29 stycznia 2019

Dobre warunki wiatrowe, czyli czym jest prognoza wiatrowa? Jak ją ocenić i gdzie jej szukać?

POGODA

POWRÓT DO LISTY

„Ile ma jutro wiać? ”, „Co wieje? ”, „Za słabo wieje”, „Za mocno wieje” – to jedne z najczęściej słyszanych przez nas pytań na plaży kitowej, zastanawiamy się czym tak naprawdę są te pojęcia? Czym jest dobra prognoza wiatrowa i dlaczego tyle wokół tego zamieszania? Jaki w takim razie ma wyglądać wiatr który jest najlepszy do nauki kitesurfingu, a jaki dla średnio zaawansowanych i zawodników?

Wiatr w kitesurfingu odgrywa rolę fundamentalną. Każda osoba mająca styczność z tym sportem, zdaje sobie sprawę z ogromnej wagi sprzyjającej prognozy wiatrowej. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: wiatr i woda to dwa żywioły warunkujące uprawianie tego sportu. Latawiec utrzymuje się dzięki podmuchowi wiatru w powietrzu, umożliwiając nam pływanie. Bez niego nie ma mowy o kitesurfingu i dobrej zabawie.

 

Bardzo często jeżdżąc na różne spoty, spotykamy się ze stwierdzenie ‘sprzyjających warunków wiatrowych’. Używając tego pojęcia mamy na myśli: kierunek wiatru względem brzegu, porywy, rodzaj wiatru oraz przede wszystkich jego prędkość czyli siłę. Wymarzoną kondycją wiatrową jest dla nas równomierny, stosunkowo mocny wiatr, bez większych porywów ( zwanych szkwałami ). Prędkość wiatru określana jest w węzłach, zaś siła w skali Beauforta.

 

Mimo, że Półwysep Helski gwarantuje nam jeden z najlepszych spotów do pływania w Europie, często bywa tam problem z wiatrem. Dodatkowo można narzekać na bardzo mało wietrzno-słonecznych dni i ogromny tłok na wodzie. Bywa, że znudzeni czekaniem na odpowiednie warunki pogodowe kitesurferzy, decydują się na połączenie swojej pasji do sportu z podróżowaniem. Wymarzonych warunków wiatrowych szukają w najciekawszych miejscach świata, gdzie oddają się w pełni kitesurfingowej zabawie. Do popularnych zakątków zaliczamy: Brazylię, Tarifę, Zanzibar, Sycylię, Meksyk, Sri Lankę czy Fuerteventurę.

 

 

Jaki wiatr jest najlepszy do kitesurfingu?

W zależności od naszego stopnia zaawansowania, zdobytego doświadczenia i oczekiwań, mamy różne preferencje co do wiatru. Najbardziej optymalne warunki do pływania to 12-27 węzłów, (tj. 4-6 Beauforta). Wymarzonym stanem jest równomierny podmuch wiatru, bez większych porywów czyli tzw. szkwałów. Pożądany jest również kierunek równoległy względem brzegu tzw side-shore : jest to wiatr który wieje idealnie wzdłuż linii brzegowej, dzięki czemu nasze pływanie jest bezpieczniejsze, bo zawsze ‘jedną nogą do brzegu’

Tutaj znajdziecie wszystkie niezbędne informacje o tym jak prawidłowo przeczytać taką prognozę i jak ocenić warunki wiatrowe panujących na spocie, który planujesz odwiedzić.

 

/malayka/pl/z-jakiej-prognozy-wiatrowej-korzystac-i-jak-ja-czytac

 

Ignorowanie warunków wiatrowych, szczególnie przez początkujących kitesurferów i średnio zaawansowanych kitesurferów, może nieść za sobą groźne konsekwencje. Nieodpowiedzialne zachowania i błędne dobranie latawca do siły wiatru może być przyczyną licznych kontuzji oraz wypadków na spocie. Przed wejściem „na wodę” upewnijcie się czy wiatr nie jest za mocny lub zbyt szkwalisty. Pamiętajmy, że przy wietrze powyżej 30-35 węzłów akwen należy tylko to wyjątkowo doświadczonych zawodników. Lepiej zrezygnować w takim wypadku z pływania. Jeśli macie jeszcze liczne wątpliwości odnośnie aktualnie panujących warunków wiatrowych na spocie, nie wstydźcie się i pytajcie swoich bardziej doświadczonych kolegów- oni z pewnością pomogą dobrać latawiec i rozwieją wszystkie inne wątpliwości odnośnie jakości wiatru na spocie :)

 

Życzę rozsądnych decyzji i wysokich lotów !