Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Średnia fala
Średnia wiatrowa
15KNT - 35 KNT
Kierunek wiatru
On shore, Side shore / side-on shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Średni
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
Czerwiec-Wrzesień
Tłok na wodzie
Umiarkowany

Warto wiedzieć

TABELA PŁYWÓW: AKTUALNE PŁYWY

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

70 - 80%

FEB

70 - 80%

MAR

60 - 70%

APR

60 - 70%

MAY

50 - 60%

JUN

60 - 70%

JUL

70 - 80%

AUG

70 - 80%

SEP

50 - 60%

OCT

50 - 60%

NOV

50 - 60%

DEC

60 - 70%

Miejsce

Spot image

Plaża Pırlanta czyli tzw ‘ Plaża Diamentowa’ znajduje się zaledwie 10 km od miejscowości Çeşme i słynie z nieprzerwanego, stałego i mocnego wiatru i fal. To idealna lokalizacja dla doświadczonych kitesurferów lubiących falę. Plaża Pırlanta, położona na zachodnim krańcu Çeşme, swoją nietypową nazwę zawdzięcza wyjątkowemu, błyszczącym jak diament piasku. Ponieważ morze jest tu na odcinku ok 250 metrów płytkie, to w momencie kiedy spoglądasz na dno widzisz pod powierzchnią tylko świecący piasek. Plaża ma około 200 metrów szerokości i 500 metrów długości. Jest wystarczająco dużo miejsca, aby bezpiecznie uruchomić i wylądować latawce.

Plaża ta zyskała swoją popularność prawie 20 lat temu i to właśnie wtedy zyskała swoją popularność i stała się nowym centrum kitesurfingu Turcji. Plaża Pırlanta jako najważniejszy ośrodek kitesurfingu, przyciąga wielu surferów z całego kraju oraz zza granicy. Piaszczysta plaża, ładna i miękka, bez muszli, bez kamieni, bez betonu okazała się być idealnym miejscem do uprawiania kitesurfingu. Pojawiły sie nawet tam pierwsze szkoły prowadzące zajęcia, ale niestety plaża została poddana ochronie ze względu na jej wyjątkowe walory naturalne i niestety na ten moment nie jest tam prowadzona żadna działalność. Jeśli jesteś jednak w okolicy i posiadasz swoje latawce, to koniecznie tu zajrzyj. Jest to jeden ze spotów w Turcji charakteryzujący się najmocniejszym wiatrem. Zwykle wiejący tu od strony morza zwykle osiąga prędkość ponad 20 węzłów.

Spot image
Spot image

WIATR:

Najlepiej odwiedzić to miejsce podobnie jak pozostałe spoty Turecki, czyli w okresie między czerwcem, a wrześniem. W tym okresie możesz liczyć zwykle 4-5 Bft wiatru ! Stałe masy powietrza wędrujące w stronę “Diamentowej plaży’ pochodzą z greckiej wyspy Chios i nie są niczym zakłócane, w związku z czym możesz liczyć na silny, ale bardzo równy wiatr. . Głównie więc pojawiają się tu wiatry z N i NE. Zatoka zakrzywia się w kilku kierunkach w związku z czym masz do dyspozycji wiatr on-shore lub side on-shore.

Video

Język komunikacyjny

turecki

Obowiązująca religia

islam 99%

Strefa czasowa

UTC +3 AKTUALNY CZAS

waluta : turecka lira 1 PLN ~ 1,5 TRY AKTUALNY KURS

W większości miejsc obowiązuje możliwość płacenia kartą. Z bankomatami raczej nie ma większego problemu, szczególnie w turystycznych miejscach i miastach. Wszystkie dostępne honorują najważniejsze rodzaje kart, pamiętajcie jednak iż Wasz bank może naliczać prowizję za każdy pobór gotówki, dlatego opłaca się wybierać jednorazowo większe kwoty. Kwota ta jest pobierana nawet, gdy Twoje polskie konto ma darmowy pobór pieniędzy ze wszystkich bankomatów na świecie.

Kantory są dostępne wszędzie, w szczególności w turystycznych miejscach. Zawsze wymieniajcie pieniądze w kantorze, a nie od ulicznych „sprzedawców”. Najbardziej opłaca się wymieniać euro.

/ .prąd: 220V /

Napięcie 220V , 50 Hz i w wiekszości przypadków nie będziecie potrzebowali żadnych adapterów. Wszędzie dostępne są europejskie gniazdka, takie jakich używamy na codzień.

Ważnym aspektem jest możliwość targowania się. Targowanie się uznawane jest za narodowy sport Turcji, więc tamtejsi handlarze z przyjemnością będą negocjować z nami cenę za towary. Często na samym wstępie cena jest bardzo wygórowana, a brak targowania 

ze strony kupującego uznawany jest nawet za obrazę. Natomiast ceny w supermarketach ( które są cenami stałymi) są umiarkowane, zbliżone do naszych polskich. Częściej możemy kupić coś taniej niż w naszym kraju :

●  1,5 litr wody = 0,60 TRY

●  Coca-cola 450ml = 2,00 TRY

●  Piwo Efes w butelce = 7,00 TRY

●  20dkg migdałów na wagę = 20 TRY

●  20 dkg orzechów włoskich = 20 TRY

/. wiza - od 20 USD /
Obywatele Polski są zobowiązani do posiadania wizy uprawniającej ich do przebywania na terenie Turcji. Wizę turystyczną nabędziemy na wszystkich lotniskach w Turcji i jest ważna przez jeden miesiąc od momentu przekroczenia granicy.

Najkorzystniej kupić wizę przez internet, na stronie oficjalnej stronie rządowej E-visa (po polsku). Cena to 20 USD, płatność jest pobierana z dowolnej karty płatniczej lub na lotnisku w momencie przylotu ( 15 euro ), decyzja należy do Was.

/. obowiązek szczepień - brak /
Nie ma żadnych szczepień obowiązkowych

Turcja jest stosunkowo bezpiecznym krajem, jednak turyści wybierający się na wschód kraju, powinni być świadomi niebezpieczeństw związanych z działalnością terrorystów mniejszości kurdyjskich. Osoby przebywające w Turcji, podlegają prawu tego kraju, dlatego ambasada kraju ojczystego niewiele może zrobić w razie jakichkolwiek kłopotów z prawem. Aktualny status Turcji wg MSZ można śledzić tutaj , warto pamiętać że w Turcji jak w każdym innym kraju turysta narażony może być na kr adzieże, a czasem na rozbój. Zdarzają się też przypadki namawiania do udziału w przemycie narkotyków. Zaleca się przed opuszczeniem Turcji dokładnie sprawdzić samochód, jeśli był zaparkowany na ogólnie dostępnym terenie, czy nie podczepiono pod nim jakiejś podejrzanej paczki. Są to wszystko sytuacje incydentalne,

poza dużymi ośrodkami miejskimi, wszystko zupełnie inaczej wygląda, jest dużo spokojniej i bezpieczniej.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Ochrona głowy przed słońcem

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

pieniądze w walucie EUR

pianka neoprenowa 3.2 mm

adapter

Podobne lokalizacje

DECA PLAGE

ALGIERIA

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Średni

GAMOA FETTEH

GAMOA FETTEH

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Średni

ESSAOUIRA

ESSAOUIRA

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Średni

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG