Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Mała fala, Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
19-26 KNOTS
Kierunek wiatru
On shore, Side shore / On shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
7-12
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
Styczeń, Luty, Marzec, Grudzień
Tłok na wodzie
W sezonie bywa tłoczno
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

90 - 100%

FEB

80 - 90%

MAR

40 - 50%

APR

30 - 40%

MAY

30 - 40%

JUN

40 - 50%

JUL

40 - 50%

AUG

40 - 50%

SEP

30 - 40%

OCT

30 - 40%

NOV

50 - 60%

DEC

90 - 100%

Miejsce

Spot image

Perth to kultowe miasto Australi, które stanowi mekkę surfingu na tej półkuli. To nowoczesne, bardzo atrakcyjne miasto, które słynie z błękitnego nieba, wspaniałych plaż i przyjaznych ludzi, ale przede wszystkim ze świetnych warunków do uprawiania sportów wodnych. Perth jest to najbardziej słoneczne miasto w Australii z 3200 godzin słońca rocznie, latem temperatury sięgają średnio ok. 20C, podczas gdy niebo rzadko jest pokryte chmurami. To nie tylko niesamowita pogoda-są też wspaniałe krajobrazy, długie plaże i brzegi rzek z łatwym dostępem. Miasto jest przedzielone rzeką Swan na dwie połowy: na bardziej zurbanizowaną północną część i spokojniejszą mieszkalną część południową, gdzie znajduje się długi odcinek pięknych, szerokich, piaszczystych plaż. Perth to miasto, które nigdy nie śpi.
Wybrzeże Australii Zachodniej charakteryzuje się silnym wiatrami morskim od listopada do lutego. Bryza jest napędzana termicznie i zwykle zaczyna się tuż po południu i trwa do zachodu słońca. Dzięki efektowi termiki codziennie złapiesz tu kilka dodatkowych węzłów wiatru. Średnia prędkość wiatru wynosi zwykle ponad 20 węzłów ze stałym-z bardzo równym wiatrem. Najpopularniejsze rozmiary latawców to zwykle 8m i 10m, tutaj duże rozmiary pojawiają się na plaży bardzo sporadycznie. Większość kitesurferów nosi cienką piankę, ale nie jest to konieczne w czasie trwania lata. Wzdłuż wybrzeża miasta istnieje szeroki wybór miejsc do pływania na falach, a także kilka płaskich lagun, idealnych na deski typu twintip i freestyle, z pięknym otoczeniem. Trudno wyobrazić sobie inne duże miasto z porównywalnymi warunkami do uprawiania kitesurfingu niż to. W rezultacie wielu mieszkańców regularnie uprawia tu kitesurfing-w weekendy i po pracy w dni powszednie, przez co popołudniami plaże/spoty bywają nieco bardziej ruchliwe.
 

Leighton Beach / Holendrzy

Plaża Leighton charakterystycznymi industrialnymi żurawiami portowymi Fremantle widocznymi na horyzoncie (czasami nazywana także „Holendrami” lub plażą Mosman) to odcinek plaży wokół stacji North Fremantle. Na południu znajduje się Port Fremantle, którego dźwigi widać w oddali, a na północy graniczy Cottesloe. Plaża Cottesloe jest popularna wśród mieszkańców Perth lubiących kitesurfing, opalania się, rodzinnych pikników, posiłków na plaży, a także do oglądania zachodów słońca. Plaża Leighton jest popularnym miejscem do uprawiania kitesurfingu, ale jej czyste wody i stałe fale przyciągają również bodyboarderów, surferów i plażowiczów z psami, którzy przyjeżdżają tu na spacer. Plaża jest szeroka i mimo wszystko niezbyt zatłoczona, każdy znajdzie na niej dużo miejsca na ustawienie latawca i linek. Pływanie po oceanie sprawia, że akwen jest zafalowany, ale fale nie są zbyt wysokie i falują raczej łagodnie-są wystarczająco duże, aby się zabawić, ale niezbyt trudne dla słabo wprawionych wavesurferów. Nie jest to miejsce dla początkujących (robi się głęboko zaraz po odejściu od plaży i jest lekki przybój), ale też nie jest to trudne miejsce. Ten spot jest jednak dla wielu bardzo wygodny, bo łatwo dostępny z miasta oraz stosunkowo przestronny nawet w weekendy. Wzdłuż alei Curtin znajduje się duży i bezpłatny parking, do którego można nawet dojechać środkami transportu publicznego (linia Fremantle).

 

Melville Beach Road nad rzeką Swan
Melville jest jeszcze bliżej centrum miasta niż Leighton. Melville jest częścią ekskluzywnej dzielnicy mieszkalnej, w której znajduje się wiele drogich domów z widokiem na rzekę Swan. W tym obszarze rzeka przypomina jezioro, ponieważ prąd jest słaby, a woda niemal nieruchoma. Spot jest płytki, co sprawia, że ​​jest to dobre miejsce do nauki (uczy tu kilka lokalnych szkół). Biorąc pod uwagę płaską powierzchnię wody, jest to idealne miejsce do skakania na desce twintip i tym samym do podziwiania panoramy miasta. Meville jest praktycznie w centrum miasta, a wzdłuż Melville Beach Road dostępny jest bezpłatny parking. Swój latawiec możesz pompować nawet kilka metrów od samochodu, nad wodą, na wąskim pasie plaży oddzielającym drogę od rzeki. To miejsce robi się zatłoczone w wietrzne dni około 16:00-18:00, ponieważ ludzie przychodzą po pracy na popołudniową sesję. Wiatr jest tu nieco bardziej porywisty niż w miejscach nadmorskich, ponieważ znajduje się bardziej w głębi lądu. Biorąc pod uwagę bliskość miasta i dogodny dostęp do plaży z samochodu, to miejsce jest bardzo popularne wśród kitesurferów. Co warto nadmienić: akwen ma słodką wodę, co jest dodatkowym atutem dla osób uczących się.
 

Spot image
Spot image

Woodman Point
Woodman Point to mały półwysep około 8 kilometrów na południe od Fremantle - uroczej i modnej części Perth z artystyczną atmosferą. Jeśli przyjeżdżasz na kite w Woodman Point, prawdopodobnie będziesz potrzebować własnego środka transportu. Miejsce jest około 1-2 km od głównej drogi. Wspaniałą rzeczą w Woodie jest to, że w rzeczywistości ma trzy różne plaże skierowane na południe, zachód i północ - wszystkie w odległości krótkiego spaceru. Woodman's Point to półwysep z trzema różnymi plażami, na których można startować swój latawiec. Plaża skierowana na południe jest najczęściej wykorzystywana do nauczania przez początkujących i szkoły kitesurfingu. Plaża pośrodku skierowana na zachód jest dogodnym punktem startowym i możesz z łatwością zostać tam na całą sesję. Wszystkie trzy plaże są chronione przed falami przez Garden Island- jest to trzecia, północna plaża, na której znajduje się super płaska woda. Jest to również loklalne miejsce spotkań dla profesjonalnych zawodników w najbardziej wietrzne dni. Wiecej przeczytasz TUTAJLancelin
Widok niesamowitego wybrzeża z góry przez Lancelina nie ma w Perth - to miasto dwie godziny na północ. Jednak ze względu na panujące warunki, jest uważane za jedno z najlepszych miejsc w Australii Zachodniej. Lancelin znajduje się na północ od Perth i jest bez wątpienia jednym z nich. Po przyjeździe z Perth to małe miasteczko przyciąga swoim małomiastreczkowym urokiem. W rzeczywistości liczy tylko około 500 mieszkańców. Lancelin znajduje się dwie godziny jazdy na północ od Perth, ale jest to absolutnie oszałamiające miejsce do kiteboardingu, które będąc w tej cześci Australii musisz koniecznie odwiedzić. Spot znajduje się nad dużą laguną z krystalicznie czystą lazurowo-niebieską, płaską wodą, ale masz też możliwość złapania kilku wiekszych fal. Oczywiście atrakcje dodatkowe poza kitesurfingiem są bardziej ograniczone niż w stolicy WA, ale to właśnie czyni ta okolicę wyjątkową.

 

Video

Język komunikacyjny

angielski

Obowiązująca religia

katolicy 25%, anglikanie 21%

Strefa czasowa

SYDNEY : UTC 0 AKTUALNY CZAS

waluta : dolar australijski 1 PLN- 0,3 AUD

AKTUALNY KURS 

Płacenie kartą w Australii jest możliwe w sklepach, restauracjach i dużych hotelach. Prawie wszystkie oddziały większych banków posiadają bankomaty. Najczęściej akceptowane są karty: VISA, Diners Club, MasterCard i American Express. Używanie ''''plastikowych pieniędzy'''' może być utrudnione w mniejszych miastach i na mniej zaludnionych terenach Australii Środkowej. 

prąd: 240V / 50 Hz
Niestety kształt gniazdek i wtyczek jest inny niż w Polsce i potrzebny jest specjalny adaptor, dostępny w sklepach elektrycznych i niektórych supermarketach (kosztuje kilka lub kilkanaście dolarów Australijskich).

Australia do najtańszych miejsc na pewno nie należy. Zmienia się to, gdy zaczyna się tu zarabiać, ale o tym niżej. Stosunkowo tanie produkty można znaleźć w sieciowych sklepach dyskontowych, takich jak Coles czy Woolworths. Przykładowe ceny w dolarach australijskich, gdzie 1 $ to około 3 zł.

●  ryż: 2–3AUD

●  Coca Cola: 4 AUD/ 2 litry

●  kanapka: 3-10 AUD

●  lunch: 8-20 AUD

●  obiad/ kolacja: 15-80 AUD

●  cappuccino: 3 – 6 AUD

●  herbata: 4- 8 AUD

Obywatele polscy jadący do Australii w celach turystycznych i biznesowych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące muszą posiadać wizę, o którą mogą aplikować poprzez platformę eVisitor. Wiza ta jest bezpłatna. Wnioski można składać za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii. Uzyskanie pozytywnego wyniku aplikacji wizowej uprawnia do wjazdu do Australii. Zalecane jest posiadanie wydruku otrzymanej decyzji podczas podróży do Australii. Paszport musi być ważny na cały okres pobytu w Australii, ale nie mniej niż 6 miesięcy.

obowiązek szczepień - BRAK


Poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia turystów mogą być jadowite węże i pająki (dotyczy to przede wszystkim osób podróżujących po buszu lub pustyni). Opieka medyczna jest jednak dobrze przygotowana na leczenie skutków ukąszeń. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy.

Australia jest uważana za bardzo bezpieczny kraj ze stosunkowo niskim wskaźnikiem przestępczości i zazwyczaj turyści mogą być spokojni o swoje bezpieczeństwo. Należy jednak kierować się zdrowym rozsądkiem i zachować takie same środki ostrożności jak gdzie indziej tzn. na przykład pilnować portfela, dokumentów, nie zostawiać cennych przedmiotów na widoku, a wychodząc późnym wieczorem czy w nocy wybierać dobrze oświetlone miejsca, pełne ludzi i unikać przechodzenia na skróty przez las czy park. Należy też bezwzględnie stosować się do wszystkich zaleceń umieszczonych na tabliczkach ostrzegających przed różnego rodzaju zagrożeniami.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

Pallarenda / TOWNSVILLE

Pallarenda / TOWNSVILLE

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Początkujący

KITE SUFARI / Cooktown

KITE SUFARI / Cooktown

Płytko

70-90%

Początkujący

HUTT LAGOON / PINK LAKE

HUTT LAGOON / PINK LAKE

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG