Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Średnia fala
Średnia wiatrowa
20knt-40knt
Kierunek wiatru
Side shore, Side shore / On shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Zaawansowany
Rozmiary latawców
7-12
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
Październik, listopad-kwiecień
Tłok na wodzie
Umiarkowany
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

90 - 100%

FEB

80 - 90%

MAR

60 - 70%

APR

50 - 60%

MAY

30 - 40%

JUN

40 - 50%

JUL

40 - 50%

AUG

40 - 50%

SEP

50 - 60%

OCT

60 - 70%

NOV

70 - 80%

DEC

80 - 90%

Miejsce

Spot image

Kite spot w Misty Cliffs znajduje się na Przylądku Dobrej Nadziei po stronie zachodniej i jest odpowiedni tylko dla ekspertów w kitesurfingu lub (ze względu na silny wiatr) dla wszystkich miłośników big air. Znajdziesz to miejsce u podnóża majestatycznych klifów Western Cape, bezpośrednio przy małym nadmorskim miasteczku o tej samej nazwie. Spot ten najlepiej odwiedzić przy prognozie dla wiatrów południowo-wschodnich (Cape Docter) i wiatrów północno-zachodnich (rzadko).

Aktualną prognozę dla tego spotu oraz odczyt ze stacji meteo znajdziesz >>TUTAJ<<

Cape Docter to jesienny wiatr, który jest bardzo dobrze znany w Kapsztadzie , który bierze swoją nazwę od rzekomego efektu oczyszczającego Kapsztad. Za ten czasami niezwykle silny wiatr odpowiada Góra Stołowa na południu Kapsztadu. Ze swoją wysokością ponad 1000 metrów (n.p.m.) i bardzo stromą krawędzią zapewnia zwiększone oddziaływanie wiatru, który następnie dyktuje warunki wiatrowe we wszystkich nadmorskich dzielnicach w okolicy Kapsztadu. Cape Doctor jest również często nazywany South Easter, ponieważ dociera do takich kite spotów jak: Big Bay, Kitebeach i Dolphin Beach, a Misty Cliffs to jeden z pierwszych spotów wystawionych na jego ekspozycję. Cape Doctor wieje tylko w miesiącach letnich na półkuli południowej (od listopada do marca) i dlatego przyciąga swoją mocą najlepszych zawodników z całego świata właśnie na plaże Misty Cliffs.

Spot image
Spot image

Wspomniany właśnie Cape Docter jest zwykle dużo silniejszy w Misty Cliffs niż w kite spotach w pobliżu Kapsztadu. Jeśli w Kitebeach nie ma wiatru, możesz też spróbować szczęścia w Mglistych Klifach. W dni, w które wieje Cape Docter powinieneś być ostrzeżony, bo ten kierunek wiatru buduje wysoką i potężną falę. Ponadto na tym spocie pod taflą wody jest wiele kamieni, których nie zobaczysz gołym okiem w wietrzny dzień, ponieważ nie będą one widoczne z powodu rozprysku fal, a stanowią duże zagrożenie. W Misty Cliffs znajdziesz największe fale, więc jeśli lubisz ekstremalny wave to zdecydowanie miejsce dla Ciebie.

Niestety, w Misty Cliffs nie znajdziesz dogodnego miejsca parkingowego ze względu na zbocze górskie, ale możesz zaparkować na skraju Main Road na jej poboczu. Stąd jest mała stroma ścieżka, która prowadzi na plażę około 20 metrów w dół. Przy wodzie znajdziesz małą piaszczystą plażę. W zależności od mocy wiatru i rozmiaru fal plaża może być węższa lub szersza. W takich przypadkach można skorzystać z dużej plaży Witsand (nieco na północ), a następnie trochę podhalsować się do głównego spotu. Na piaszczystej plaży Misty Cliffs znajdziesz wiele małych kamieni, na które należy uważać, aby nie uszkodzić materiału latawca.

Video

Język komunikacyjny

angielski

Obowiązująca religia

chrześcijanie 68%, animiści 28%, hinduiści 2,1%, muzułmanie 1,4%.

