Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Mała fala, Duża fala
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore, On shore, Off shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Średni
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
Czerwiec-Wrzesień
Tłok na wodzie
Umiarkowany

Warto wiedzieć

PROGNOZA FAL NA 7 DNI: AKTUALNA PROGNOZA

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

0 - 10%

FEB

10 - 20%

MAR

10 - 20%

APR

10 - 20%

MAY

10 - 20%

JUN

40 - 50%

JUL

40 - 50%

AUG

40 - 50%

SEP

40 - 50%

OCT

10 - 20%

NOV

10 - 20%

DEC

0 - 10%

Miejsce

Spot image

Trudno sobie wyobrazić bardziej bajeczne miejsce do uprawiania kitesurfingu na Fidżi niż wyspa Namotu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów ( wyspa ma tylko trochę ponad 200 m długości ) oferuje nam światowej klasy fale tuż przy brzegu, a także szereg ekscytujących płaskich lagun wokół wyspy.

Fidżi jest nas w stanie zaskoczyć pod wieloma aspektami, ale przede wszystkim pogodą, która pozostaje względnie stała przez cały rok. Tutaj przez cały rok temperatura jest dość wysoka i z pewnością możesz zostawić swoją piankę w domu- tutaj Ci się z pewnością nie przyda. Aby uniknąć tłumów, rozważ odwiedzanie od kwietnia do początku czerwca, natomiast poszukując najlepszego wiatru polecam przyjazd od czerwca do września.

Miejsceto ściąga to najepszych sportowców z całego Świata od początku lat 90', kiedy to pojawiły się na rynku pierwsze latawce. Odwiedziły to miejsce takie sławy jak Robby Naish, Pete Cabrinha, Dave Kalama, Brett Lickle i Scotty O'Connor, natomiast lista jest bardzo długa i z roku na rok się wydłuża. Bez względu na to, czy jesteś początkującym, czy profesjonalistą, Namotu oferuje szereg kitesurfingu na płaskiej wodzie dla miłośników freestyle'u i niesamowite fale, takie jak Namotu Lefts, Cloudbreak i Swimming Pool dla miłośników fal. Dodatkowo jeśli chcesz nauczyć się latania lub doskonalić jazdę na falach, możesz skorzystać z przebywających tu instruktorów. Funkcjonuje tu asekuracja na wodzie, więc w przypadku wszelkich problemów, możesz liczyć na szybką pomoc. Jeśli chcesz zatrzymać się tu na kilka dni możesz skorzystać z ofery obiektu który znajduje się na wyspie: 5-gwiazdowy hotel w stylu surferskim.

 

Namotu Lefts - idealny do kitesurfingu
Namotu Lefts to spot wave z idealnie nachylony falami, aby wychwytywać wiatry o kierunku SE i zapewniać niesamowite wrażanie każdemu miłośnikowi kitesurfingu i windsurfingu. Długie ściany fal zapewniają mnóstwo zabawy i idealne miejsce do ćwiczenia jazdy na falach z kitem. Bardzo łatwo tam dopłynąć, możesz też wystartować latawiec z piaszczystej mierzei. Podczas odpływu uważaj na rafę.

Spot image
Spot image

Cloudbreak

Cloudbreak znajduje się około czterech kilometrów na południe od wyspy Namotu. Fala lewostronna światowej klasy, która jest regularnie wybierana jako jedna z 10 najlepszych / najtrudniejszych fal na świecie.  To znane miejsce do surfowania na Fidżi, które rutynowo zalicza się do dziesięciu najtrudniejszych fal na świecie, szczyci się szybkimi, beczkującymi lewostronnymi falami nad płytką rafą. Nawet jeśli nie czujesz się na siłach by zejść do wody, samo oglądanie tego miejsca z łodzi jest równie ekscytujące. Z racji małej odlegości między wyspą a Cloudbreak  masz szanse popływać tu już o wczesnym poranku zanim pojawią się tłum. Najlepszy kierunek wiatru dla Cloudbreak : wschod / południowy-wschodu. Okres zwykle powyzej 17sec.

 

Wilkes Desperations

Desperations znajduje się poza Malolo Barrier Reef, zaledwie kilka kilometrów na północny zachód od Namotu Island Resort i około 5-10 minut łodzią obok  przełęczy Wilkes. Oczekuj szybkich fal z ładnymi zagłębieniami, szczególnie gdy wieją wiatry z północnego wschodu. Znajdziesz tutaj zarówno falę prawa, jak i lewą.

 

Swimming pool

Swimming pool to łagodne miejsce do zabawy na wodzie, niezależnie od tego, czy masz SUP, deskę surf czy kite. Fala jest dluga i bardzo spokojna, miejsce to często jest wykorzystywane do uczenia początkujących. Najlepsze są wiatry z północnego zachodu.

Video

Język komunikacyjny

angielski, fidżyjski oraz hindi fidżyjskie

Obowiązująca religia

katolicy 25 %, anglikanie 21 %, 25% bez zadeklarowanej religii

Strefa czasowa

UTC +10 AKTUALNY CZAS

dolar fidżyjski 1 PLN- 0,5 FJD AKTUALNY KURS

 

Na Fidżi jednostką monetarną jest dolar Fidżi (FJD). Pieniądze można wymieniać we wszystkich bankach i kantorach, należy posiadać ze sobą dolary australijskie, nowozelandzie bądź amerykańskie, ponieważ złotówki nie są wymieniane. Bankomaty można spotkać we wszystkich miastach. Karty kredytowe akceptowane są w lepszych hotelach, restauracjach, wypożyczalniach samochodów oraz lepszych sklepach.

prąd: 240V / 50 Hz
Niestety kształt gniazdek i wtyczek jest inny niż w Polsce i potrzebny jest specjalny adaptor, dostępny w sklepach elektrycznych i niektórych supermarketach.

Ceny jedzenia na Fidżi są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Koszt artykułów spożywczych różni się bardzo w zależności czy są to produkty lokalne czy importowane. Te drugie potrafią kosztować nawet trzy razy więcej niż te wytwarzane na miejscu. Poniżej przedstawiamy listę przykładowych produktów i ich cen w sklepach i marketach:

● Kolacja w restauracji 27.50 FJD

●  Obiad w McDonalds 15 FJD

●  Obiad w niedrogiej restauracji na wyspach dla jednej osoby 30FJD

●  Piwo 500ml w barze w Nadi 4-5 FJD

●  Piwo 500 ml na wyspach 10 FJD

●  Woda 1.5l na „stałym lądzie" 3FJD

●  Woda 1.5l na wyspach 10 FJD

●  Sulu 20 FJD

Obywatele RP mają obowiązek posiadać wizę turystyczną podczas pobytu na Fidżi, jednak można ją otrzymać na przejściu granicznym na lotnisku i jest ona ważna przez 120 dni. Do wjazdu na teren kraju konieczny jest paszport ważny przez minimum 3 miesiące, licząc od pierwszego dnia pobytu na Fidżi.

obowiązek szczepień - BRAK
Podróż na Fidżi nie wymaga zrobienia szczepień obowiązkowych

Fidżi to kraj o nieustabilizowanej sytuacji politycznej. Często dochodzi tam do demonstracji a nawet zamieszek. Jeśli zdarzy nam się taka sytuacja, koniecznie powinniśmy unikać udziału w protestach i demonstracjach, ponieważ mogą się one przekształcić w większe rozruchy zagrażające ich uczestnikom. Poza tym istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą, przede wszystkim kradzieżami kieszonkowymi, dlatego nie zalecana jest spacerowanie z większą ilością pieniędzy. Problem ten dotyczy przede wszystkim głównych miast w kraju.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

Podobne lokalizacje

DECA PLAGE

ALGIERIA

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Średni

GAMOA FETTEH

GAMOA FETTEH

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Średni

ESSAOUIRA

ESSAOUIRA

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Średni

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG