Informacje

Plaża
żwirowa
Wysokość fali
Mała fala
Średnia wiatrowa
15KNT - 35 KNT
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Średni
Rozmiary latawców
7-12
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
listopad-kwiecień
Tłok na wodzie
Umiarkowany
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

60 - 70%

FEB

50 - 60%

MAR

70 - 80%

APR

70 - 80%

MAY

70 - 80%

JUN

80 - 90%

JUL

70 - 80%

AUG

70 - 80%

SEP

60 - 70%

OCT

60 - 70%

NOV

60 - 70%

DEC

60 - 70%

Miejsce

Spot image

Park Narodowy Nahuel Huapi znajdujący się w południowej prowincji Rio Negro jest ceniony przede wszystkim ze względu na wspaniały krajobraz jest chroniony od 1934 roku oraz przynależące do niego jeziora i rzeki. Największe z nich, Jezioro Nahuel Huapi, ma 700 metrów szerokości. Większość odwiedzających przyjeżdża tu do tak zwanej „Małej Szwajcarii” po niezawodny zimowy śnieg na stokach narciarskich, jednak w okresie letnim okolice te zmieniają swój charakter.

Z roku na rok przybywa tu coraz więcej poszukiwaczy dobrego wiatru. Windsurferzy i kitesurferzy ciągle stanowią tu niewieleką grupę, ale napewno w dzień wietrzny spotkasz przynajmniej garść podobnie myślących dusz jak ty ;) Na wysokości 3400 m Andy nie są tak wysokie, jak dalej na północ, więc dominują tutaj zwykle wiatry zachodnie ( niemal przez cały rok). Wiatr wieje po zboczach Cordillera z Chile z prędkością do 40 węzłów, dzięki czemu czyni to jezioro bardzo interesującym w czasie letnich dni.

Spot image
Spot image

 Większość miejsc idealnych do uprawiania kitesurfingu znajduje się na południowych brzegach jeziora. Mamy tutaj np. Bahia Serena- jest to spot osłonięty półwyspem, więc ma szczególnie płaską wodę przy umiarkowanym wietrze, natomiast najpopularniejszą descynacją jest od wielu sezonów jest bez wątpienia Dina Huapi. Szerokie kamieniste plaże, tej uroczej miejscowości przyciągają amatorów kitesurfingu.. Niestety z racji niskich temperatur warto zabrać piankę, pływanie głównie w okresie europejskiej zimy. Woda płytka niestety tylko przy brzegu, a z racji kierunku wiatru często fala do 2m. W związku z charakterystyką tego miejsca, przygotowując się na pływanie i sprawdzając prognozę wiatrową, należy doliczyć ok +5knt do tego co faktycznie zastaniemy po dotarciu na spot. 

Video

Język komunikacyjny

hiszpański

Obowiązująca religia

katolicyzm (90% mieszkańców)

Strefa czasowa

UTC -3 AKTUALNY CZAS

peso argentyńskie (ARS) 1 PLN= 5,5 peso

AKTUALNY KURS

Walutę można swobodnie wymieniać we wszystkich punktach bez ograniczeń: banki, kantory, lotniska, niektóre sklepy. Odradza się wymiany waluty w innych miejsca lub u postronnych osób, ponieważ bardzo łatwo dostać fałszywe pieniądze. Dla własnej wygody zaleca się podróżowanie z walutą dolara amerykańskiego. W większości sklepów można płacić polskimi kartami płatniczymi lub kredytowymi (przy płaceniu kartami należy okazać dość często ważny paszport).

prąd: 220V.
( Wtyczki takie jak w Polsce lub potrójne płaskie z uziemieniem (można kupić adapter w każdym sklepie)

Sklepy są w głównej mierze dobrze zaopatrzone, ceny podobne do europejskich , należy jednak wziąć poprawkę na ciąglę szalejącą na terenie Argentyny inflację ( która w ciągu jednego roku waha się nawet na poziomie do 40% )

●  Woda 2l – 11-25 pesos

●  Coca-cola 2l – 59 pesos

●  Piwo 1,2l – 30-35 pesos

●  Wino – 30-50 pesos

●  Lunch – 120 – 600 pesos

●  Dania z karty w knajpach – od 150 pesos

●  Dania z grilla (asado) – od 150-400 pesos

●  Piwo w knajpie 1l – 60-100 pesos

wiza: 0 $
Obywateli polskich udających się do Argentyny na okres do 90 dni nie obowiązują wizy. Przy przekraczaniu granicy wjeżdżający może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu

obowiązek szczepień - BRAK
Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty prywatnej wynosi ok. 40 USD.

Argentyna jest stosunkowo bezpiecznym krajem. Głównie (nie wszystkie oczywiście) niebezpieczeństwa, jakie na nas czyhają to kieszonkowcy w autobusach miejskich i długodystansowych oraz rabusie, których głównym celem są plecaki i walizki podróżnych na dworach. Warto mieć oczy dookoła głowy, kierować się zdrowym rozsądkiem, ale też nie popadać ze skrajności w skrajność.

Jedna z bardzo ważnych rzeczy i to z dwóch powodów. Pierwszy, oczywisty: gdy zgubimy oryginalne dokumenty (lub zostaną nam ukradzione) łatwiej będzie załatwiać wszelkie formalności, w tym najważniejsze – otrzymanie nowych dokumentów. Drugi aspekt dotyczy zapobiegania pierwszej sytuacji. Zostawiając dokumenty w mieszkaniu/hostelu (oczywiście w schowku/sejfie) minimalizujemy prawdopodobieństwo, że zostaną skradzione lub że je zgubimy. 

 

 

WARTO WIEDZIEĆ: Argentyna leży obecnie na jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków do Europy dlatego na lotniskach przeprowadzane są skrupulatne kontrole bagażu. Za handel i przemyt narkotyków wymierza się karę pozbawienia wolności, bez możliwości zawieszenia wykonania kary. Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania przesyłek lub toreb od obcych osób.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Buty neoprenowe

Okulary z filtrem UV

pianka neoprenowa 3.2 mm

Podobne lokalizacje

Dina Huapi / RIO NEGRO

Dina Huapi / RIO NEGRO

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Średni

PINAMAR

PINAMAR

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Początkujący

PUNTA RASA

PUNTA RASA

Płytko

60-80%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG