PRAIA DE SANTIAGO
ANGOLA
Średnia fala
40-60%
Zaawansowany
Informacje
Warto wiedzieć
TABELA PŁYWÓW: AKTUALNE PŁYWY
Statystyki wiatru
JAN
40 - 50%
FEB
40 - 50%
MAR
40 - 50%
APR
40 - 50%
MAY
40 - 50%
JUN
40 - 50%
JUL
60 - 70%
AUG
60 - 70%
SEP
60 - 70%
OCT
60 - 70%
NOV
60 - 70%
DEC
40 - 50%
Miejsce
Zdecydowanie nie jest to miejsce dla amatorów, ale jeśli chcesz zaliczyć nieprawdopodobnie spektakularną sesję na wodzie warto tutaj się dostać. Plaża zwana Praia de Santiago znajduje się tylko 23 km na północ od miasta Luanda. Niestety w związku z korkami w mieście i słabo rozwiniętą infrastrukturą dojazd może zająć Ci nawet dwie godziny z centrum miasta.
Już od samego momentu przyjazdu na plaże, to miejsce robi niesamowite wrażenie. Znajdziesz tutaj kilkanaście wraków większych i mniejszych statków porozrzucanych po całej linii brzegowej tego miejsca. Jeśli jesteś odważny i kochasz wraki tak samo jak ja śmiało pompuj swój latawiec i uciekaj na wodę.
Taka sesja mrozi krew w żyłach i z pewnością sprezentuje Ci ogrom adrenaliny. Plaża jest szeroka więc nie zabraknie Ci miejsca na szykowanie sprzętu. Pamiętaj jednak o wszystkich zawirowaniach i efektach wiatrowych w około statków. To miejsce jest zdecydowanie tylko dla najlepszych zawodników! Istnieje wiele opowieści o tym, co doprowadziło tę zatokę, znaną z ryb i skorupiaków, do stania się cmentarzyskiem gigantów mórz. Niektórzy twierdzą, że statki były tam holowane po tym, jak firmy, które je posiadały, zbankrutowały i by pozbyć się problemu okręty zostały zrzucone z wybrzeża Luandy w 1975 roku. Z biegiem czasu prądy morskie zerwały cumy i wyrzuciły je na te plaże. Inni "słuchacze" wskazują również, że te okręty miały pistolety i zostały tam celowo pozostawione przez załogi, które porzuciły je po przewiezieniu ładunku na brzeg w środku nocy.
Prawdziwe czy nie, te historie sprawiły, że plaża Santiago stała się sławna. Wzdłuż linii wodnej statki-duchy ustawiają się jeden po drugim w koronie rdzy. Podobnie jak ogromne wieloryby na brzegach, tankowiec Karol Marks, czy też Joaquim Kapango, dawna gwiazda angolskiej marynarki handlowej, to ci, którzy pod względem wielkości dają najwięcej widoku. Ale duże lub małe, te hałdy chodników i rozkładających się kadłubów mają ostateczny cel rozrzedzonego tlenku żelaza w morzu. Podczas spaceru wzdłuż plaży należy zachować ostrożność, aby nie potknąć się w pozostałościach statków, które wielu oderwało się od ich pierwotnego ciała i zakopały się w piaskach plaży.
Video
Język komunikacyjny
portugalski
Obowiązująca religia
katolicy 41 %, protestanci 38 %, brak religii 12%
Strefa czasowa
UTC +1 (AKTUALNY CZAS)
Kwanza angolska: 1 PLN ~ 60 AOA AKTUALNY KURS
Angolańska waluta nosi nazwę kwanza (symbol międzynarodowy AOA). W 1999 roku kwanza została zdenominowana (w stosunku 1:1 000 000) a stare banknoty zostały wycofane z obiegu. Jedna kwanza dzieli się na sto centymów, ale monety o nominale wyrażonym w centymach nie są używane.
Starsze banknoty dolarów amerykańskich mogą być nieakceptowane ze względu na podejrzenia o fałszerstwo. Najlepiej zaopatrzyć się więc w banknoty najnowszych serii. Obecnie (początek 2013 roku). Płatności za hotele, bilety lotnicze i inne większe wydatki są często przyjmowane w dolarach amerykańskich.
Bankomaty akceptujące karty Visa są dostępne w większości miast
220 V / 50 hz
Koniecznie zapakuj ze sobą adapter lub wypożycz w recepcji hotelu
Angola należy do najdroższych krajów świata. Ceny wielu towarów i usług są zaskakująco wysokie (dotyczy to zwłaszcza restauracji, hoteli, wynajmu domów lub mieszkań). Przykładowo, w Luandzie i na prowincji przeciętne miejsce hotelowe kosztuje dziennie około 200 USD (jeśli uda się je znaleźć), a na posiłek trzeba przewidzieć min. 50 USD na osobę.
wiza: ok. 100$ ( po przylocie na lotnisku )
Od 30 marca obywatele 61 krajów (w tym Polski) nie będą zmuszeni do przechodzenia przez całą procedurę. Angola wprowadza możliwość otrzymania wizy po przyjeździe (visa on arrival). Po przylocie do Angoli, przedstawiając książeczkę szczepień, bilet powrotny i ważny paszport (oraz mając środki na pobyt), otrzymamy wizę turystyczną na 30 dni. Znika m.in. obowiązek posiadania zaproszenia.
To duże ułatwienie, dzięki któremu władze w Angoli liczą na ożywienie sektora turystycznego w ich kraju. Może to być dość trudne, ponieważ Angola wielokrotnie była uznawana za j edno z niebezpieczniejszych państw do odwiedzin. Krajem wstrząsały krwawe wojny domowe, tysiące mieszkańców poniosło śmierć, niespokojne czasy odcisnęły swoje piętno m.in. w takich kwestiach jak gospodarka czy bezpieczeństwo.
Wymagany jest dowód szczepienia przeciw żółtej febrze - należy go okazać straży granicznej przy wjeździe do kraju (tzw. żółta książeczka). Angola leży w strefie tropikalnej, w której występują liczne zagrożenia zdrowotne. Największym z nich jest malaria, występująca w zasadzie na terytorium całego kraju i we wszystkich porach roku. Zaleca się stosowanie profilaktyki przeciwmalarycznej.
Angola jest stosunkowo bezpiecznym krajem Afryki. Oczywiście, jak w każdym kraju na świecie, kombinacja nieodpowiedniego miejsca z nieodpowiednim czasem rodzi sytuacje niebezpieczne. Luanda uchodzi za najmniej bezpieczne miasto Angoli, co podkreślają również sami Angolańczycy. Należy raczej unikać nocnych spacerów po tym mieście.
Uwaga miny!
Poza miastem i w obszarach mniej zurbanizowanych nadal istnieje możliwość najechania na miny. Za niebezpieczne uważa się również prowincje Lunda Norte, Lunda Sul (prowincje graniczące z Demokratyczną Republiką Konga na wschodzie, w których wydobywane są diamenty) i enklawę Kabinda. Policja na drogach z reguły nie stanowi dla kierowcy problemu. Punktów kontrolnych jest mało a kierowcy zatrzymywani są wyrywkowo. Przez cały kraj przejechałem niezarejestrowanym motocyklem bez ubezpieczenia i nigdy nie miałem z tego powodu kłopotów. Na pytanie o rejestrację odpowiadałem po prostu „nie mam”, co wystarczało, by bez dalszych pytań puścić mnie dalej.
Aktualna prognoza
Co warto zabrać
Pieniądze w walucie USD
Ochrona głowy przed słońcem
Lycre z filtrem UV
Okulary z filtrem UV
adapter
wodoodporny krem z filtrem SPF 50
Podobne lokalizacje
Jaki latawiec wybrać?
Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.