Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
20 KNT- 50 KNT
Kierunek wiatru
Side shore / side-on shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Zaawansowany
Rozmiary latawców
7-12
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
Sierpień, Wrzesień, Październik, Listopad, Grudzień
Tłok na wodzie
Brak

Warto wiedzieć

TABELA PŁYWÓW: AKTUALNE PŁYWY

 

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

80 - 90%

FEB

80 - 90%

MAR

80 - 90%

APR

60 - 70%

MAY

40 - 50%

JUN

40 - 50%

JUL

40 - 50%

AUG

70 - 80%

SEP

80 - 90%

OCT

80 - 90%

NOV

80 - 90%

DEC

90 - 100%

Miejsce

Spot image

Luderitz to naprawdę niepowtarzalne miejsce na mapie kitesurfingowej świata ! O ile samo miasteczko w zasadzie nie ma w swojej ofercie niczego interesującego do zaproponowania, to zaledwie 5km dalej, pośrodku pustyni powstał niesamowity rów dla najodważniejszych riderów! Kanał ten, będący ‘diamentem’ Namibii został skonstruowany i specjalnie zaprojektowanych przez największych zapaleńców prędkości ( z konsultacja i zgodą Ministerstwa Środowiska i Turystyki ) i jest najszybszym torem wyścigowym na świecie. Kanał ten zapewniają bezpieczne warunki do bicia światowych rekordów prędkości w kitesurfingu i windsurfingu. Prędkości, które może rozwinąć tutaj zawodnik to ponad 100 km!!! Wszystko jest możliwe za sprawą wyjątkowo mocnych lokalnych wiatrów, w okresie listopada i grudnia często spotkasz tutaj wiatry w okolicy 40 węzłów lub więcej oraz konstrukcji całego kanału ( idelnie płaska woda )

Przez ostatnie lata rozgrywały się tu coroczne zawody w biciu rekordu Guinessa. Koncepcja wyzwania nosi nazwę “Lüderitz Speed Challenge” i polega na tym, aby zabrać wszystkich najlepszych sportowców na świecie na dorocznych zawodach, a następnie pozwolić im uwolnić do czego są zdolni. Każdego roku przybywało tutaj około 30-40 zawodników, którzy podczas najsilniejszych wiatrów przekraczali prędkość nawet 100 km/h. Nawet jeżeli nie jesteś na tyle doświadczony, by mieć odwagę wystartować swój latawiec z takich warunkach, warto przybyć na te zawody i zobaczyć na żywo jak robią to najlepsi na świecie. Jeżeli jesteś chętny na pływanie przy wietrze ok 40 węzłów lub więcej możesz skorzystać z położonej nieopodal zatoki. Z pewnością będzie to dla Ciebie niesamowite doświadczenie by poszaleć na latawcu w rozmiarze 4m.

Spot image
Spot image

Namibia to kraj z trzecią najniższą gęstość zaludnienia we wszystkich krajach na świecie (za Grenlandią i Mongolią). Głównymi zaletami są niezwykłe i różnorodne pustynne krajobrazy i wspaniała przyroda przystosowana do pustyni, a także różnorodna kultura, w tym niektóre bardzo odległe i autentyczne plemiona-ludzie. Jest także praktycznie wolna od malarii i ma bardzo zdrowy klimat, co czyni ją szczególnie korzystną dla żądnych przygód rodzin z młodszymi dziećmi. Namibia słynie z pięknych krajobrazów, ale również z bardzo mocnych wiatrów. Jeśli więc wybierasz się w tym kierunku na urlop to koniecznie spakuj ze sobą mniejsze latawce. TEMPERATURA Ocean Atlantycki wzdłuż wybrzeża Namibii jest niestety zimny. Jeśli jedziesz tam łapać fale koniecznie zabierz ze sobą długą piankę 3/2mm, bez względu na porę roku. Natomiast jeśli planujesz sesję w lagunie możesz pozostać przy docieplaczu lub popływać w lycrze (w okresie lata).

Video

Język komunikacyjny

angielski

Obowiązująca religia

chrześcijanie 91%

Strefa czasowa

UTC +2 AKTUALNY CZAS

dolar namibijski 1 PLN ~ 3,5 NAD

AKTUALNY KURS

Walutą Namibii jest Dolar Namibijski NAD – 1 zł to około 3.5 NAD , czyli dzielimy cenę przez 4 żeby dostać PLN. Jest dużo bankomatów, które nie pobierają prowizji. W wielu miejscach można płacić kartą.

p r ą d : 2 2 0 V / 2 3 0 V


W Namibii w gniazdkach płynie prąd o napięciu 220/230V, jednakże do podłączenia urządzeń mogą być potrzebne odpowiednie przejściówki, gdyż wtyczki są nietypowe. Warto zabrać swój adapter lub zakupić na miejscu

Dolar namibijski jest sztywno związany z randem południowoafrykańskim i jego kurs względem głównych światowych walut jest dokładnie taki sam jak randa. Rand jest również pełnoprawnym środkiem płatniczym w Namibii. W każdym mieście są banki i bankomaty i bez problemu można dokonywać wszelkich finansowych operacji. Przy wymianie walut jest pobierana prowizja – procentowo większa przy niskich kwotach, więc opłaca się wymieniać rzadziej, ale większe sumy.Karty płatnicze sa powszechnie akceptowane. Występuje tzw bushpayment, czyli płacenie kartą kredytową nawet gdy nie ma terminala – kartę odrysowuje się na ołówkiem na kartce papieru i wystarcza podpis właściciela.

  • Wino 4 cousins 0,75 litra: 43 N$
  • Wino 4 cousins 1,5 litra: 75 N$
  • Coca cola w puszce: 9 N$
  • Sok 1 litr: 20,5 N$
  • Salami 100 g: 33,5 N$
  • Kajzerka: 1,5N$
  • Woda 1 litr: 7 N$
  • Woda 5 litr: 13 N$

wiza ok.80 euro

Namibijskiej wizy nie dostaniemy na granicy. Wyrabiamy ją podobnie jak większość wiz do afrykańskich krajów w Berlinie. Można to zrobić składając zestaw niezbędnych dokumentów osobiście lub korespondencyjnie. Należy wypełnić wniosek w dwóch egzemplarzach, dołączyć trzy zdjęcia, kopię biletów lotniczych, paszport (oryginał!) oraz potwierdzenie wykonania przelewu na konto podane na stronach internetowych ambasady. Strona internetowa ambasady: TUTAJ

obowiązek szczepień: brak

 


Od turystów przybywających do Namibi nie wymaga się okazania karty szczepień.

Jest bezpiecznie. Jest bezpiecznie do tego stopnia, że spokojnie można wynająć auto i na własną rękę przemierzać kraj, i... czuć się naprawdę komfortowo. Oczywiście zdarzają się kradzieże, zdarzają się włamania do samochodów, szczególnie w większych miastach, dlatego nie wolno zostawiać niczego wartościowego na widoku. W zasadzie najlepiej niczego nie zostawiać, by nie kusić złodzieja. Na wielu parkingach przed wielkimi supermarketami samochodu pilnują ochroniarze, choć może to za dużo powiedziane. Często jest ktoś, kto wskazuje wolne miejsce, pomaga zaparkować i dodatkowo rzuca okiem na auto, potem oczywiście należy się za to napiwek. Nam na szczęście żaden przykry incydent się nie przytrafił, ale innej grupie z Polski i owszem. Wysiedli z samochodu dosłownie na kilka minut i w tym czasie nastąpiło włamanie.

Innym zagrożeniem są dzikie zwierzęta oraz drogi w bardzo złym stanie, ale było już wyżej. A może jakieś tropikalne choroby? Podobno na północy występuję malaria. Niemniej w okresie, w którym podróżowaliśmy, komarów w zasadzie nie było. Raz jedyny Mugga poszła w ruch w Parku Waterberg. W tym miejscu ogólnie odnotowaliśmy więcej owadów i innego robactwa, było też bardziej zielono i wilgotno. Żaden komar, żadna zła mucha mnie jednak nie dopadła, więc wiem, że nic tropikalnego ze sobą do domu nie przywiozłam.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Spray przeciw owadom

Okulary z filtrem UV

pianka neoprenowa 3.2 mm

Leki na zatrucia pokarmowe

Podobne lokalizacje

PRAIA DE SANTIAGO

PRAIA DE SANTIAGO

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Zaawansowany

Lüderitz

Lüderitz

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Zaawansowany

PONTA PRETA / SAL

PONTA PRETA / SAL

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Zaawansowany

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG