Informacje

Plaża
żwirowa
Wysokość fali
Mała fala
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / side-on shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
maj-październik
Tłok na wodzie
Umiarkowany
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

60 - 70%

FEB

60 - 70%

MAR

60 - 70%

APR

60 - 70%

MAY

70 - 80%

JUN

70 - 80%

JUL

70 - 80%

AUG

60 - 70%

SEP

60 - 70%

OCT

30 - 40%

NOV

30 - 40%

DEC

30 - 40%

Miejsce

Spot image

Ta spokojna plaża jaką jest Paramali leży bezpośrednio na południe od wioski Paramali, jednej ze starych wiejskich wiosek. Ta mała urocza wioska jest kolebką kultury cypryjskiej i obfituje w drzewa oliwne oraz cytrynowe. Plaża jest tutaj długa i szeroka, z mieszaniną piasku i żwiru oraz z wodami o umiarkowanej głębokości. Na plaży nie ma beach barów ani kawiarni, co sprzyja samotności i spokojowi na tej ładnej plaży. Wspaniałe miejsce do relaksu będące kwintesencja cypryjskiej plaży!

Pełna nazwa tego miejsca to Paramali Turtle. Nazwa jest bezpośrednio związana z faktem tego iż jest to obszar lęgowy dla żółwi. To tutaj żółwice składają swoje jaja i tutaj możesz zaobserwować dziesiątki małych żółwi spacerujących w stronę wody by odbyć swoją pierwszą kąpiel morską. W związku z tak ważnym faktem, został tu wydany zakaz zabudowy oraz prowadzenia barów oraz restauracji. Na plaży nie znajdziesz więc ani budynków będących bazą noclegową, ani żadnych pojazdów, a każdy odwiedzający stara się utrzymać plażę tak czystą, jak to tylko możliwe.

Spot image
Spot image

W sezonie letnim nie można uprawiać kitesurfingu na publicznych plażach na Cyprze, więc trzeba udać się do wyznaczonych miejsca lub na zupełnie dzikie plaże. Wiatr w sezonie letni zazwyczaj rozwiewa się się około godziny 12 i wieje do zachodu słońca- jest to wywołane min efektem termiki. Na Parmali jest na tyle bezpiecznie, że osoby mało doświadczone również mogą korzystać z tego spotu, jeśli natomiast nie chcesz spacerować po żwirowej plaży bosą stopą dopakuj do swojej walizki buty neoprenowe. Fale które tu spotkasz, są małych rozmiarów. Na plaży czesto spotkasz licznie kitesurferów. 

Video

Język komunikacyjny

grecki / turecki

Obowiązująca religia

2%chrześcijanie, 23% muzułmanie

Strefa czasowa

UTC +3

AKTUALNY CZAS

EURO  AKTUALNY KURS

Walutą obowiązującą na Cyprze od 1 stycznia 2008 roku jest euro. Wymiany pieniędzy bez problemu można dokonać w kantorach i hotelach. Akceptowane są wszystkie formy płatności (karty kredytowe, czeki, etc.). Na Cyprze jest bardzo dobrze rozbudowana sieć banków, dzięki czemu bezproblemowo wymieniać i pobierać można waluty z bankomatów.Akceptowane są wszystkie formy płatności, również karty kredytowe.
Dylemat pojawia się w momencie, gdy zamierzamy przebywać na terenie Tureckiej Republiki Cypru Północnego, gdzie walutą jest lir turecki. Bez najmniejszych problemów można tam zrobić zakupy, czy opłacić rachunek za kolację w restauracji w Euro, jednak w pewnych przypadkach bardziej opłacalne może okazać się płacenie lirami.

prąd: 230 V, 50 Hz
Na Cyprze są inne gniazdka elektryczne niż w Polsce! Napięcie wynosi 230-240, a wtyczka ma 3 wypustki (typ brytyjski). Warto zabrać ze sobą odpowiedni adapter, bo do gniazdka z trudem da się wpasować nawet ładowarkę do telefonu, a naładowanie laptopa jest wręcz niemożliwe. Koniecznie zabierz ze sobą adapter.

Niestety nie jest tanio zarówno na północy jak i na południu. Są co prawda markety typu Lidl czy Auchan jednak i tu ceny są nieco wyższe. W centrum miast cen są wysokie, trzeba się niestety czasem pogodzić z nadmierną utratą gotówki. Kilka przykładowych cen na południu:

●  kebab 3,5 euro

●  czipsy od 1 euro

●  snikers 0.75 euro

●  piwo 0.5l od 0.8 euro

●  czekolada od 1,5 euro

●  papierosy od 3,5 euro

●  chleb od 1,5 euro

Na północy ceny są bardzo podobne, jednak waluta inna. Warto wymienić sobie kilka tureckich lir, żeby nie płacić w euro, na które nałożona jest oczywista marża.

Dokumentem, który uprawnia nas do wjazdu bez wizy i pobytu na terytorium Cypru do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty. Granice Republiki Cypryjskiej przekraczać można jedynie podczas korzystania z przejść granicznych znajdujących się na lotniskach w Larnace i Pafos oraz morskich w Larnace, Limasol i Pafos. Zabroniony jest wjazd i wyjazd na teren Cypru przez porty lotnicze i morskie znajdujące się w części wyspy zajmowanej przez Turcję. Granicę leżącą na części wyspy, którą zajmują Turkowie można przekroczyć jedynie od strony greckiej, tylko w wyznaczonych punktach kontrolnych.

obowiązek szczepień / brak

Na terenie Cypru brak jest zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Od turystów przybywających na wyspę wymagane jest ubezpieczenie zdrowotne na czas pobytu w kraju

Zagrożenie przestępczością pospolitą na Cyprze jest niewielkie. Coraz częściej zdarzają się jednak kradzieże kieszonkowe. Podróżując należy zachować ostrożność, szczególnie w dużych skupiskach ludzkich i na plażach. Mieszkańcy wyspy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów. W cieplejsze dni spotkać można węże przebywające zwykle w wysokiej trawie i pośród krzaków. Często są to miejsca znajdujące się w pobliżu skał. Niebezpiecznym gatunkiem jest żmija lewantyńska. Po ukąszeniu węża mamy jedynie ok. 20min na podanie surowicy, po tym czasie w organizmie następują nieodwracalne szkody. Najbardziej niebezpieczne są zwłaszcza młode osobniki – ich jad jest o wiele bardziej toksyczny, są również trudne do zauważenia.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Buty neoprenowe

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

Podobne lokalizacje

SIDI FREDJ

SIDI FREDJ

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

ILHA DE CABO / LUANDA

ILHA DE CABO / LUANDA

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

DAHAB

DAHAB

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG