Informacje

Plaża
Wąska, żwirowa
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / off shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Średni
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
Czerwiec-Wrzesień
Tłok na wodzie
Umiarkowany

Warto wiedzieć

KAMERA INTERNETOWA: AKTUALNY WIDOK

AKTUALNE PŁYWY: TABELA PŁYWÓW

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

40 - 50%

FEB

40 - 50%

MAR

30 - 40%

APR

30 - 40%

MAY

20 - 30%

JUN

20 - 30%

JUL

20 - 30%

AUG

20 - 30%

SEP

30 - 40%

OCT

40 - 50%

NOV

40 - 50%

DEC

40 - 50%

Miejsce

Spot image

Squamish oznacza „Matka Wiatru”. Jest to nazwa nadana przez rdzennych mieszkańców ze względu na powiewy wiatru, który często przemierzają zatokę. Kiedy w Vancouver temperatura jest niższa niż Squamish, wiatry termiczne przepływają w dolinie jak przez tunel aerodynamiczny dzięki czemy wytwarza się efekt Ventriego a wiejące wiatry dopisują tutaj prawie przez caly sezon. 

Squamish w Kolumbii Brytyjskiej, o wyjątkowo płaskiej wodzie i łagodnym, stałym wietrze, jest rajem dla miłośników freestyle. Bujna sceneria oferuje turkusową, polodowcową wodę otoczoną gigantycznymi górami i wiecznie zielonymi lasami, które rozciągają się w oddali. Jest to miejsce, w którym zaawansowani i średnio zaawanoswani kitesurferzy mogą zejść na sesję pośród oszałamiających scen.

Wiatr w Squamish włącza się zwykle około 10 do 11 rano i wieje przez większość dni, a czasem nie wyłącza się aż do zachodu słońca. Termika która wpływa tu na moc wiatru jest mocna i spójna, przez co zwykle wieje tutaj około 18 do 25 węzłów. Spot dysponuje ( mimo bycia otoczonym górami) niezbyt porywisty równym wiatrem. Jego prędkość może się zmieniać w ciągu dnia, więc dobrze jest zabrać ze sobą dwa-trzy różne rozmiary latawców. 

Na sam cypel możesz spokojnie dotrzeć autem, znajdziesz tutaj miejsca wyznaczone do prakowania aut oraz strefę pompowania i przygotowania latawców. Towarzystwo Squamish Wind Sports Society jest instytucją ddbającą o ten spot i co warto wiedzieć w terminie od 15 maja do 15 września udostępniają kitesurferą dostęp do łodzi ratunkowych ( gdyby zaszła taka potrzeba ). Korzystanie ze spotu jest darmowe, ale miejsce to przewidzane jest zdecydowanie dla sredniozaawansowanych riderów z racji dość trudnego zejścia do wody i kierunku wiatru ( zwykle side offshore). 

Spot image
Spot image

Watro też wiedzieć, że obszar Howe Sound to tak naprawdę część oceanu przez co warto sprawdzić tabele pływów przed wyruszeniem na spot. Gdy  poziom wody spadnie tu poniżej 1,7 m, pojawia się tu spora łcha piachu (nazywana przez lokalesów "piaskownicą")  przez co płaski piaskowy obszar  przed mierzeją staje się coraz większy, tworząc ogromną plażę. Plaża pozwala mniej doświadczonym kitesurferą na znacznie bardziej komfortowe startowanie i lądowanie latawca, dodatkowo stanowi miłe miejsce na relaks. Piaskownica tworzy również mniejszy kanał, w którym rzeka wypycha się do oceanu, dzięki czemu rzeka płynie jeszcze szybciej. Wiatr wieje w kierunku przeciwnym do prądu rzeki, tworząc znacznie więcej mocy podczas jazdy w rzece. Uważaj, więc żeby nie zgubić deski w rzece, ponieważ prąd przy tym stanie wody bardzo szybko zabierze ją pod wiatr!

 

Baza noclegowa w pobliskim mieście jest dość dobrze rozwinięta, możesz liczyć na dość szeroką ofertę noclegową w czasie swojego pobytu. Obszar ten jest również atrakcyjnym miejscem podczas dni niewietrznych. Masz tu do dyspozycji liczne szlaki górskie ( na różnym poziomie) oraz trasy rowerowe. Jeśłi jesteś osobą lubiącą spędzać aktywnie swój wypoczynek, napewno nie bedziesz się tutaj nudził.

Video

Język komunikacyjny

angielski, francuski

Obowiązująca religia

katolicyzm (43.6%), protestantyzm (29.2%)

Strefa czasowa

UTC -4

 

AKTUALNY CZAS OTTAWA

 

dolar kanadyjski CAD, 1 CAD - ok.2,90 PLN 

 

Walutą obowiązującą w Kanadzie jest dolar kanadyjski (CAD). Obecnie 1CAD jest wart około 2,90 PLN. W większości miejsc bez problemu zapłacicie zarówno gotówką jak i najpopularniejszymi w Polsce kartami płatniczymi Visa czy MasterCard. Turyści nie będą mieli problemu z wymianą na miejscu walut takich jak euro, funty czy dolary amerykańskie. Wymiany można dokonywać w bankach, a także w specjalnych punktach na lotniskach czy dworcach. Zazwyczaj bardziej opłaca się wypłacanie gotówki z bankomatu (mimo prowizji) niż wymiana waluty, ale wiele zależy od prowizji w Waszym banku. Jednak najbardziej opłacalne jest nie wymienianie waluty na miejscu, a przywiezienie jej z kraju.

 

prąd : 110 V

 

W Kanadzie, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, by podłączyć nasze urządzenia od prądu będziemy musieli użyć wtyczki typu A –  z dwoma płaskimi równoległymi bolcami. Przejściówki nie są drogie i dostępne dość powszechnie w sklepach elektronicznych. Warto zaopatrzyć się w nie przed wyjazdem, by nie tracić czasu na poszukiwania na miejscu lub przepłacać na lotnisku.

Trzeba też pamiętać, że napięcie w gniazdkach kanadyjskich jest inne niż w Europie i wynosi tylko 110V. Niestety tu nie pomoże nam już zwykła przejściówka, która zmienia jedynie kształt złącza, ale nie napięcie. Na szczęście zdecydowana większość obecnie produkowanych urządzeń ma wbudowany transformator napięcia i pracuje w zakresie 100-240V, ale przed podróżą należy sprawdzić na obudowie lub zasilaczu czy nasze urządzenia będę działać z kanadyjskim prądem.
 

Poniżej przygotowaliśmy listę przykładowych, orientacyjnych cen kilkunastu produktów w kanadyjskich sklepach:

1 litr paliwa – 1,20 CAD

kawa na stacji benzynowej – 2 CAD

banany 1kg – 1,80 CAD

jabłka 1kg – 3 CAD

marchewka 1kg –  3 CAD

chleb 0,5 kg – 1,8 CAD

jajka 12 szt. – 2,5 CAD

makaron 1kg – 2 CAD

ryż — 2,50 CAD

kurczak 1kg – 10 CAD

szynka 0,5 kg – 14 CAD

płatki owsiane — 2,30 CAD

mleko roślinne – 2,70 CAD

 

Od ponad 10 lat Polacy podróżujący do Kanady w celach turystycznych, na okres krótszy niż pół roku, nie potrzebują wizy. Wystarczy nam ważny paszport biometryczny oraz eTA, czyli Electronic Travel Authorization. Wszystkie formalności z tym związane załatwia się szybko i łatwo przez internet. Na stronie kanadyjskiego rządu należy wypełnić dokument i wpłacić 7CAD (około 20PLN). Jeśli aplikacja zostanie rozpatrzona pozytywnie, właściwie możemy się już pakować.

 

eTA jest przypisana do naszego paszportu, więc teoretycznie na lotnisku nikt Was o nią nie zapyta, choć nas poproszono o pokazanie mailowego potwierdzenia przyznania eTA. Dokument jest ważny przez 5 lat, zatem jeśli w tym czasie będziemy ponownie wybierać się do Kraju Klonowego Liścia i w międzyczasie nie zmienimy paszportu, to nie musimy ponownie przechodzić tej procedury.

 

BRAK OBOWIĄZKOWYCH SZCZEPIEŃ

Kanada jest krajem bez zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, a osoby przyjeżdżające nie muszą poddawać się żadnym konkretnym szczepieniom. Podobnie jak w wielu krajach zaleca się jednak szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, tężcowi i polio.

 

Kwestie bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej to bardzo istotna sprawa. Kanada jest bezpiecznym krajem, w którym nie występują poważniejsze incydenty o charakterze przestępczym. Jednak wśród wytycznych władz dla turystów i czy osób przybywających do pracy, znajdują się wskazówki sugerujące, których rejonów czy dzielnic wielkich miast, należy unikać po zmroku. Osobne zagrożenie stanowi przyroda i ciężki klimat, zwłaszcza na obszarach turystycznych takich jak Kolumbia Brytyjska, Jukon i innych rejonach o niewielkim zatrudnieniu. Kanada posiada dość surowy klimat i duży obszar niezagospodarowanych terenów. Niebezpieczeństwo wiąże się z słabo rozwiniętą siecią dróg oraz niewystarczającą infrastrukturą szlaków turystycznych. Zagrożenie stanowią zwłaszcza liczne dzikie zwierzęta: niedźwiedzie, wilki, kojoty pumy czy skunksy, które mogą zaatakować w sytuacji zagrożenia. Na terenach nadmorskich (szczególnie nad Pacyfikiem) osobne niebezpieczeństwo stanowią wysokie fale, które potrafią zmyć turystów z ze skał do oceanu.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Buty neoprenowe

pianka neoprenowa 3.2 mm

adapter

Podobne lokalizacje

DECA PLAGE

ALGIERIA

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Średni

GAMOA FETTEH

GAMOA FETTEH

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Średni

ESSAOUIRA

ESSAOUIRA

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Średni

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG