Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
19-26 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
>25 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
Styczeń, Listopad, maj-październik
Tłok na wodzie
Brak
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

40 - 50%

FEB

20 - 30%

MAR

20 - 30%

APR

20 - 30%

MAY

40 - 50%

JUN

60 - 70%

JUL

80 - 90%

AUG

80 - 90%

SEP

80 - 90%

OCT

80 - 90%

NOV

80 - 90%

DEC

30 - 40%

Miejsce

Spot image

Kitesurfing w Indonezji to błogosławieństwo dla poszukujących przygody, wiatru, autentyczności i niezatłoczonych miejsc do kitesurfingu. Sulawesi zawsze było znane w Indonezji ze swojego równego mocnego wiatru, zwłaszcza w południowej części. Jeneponto urzekło nas swoimi walorami wizualnymi, ale też świetnymi statystykami wiatrowymi. Sezon wiatrowy trwa tu blisko pół roku w roku, a akwen jest ogromny, płytki i co najważniejsze niezatłoczony-nawet w najbardziej wietrzne dni!

Jeneponto spodoba się każdemu kitesurferowi, który ceni sobie spokój i ciszę oraz niezatłoczone spoty. Piaszczysta laguna rozciąga się na ponad 2 km i w zależności od pływu bywa cała bardzo płytka. Plaża jest rozległa i szeroka, oferując dużo miejsca do bezpiecznego startu i lądowania swojego latawca. Spot ten oferuje dogodne warunki do pływania zarówno podczas przypływów, jak i odpływów oferując sporą przestrzeń do pływania. Co ważne Jeneponto to też idealne miejsce na każdym poziomie, od początkujących po doświadczonych kitesurferów, którzy chcą przekraczać swoje granice, wykonując duże i triki unhooked. Podczas odpływu plaża rozszerza się nawet do 300 m.
 

Spot image
Spot image

Jeneponto korzysta ze swojej strategicznej lokalizacji z kompresją gór i efektem przechyłu, które przyspieszają pasaty. Na tym terenie występuje również bardzo długa pora sucha, gwarantująca stałe wiatry, zakłócane jedynie przez zmiany księżyca. Wiatr wieje tu w kierunku side-shore w zasadzie od kwietnia do października, w szczycie sezonu na poziomie 25-35 węzłów. Zwykle wiatr zaczyna się od rana do zmierzchu, dzięki czemu noce są przyjemne i mało wietrzne. Najczęściej używany rozmiar latawca to 8 m dla jeźdźców 80-85 kg. Dowodem na świetne statystki wiatrowe jest fakt, że niedaleko powstała największa farma wiatrowa regionie Azji i Pacyfiku, pomagając zwiększyć zieloną energię w kraju.
 

Video

Język komunikacyjny

indonezyjski

Obowiązująca religia

muzułmanie – 81 proc.

Strefa czasowa

UTC +8

AKTUALNY CZAS

rupia indonezyjska 1 PLN ~ 4 IDR. AKTUALNY KURS

 

W Indonezji nie ma problemu z dostępem do bankomatów w większych miejscowościach, ale kwota możliwa do wyjęcia jest zwykle ograniczona do 1,5mln rupii (500zł.). Trzeba więc wyjmować kilka razy. Bankomaty są klimatyzowane, więc stanie w nich kilka minut przynosi więcej wytchnienia niż problemów. Na wyspach Gili bankomatów nie ma. Właściciele kantorów zaczepiają często turystów z informacją, ze w bankomatach skończyła się kasa (słyszeliśmy to w Kuta-Lombok i Bangsal). Oczywiście to bujda na resorach. Przez cały pobyt nie korzystaliśmy z kantorów, raz zapłaciliśmy kartą w Carrefourze.

prąd: 220-230 V, 50 Hz
Napięcie w gniazdkach elektrycznych w Indonezji wynosi 220/230 V. Spotykane są różne rodzaje gniazdek sieciowych, dlatego dobrze jest zabrać ze sobą przejściówkę, aby zapewnić sobie więcej możliwości korzystania z urządzeń elektronicznych.

Zakupy w Indonezji warto robić na bazarach i targowiskach. Całkiem przystępne ceny są także w dużych centrach handlowych i marketach. Wszelkie pamiątki najlepiej kupować na bazarach, można tam dostać unikalne rękodzieło, tkaniny, meble po bardzo okazyjnych cenach. Po drobne pamiątki warto zajrzeć do marketów takich jak np. Krishna. Popularnym towarem w Indonezji są maski i sarongi. Podczas robienia zakupów należy się targować.

  • woda mineralna 1,5 l - 3000 IDR;
  • coca-cola puszka 0,3 l - ok. 5000 IDR;
  • sok ze świeżych owoców - ok. 5000 IDR;
  • piwo - ok. 9000 IDR;
  • lokalna whisky 1 l - ok. 20 000 IDR;
  • importowana wódka (np. Smirnoff) 0,7 l - ok. 450 000 IDR; obiad - od 10 000 IDR.
  • piwo - 50-125 I NR

 

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich podróżujących do Indonezji. Okres bezwizowego przebywania na terytorium Indonezji dla turystów wynosi do 30 dni i nie podlega przedłużeniu ani zmianie. Lista przejść granicznych, przez które można wjechać i wyjechać z Indonezji w ramach ruchu bezwizowego znajduje się na: TUTAJ 

Należy pamiętać, że przylot lub wylot przez lotnisko, które nie figuruje w podanym wykazie, wiąże się z obowiązkiem wystąpienia o wizę.

Przy wjeździe do Indonezji nie ma żadnego obowiązku okazywania świadectwa szczepień, nikt ich nie sprawdza (wyjątkiem jest szczepienie na żółtą febrę, o ile wjeżdżamy do Indii z kraju, gdzie występuje ta choroba).

Indonezja jest tak obszernym i zróżnicowanym krajem, że ciężko mówić o bezpieczeństwie w niej jako o całości. Generalnie uważa się, że jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Należy jednak zachować szczególną ostrożność. Do głównych niebezpieczeństw zalicza się akty drobnej przestępczości, jak kradzieże i rozboje. W niektórych obszarach turyści są bardziej narażeni na niebezpieczeństwo, w innych mniej. Po zamach terrorystycznych na Bali w 2002 i 2005 r., a także po ostatnich w Dżakarcie, władze zwiększyły środki bezpieczeństwa, aby turyści mogli czuć się bezpiecznie. Jednak wciąż istnieje zagrożenie terroryzmem, z uwagi na działające na terenie Azji Południowo- Wschodniej fundamentalistyczne ugrupowania islamskie.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Spray przeciw owadom

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

Mertasari Beach/ BALI

Mertasari Beach/ BALI

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

Lhoknga Beach

Lhoknga Beach

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

Jeneponto/Sulawesi

Jeneponto/Sulawesi

Płytko

60-80%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG