Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Mała fala, Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
>25 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
Styczeń, Luty, Grudzień
Tłok na wodzie
Umiarkowany
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

80 - 90%

FEB

70 - 80%

MAR

30 - 40%

APR

30 - 40%

MAY

30 - 40%

JUN

30 - 40%

JUL

30 - 40%

AUG

30 - 40%

SEP

30 - 40%

OCT

30 - 40%

NOV

50 - 60%

DEC

80 - 90%

Miejsce

Spot image

Pallarenda to główna lokalizacja wypoczynkowa i kitesurfingowa dla mieszkańców Townsville. Szerokie plaże i równy wiatr sprawiają, że amatorów kitesurfingu tutaj nie brakuje, mimo to podczas mocno wietrznego dnia nie ma tłoku na wodzie. Plaża jest szeroka i piaszczysta, a przy niższych pływach pojawia się szeroka piaszczysta "łacha", na której możesz popróbować freestyle, a przy najniższych stanach koniecnzie ominąć. Plaża biegnie z północy na południe i skręca na SE w kierunku Townsville. Sporym udogodnieniem jest duży i dostępny parking gdzie możesz zostawić swoje auto i pompować latawce w trawiastym terenie w pobliżu parkingu, a następnie schodzić na piaszczystą plażę, aby rozpocząć swoją sesję. 

Wiatry urachamiają się głównie po godzinie 12:00, ale nie jest to regułą. Zwykle wieje z kierunku E (od 14.00-do zmierzchu) i jest on tu głównym kierunkiem wiatru i zwykle wieje około 17-18 węzłów z porywami do 20 węzłów. Tutaj długotrwałe wiatry ponad 30 węzłów są raczej rzadkością. Ten spot ma bardzo ładną, płaską wodę i jest idealnym do uczenia się podstaw kitesurfingu. Przybój jest nieznaczny więc poradzi sobie z nim nawet ktoś startujący od zera. Na odpływie woda idealnie płaska. 

 

Sezon kitesurfingu w Australii trwa od września do kwietnia, a szczyt sezonu to grudzień i styczeń. Wtedy też wiatr z północnego wschodu zwykle wieje z mocą ok 15-20Knts osiągający do 25Knts w środku lata. Te bryzy zwykle charakteryzują się upalnymi dniami i niebieskim niebem i są najlepszymi wiatrami do kitesurfingu. W miesiącach letnich Australia doświadcza również regularnych frontów południowych, które wydają się być zimniejsze i bardziej porywiste z wiatrem  20-30 węzłów.

Spot image
Spot image

UWAŻAJ!

 

W okolicy znajduje się kilka niebezpiecznych zwierząt morskich. Box Jellyfish (rodzaj pażacych meduz) są obecne w tych wodach szczególnie od października do maja (chociaż Irikandji - jeden z gatunku można potencjalnie znaleźć przez cały rok). Nie bardzo lubią wzburzoną wodę i fale, ale lubią ukrywać się w mangrowych potokach, więc unikaj obszaru ujścia potoku, ponieważ to on ma najwyższe ryzyko spotaknia z meduzami w wietrzny dzień. Pażydełka z Chironex (drugi rodzaj meduzy tu występującej) jest potencjalnie śmiertelne, a pażydełka z Irukandji prawdopodobnie odeślą cię do szpitala na 48 godzin.

 

Dodatkowo przy plaży ciągną się kable wysokiego napięcia, uważaj przy lądowaniu lub poproś kogoś bardziej doświadczonego o pomoc. 

Video

Język komunikacyjny

angielski

Obowiązująca religia

katolicy 25 %, anglikanie 21 %

Strefa czasowa

SYDNEY : UTC 0 AKTUALNY CZAS

waluta : dolar australijski 1 PLN- 0,3 AUD

AKTUALNY KURS 

Płacenie kartą w Australii jest możliwe w sklepach, restauracjach i dużych hotelach. Prawie wszystkie oddziały większych banków posiadają bankomaty. Najczęściej akceptowane są karty: VISA, Diners Club, MasterCard i American Express. Używanie ''''plastikowych pieniędzy'''' może być utrudnione w mniejszych miastach i na mniej zaludnionych terenach Australii Środkowej. .

prąd: 240V / 50 Hz
Niestety kształt gniazdek i wtyczek jest inny niż w Polsce i potrzebny jest specjalny adaptor, dostępny w sklepach elektrycznych i niektórych supermarketach (kosztuje kilka lub kilkanaście dolarów Australijskich).

Australia do najtańszych miejsc na pewno nie należy. Zmienia się to, gdy zaczyna się tu zarabiać, ale o tym niżej. Stosunkowo tanie produkty można znaleźć w sieciowych sklepach dyskontowych, takich jak Coles czy Woolworths. Przykładowe ceny w dolarach australijskich, gdzie 1 $ to około 3 zł.

●  ryż: 2–3AUD

●  Coca Cola: 4 AUD/ 2 litry

●  kanapka: 3-10 AUD

●  lunch: 8-20 AUD

●  obiad/ kolacja: 15-80 AUD

●  cappuccino: 3 – 6 AUD

●  herbata: 4- 8 AUD

Obywatele polscy jadący do Australii w celach turystycznych i biznesowych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące muszą posiadać wizę, o którą mogą aplikować poprzez platformę eVisitor. Wiza ta jest bezpłatna. Wnioski można składać za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii. Uzyskanie pozytywnego wyniku aplikacji wizowej uprawnia do wjazdu do Australii. Zalecane jest posiadanie wydruku otrzymanej decyzji podczas podróży do Australii. Paszport musi być ważny na cały okres pobytu w Australii, ale nie mniej niż 6 miesięcy.

obowiązek szczepień - BRAK


Poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia turystów mogą być jadowite węże i pająki (dotyczy to przede wszystkim osób podróżujących po buszu lub pustyni). Opieka medyczna jest jednak dobrze przygotowana na leczenie skutków ukąszeń. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy.

Australia jest uważana za bardzo bezpieczny kraj ze stosunkowo niskim wskaźnikiem przestępczości i zazwyczaj turyści mogą być spokojni o swoje bezpieczeństwo. Należy jednak kierować się zdrowym rozsądkiem i zachować takie same środki ostrożności jak gdzie indziej tzn. na przykład pilnować portfela, dokumentów, nie zostawiać cennych przedmiotów na widoku, a wychodząc późnym wieczorem czy w nocy wybierać dobrze oświetlone miejsca, pełne ludzi i unikać przechodzenia na skróty przez las czy park. Należy też bezwzględnie stosować się do wszystkich zaleceń umieszczonych na tabliczkach ostrzegających przed różnego rodzaju zagrożeniami.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Okulary z filtrem UV

adapter

Podobne lokalizacje

Pallarenda / TOWNSVILLE

Pallarenda / TOWNSVILLE

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Początkujący

KITE SUFARI / Cooktown

KITE SUFARI / Cooktown

Płytko

70-90%

Początkujący

HUTT LAGOON / PINK LAKE

HUTT LAGOON / PINK LAKE

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG