Informacje

Plaża
kamienista
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15KNT - 35 KNT
Kierunek wiatru
Side shore / side-on shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
maj-październik
Tłok na wodzie
Umiarkowany
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

60 - 70%

FEB

60 - 70%

MAR

60 - 70%

APR

60 - 70%

MAY

70 - 80%

JUN

70 - 80%

JUL

70 - 80%

AUG

60 - 70%

SEP

60 - 70%

OCT

30 - 40%

NOV

30 - 40%

DEC

30 - 40%

Miejsce

Spot image

Cypr jest gorącym i suchym krajem, nie ma co do tego wątpliwości, tutaj lato trwa przez cały rok. Wiatr w większości zależy od termiki, więc wietrzny sezon trwa od maja do września i października. Dzień zwykle zaczyna się bez wiatru, więc jest czas, aby wyciągnąć SUP dla łagodnego wiosła na płaskiej wodzie lub pozwiedzać okolice. Jako że wiatr głównie pracuje w oparciu o uwarunkowania termiczne, pojawia się tutaj w zaledwie pół godziny od zero do często 20+ węzłów i wieje aż do zachodu słońca.

Na plażach Yedidalga znajdziesz najbardziej wietrzne miejsce w całej okolicy, ponieważ znajduje się w samym środku efektu Venturi między górami. Znajdziesz tutaj również lokalną szkołę Surf House, która dysponuje w pełni zaadaptowaną na spot plażą. Przechowalnia dla latawców, profesjonalni instruktorowie. Możesz tutaj kupić wprost z przyczepy kempingowej zimne piwo lub inne napoje lub zamówić coś do picia. Jeśli podróżujesz bez swojego sprzętu kitesurfingowego lub potrzebujesz jeszcze kilku godzin z instruktorem możesz skorzystać z oferty szkółki- przez cały sezon letni są do Twoich usług. 

Spot image
Spot image

Sam spot nazywany jest przez lokalesów ‘płaską plamą’ z racji niewielkich fal. Jedyny utrudnieniem dla każdego przybywającego jest z pewnością start latawca, ponieważ z racji kierunku wiatru ( on shore, side onshore) przy każdym popełnionym błędzie możesz zostać wciągnięty na plażę. Dlatego właściciele szkółki zadbali o polankę specjalnie do tego przystosowaną, na ktrej masz dużo  więcej przestrzeni do spokojnego startu. Kitesurfing w tym miejscu sprawia naprawdę dużo radości. Masz tutaj czystą, błękitną wodą i niezmiennym, równo wiejącym wiatrem.  Pamiętaj tylko o zabraniu butów neoprenowych, ponieważ brzeg jest żwirowo-kamienisty. 

Video

Język komunikacyjny

grecki / turecki

Obowiązująca religia

2%chrześcijanie, 23% muzułmanie

Strefa czasowa

UTC +3

AKTUALNY CZAS

EURO  AKTUALNY KURS

Walutą obowiązującą na Cyprze od 1 stycznia 2008 roku jest euro. Wymiany pieniędzy bez problemu można dokonać w kantorach i hotelach. Akceptowane są wszystkie formy płatności (karty kredytowe, czeki, etc.). Na Cyprze jest bardzo dobrze rozbudowana sieć banków, dzięki czemu bezproblemowo wymieniać i pobierać można waluty z bankomatów.Akceptowane są wszystkie formy płatności, również karty kredytowe.
Dylemat pojawia się w momencie, gdy zamierzamy przebywać na terenie Tureckiej Republiki Cypru Północnego, gdzie walutą jest lir turecki. Bez najmniejszych problemów można tam zrobić zakupy, czy opłacić rachunek za kolację w restauracji w Euro, jednak w pewnych przypadkach bardziej opłacalne może okazać się płacenie lirami.

prąd: 230 V, 50 Hz
Na Cyprze są inne gniazdka elektryczne niż w Polsce! Napięcie wynosi 230-240, a wtyczka ma 3 wypustki (typ brytyjski). Warto zabrać ze sobą odpowiedni adapter, bo do gniazdka z trudem da się wpasować nawet ładowarkę do telefonu, a naładowanie laptopa jest wręcz niemożliwe. Koniecznie zabierz ze sobą adapter.

Niestety nie jest tanio zarówno na północy jak i na południu. Są co prawda markety typu Lidl czy Auchan jednak i tu ceny są nieco wyższe. W centrum miast cen są wysokie, trzeba się niestety czasem pogodzić z nadmierną utratą gotówki. Kilka przykładowych cen na południu:

●  kebab 3,5 euro

●  czipsy od 1 euro

●  snikers 0.75 euro

●  piwo 0.5l od 0.8 euro

●  czekolada od 1,5 euro

●  papierosy od 3,5 euro

●  chleb od 1,5 euro

Na północy ceny są bardzo podobne, jednak waluta inna. Warto wymienić sobie kilka tureckich lir, żeby nie płacić w euro, na które nałożona jest oczywista marża.

Dokumentem, który uprawnia nas do wjazdu bez wizy i pobytu na terytorium Cypru do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty. Granice Republiki Cypryjskiej przekraczać można jedynie podczas korzystania z przejść granicznych znajdujących się na lotniskach w Larnace i Pafos oraz morskich w Larnace, Limasol i Pafos. Zabroniony jest wjazd i wyjazd na teren Cypru przez porty lotnicze i morskie znajdujące się w części wyspy zajmowanej przez Turcję. Granicę leżącą na części wyspy, którą zajmują Turkowie można przekroczyć jedynie od strony greckiej, tylko w wyznaczonych punktach kontrolnych.

obowiązek szczepień / brak

Na terenie Cypru brak jest zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Od turystów przybywających na wyspę wymagane jest ubezpieczenie zdrowotne na czas pobytu w kraju

Zagrożenie przestępczością pospolitą na Cyprze jest niewielkie. Coraz częściej zdarzają się jednak kradzieże kieszonkowe. Podróżując należy zachować ostrożność, szczególnie w dużych skupiskach ludzkich i na plażach. Mieszkańcy wyspy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów. W cieplejsze dni spotkać można węże przebywające zwykle w wysokiej trawie i pośród krzaków. Często są to miejsca znajdujące się w pobliżu skał. Niebezpiecznym gatunkiem jest żmija lewantyńska. Po ukąszeniu węża mamy jedynie ok. 20min na podanie surowicy, po tym czasie w organizmie następują nieodwracalne szkody. Najbardziej niebezpieczne są zwłaszcza młode osobniki – ich jad jest o wiele bardziej toksyczny, są również trudne do zauważenia.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Ochrona głowy przed słońcem

Buty neoprenowe

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

pieniądze w walucie EUR

adapter

Podobne lokalizacje

SIDI FREDJ

SIDI FREDJ

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

ILHA DE CABO / LUANDA

ILHA DE CABO / LUANDA

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

DAHAB

DAHAB

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG