecią najniższą gęstość zaludnienia we wszystkich krajach na świecie (za Grenlandią i Mongolią). Głównymi zaletami są niezwykłe i różnorodne pustynne krajobrazy i wspaniała przyroda przystosowana do pustyni, a także różnorodna kultura, w tym niektóre bardzo odległe i autentyczne plemiona-ludzie. Jest także praktycznie wolna od malarii i ma bardzo zdrowy klimat, co czyni ją szczególnie korzystną dla żądnych przygód rodzin z młodszymi dziećmi. Namibia słynie z pięknych krajobrazów, ale również z bardzo mocnych wiatrów. Jeśli więc wybierasz się w tym kierunku na urlop to koniecznie spakuj ze sobą mniejsze latawce. TEMPERATURA Ocean Atlantycki wzdłuż wybrzeża Namibii jest niestety zimny. Jeśli jedziesz tam łapać fale koniecznie zabierz ze sobą długą piankę 3/2mm, bez względu na porę roku. Natomiast jeśli planujesz sesję w lagunie możesz pozostać przy docieplaczu lub popływać w lycrze (w okresie lata).
Video
Język komunikacyjny
angielski
Obowiązująca religia
chrześcijanie 91%
Strefa czasowa
UTC +2 AKTUALNY CZAS
dolar namibijski 1 PLN ~ 3,5 NAD
Walutą Namibii jest Dolar Namibijski NAD – 1 zł to około 3.5 NAD , czyli dzielimy cenę przez 4 żeby dostać PLN. Jest dużo bankomatów, które nie pobierają prowizji. W wielu miejscach można płacić kartą.
p r ą d : 2 2 0 V / 2 3 0 V
W Namibii w gniazdkach płynie prąd o napięciu 220/230V, jednakże do podłączenia urządzeń mogą być potrzebne odpowiednie przejściówki, gdyż wtyczki są nietypowe. Warto zabrać swój adapter lub zakupić na miejscu
Dolar namibijski jest sztywno związany z randem południowoafrykańskim i jego kurs względem głównych światowych walut jest dokładnie taki sam jak randa. Rand jest również pełnoprawnym środkiem płatniczym w Namibii. W każdym mieście są banki i bankomaty i bez problemu można dokonywać wszelkich finansowych operacji. Przy wymianie walut jest pobierana prowizja – procentowo większa przy niskich kwotach, więc opłaca się wymieniać rzadziej, ale większe sumy.Karty płatnicze sa powszechnie akceptowane. Występuje tzw bushpayment, czyli płacenie kartą kredytową nawet gdy nie ma terminala – kartę odrysowuje się na ołówkiem na kartce papieru i wystarcza podpis właściciela.
- Wino 4 cousins 0,75 litra: 43 N$
- Wino 4 cousins 1,5 litra: 75 N$
- Coca cola w puszce: 9 N$
- Sok 1 litr: 20,5 N$
- Salami 100 g: 33,5 N$
- Kajzerka: 1,5N$
- Woda 1 litr: 7 N$
- Woda 5 litr: 13 N$
wiza ok.80 euro
Namibijskiej wizy nie dostaniemy na granicy. Wyrabiamy ją podobnie jak większość wiz do afrykańskich krajów w Berlinie. Można to zrobić składając zestaw niezbędnych dokumentów osobiście lub korespondencyjnie. Należy wypełnić wniosek w dwóch egzemplarzach, dołączyć trzy zdjęcia, kopię biletów lotniczych, paszport (oryginał!) oraz potwierdzenie wykonania przelewu na konto podane na stronach internetowych ambasady. Strona internetowa ambasady: TUTAJ
obowiązek szczepień: brak
Od turystów przybywających do Namibi nie wymaga się okazania karty szczepień.
Jest bezpiecznie. Jest bezpiecznie do tego stopnia, że spokojnie można wynająć auto i na własną rękę przemierzać kraj, i... czuć się naprawdę komfortowo. Oczywiście zdarzają się kradzieże, zdarzają się włamania do samochodów, szczególnie w większych miastach, dlatego nie wolno zostawiać niczego wartościowego na widoku. W zasadzie najlepiej niczego nie zostawiać, by nie kusić złodzieja. Na wielu parkingach przed wielkimi supermarketami samochodu pilnują ochroniarze, choć może to za dużo powiedziane. Często jest ktoś, kto wskazuje wolne miejsce, pomaga zaparkować i dodatkowo rzuca okiem na auto, potem oczywiście należy się za to napiwek. Nam na szczęście żaden przykry incydent się nie przytrafił, ale innej grupie z Polski i owszem. Wysiedli z samochodu dosłownie na kilka minut i w tym czasie nastąpiło włamanie.
Innym zagrożeniem są dzikie zwierzęta oraz drogi w bardzo złym stanie, ale było już wyżej. A może jakieś tropikalne choroby? Podobno na północy występuję malaria. Niemniej w okresie, w którym podróżowaliśmy, komarów w zasadzie nie było. Raz jedyny Mugga poszła w ruch w Parku Waterberg. W tym miejscu ogólnie odnotowaliśmy więcej owadów i innego robactwa, było też bardziej zielono i wilgotno. Żaden komar, żadna zła mucha mnie jednak nie dopadła, więc wiem, że nic tropikalnego ze sobą do domu nie przywiozłam.
Aktualna prognoza
Co warto zabrać
Pieniądze w walucie USD
Ochrona głowy przed słońcem
Spray przeciw owadom
Okulary z filtrem UV
pianka neoprenowa 3.2 mm
Leki na zatrucia pokarmowe
Podobne lokalizacje
Jaki latawiec wybrać?
Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.