Strefa czasowa

UTC +2 

AKTUALNY CZAS

rand 1 PLN ~ 3,5 ZAR AKTUALNY KURS

Jednostką monetarną jest Rand (ZAR). Rand dzieli się na 100 centów. Czeki podróżne i banknoty bardziej popularnych walut mogą być wymienione w bankach lub w większych biurach podróży. Pieniądze można korzystnie wymienić na lotnisku, natomiast wymiana w hotelach nie jest polecana ze względu na niski oferowany kurs. System bankowy jest bardzo dobrze rozwinięty. Banki w RPA uważają się za najlepsze na świecie. Bankomaty są umieszczone w każdym centrum handlowym i na większości stacji benzynowych. Akceptowane są karty kredytowe i karty gotówkowe. Wymiana pieniędzy na ulicy jest zabroniona. W RPA za przestępstwo kryminalne uznaje się posiadanie przez obywateli kraju innej waluty, dlatego pieniądze można wymienić w bankach albo w biurach Travel Exchange. Przy wymianie wymagany jest paszport służący jako dowód, że dana osoba przyjechała z zagranicy.

prąd:220V/230V


W RPA działają wtyczki z trzema okrągłymi bolcami, bez problemu jednak można kupić adapter. Jako że problem ten dotyczy większości przybyszów z Europy, w prawie każdej recepcji można wypożyczyć taki adapter, warto jednak przywieź ze sobą swój adapter.

Ceny żywności w RPA są nieco niższe niż w Polsce (biorąc pod uwagę podobne artykuły) przykładowe ceny:
– chleb tostowy (700 gr): 12 rand
– Coca Cola: 9-10 rand/puszka
– owoce sezonowe (cytrusy, banany, jabłka): 9-10 rand/kg
– warzywa sezonowe (marchew, bataty, dynia): 5-7 rand/kg
– pomidory: 12-18 rand/kg (w promocji taniej)
– piwo: 10-12 rand/puszka
– wino: 40-60 rand/ butelka (750 ml) wzwyż (w zależności od jakości i renomy)
Ceny w lokalach zależą od rodzaju lokalu, położenia (w centrum drożej), wielkościporcji,rodzajuklienteliiwieluinnych.Generalnie jedzenie w restauracjach w RPA jest tańsze, niż w Polsce. Warto pamiętać, że w RPA standardowa porcja to 200-250 gr mięsa, porcja frytek lub innego „zapychacza”, czasem jakieś warzywo, alebco do tego trzeba się upewnić. Porcje są więc sporo większe niż standardowa porcja w Polsce.
W lokalu średniej klasy za danie główne zapłacimy:
– makaron/pasta z sosem typu bolognese: 80-100 rand

– stek wołowy/ dwie piersi kurczaka z frytkami: 120 – 180 rand

Turyści z Polski mogą przebywać na terenie kraju do 30 dni bez wizy. Wiza jest natomiast niezbędna, by wyjechać do Suazi oraz Lesotho – w obydwu przypadkach można ja uzyskać na granicy. Wiza do Lesotho jest droga – kosztuje 1000 rand. Istnieje też możliwość uzyskania „jednodniowego pozwolenia” za 150 rand, jest to chyba jednak forma nieoficjalna, gdyż nie każde przejście graniczne z Lesotho taką możliwość oferuje... Jeśli mamy zamiar przebywać w RPA w celu innym niż turystycznym, lub dłużej niż 30 dni, o odpowiednią wizę należy postarać się przed wyjazdem.bPrzy wjeździe wymagany okres ważności paszportu powinien być dłuższy od okresu ważności wizy co najmniej o 6 miesięcy, należy również okazać bilet powrotny lub na dalszą podróż.

UWAGA dla podróżujących z dziećmi! Od czerwca 2015 roku jest potrzebny przetłumaczony akt urodzenia dziecka i zgoda nieobecnego rodzica lub kuratora na podróż dziecka.

obowiązek szczepień: brak

Szczepienia nie będą konieczne, aby przebywać na terenie RPA, ale jeśli mamy zamiar odwiedzić północno-wschodnie rejony kraju w okresie upałów i pory deszczowej warto zaopatrzyć się w tabletki anty-malaryczne. Wprawdzie zagrożenie malarią w RPA jest niskie, ale lepiej nie być ofiarą jakiegoś zbłąkanego komara z Mozambiku.

Za to posiadanie ubezpieczenia w RPA to absolutna konieczność. Publiczna służba zdrowia jest tu o bardzo niskim standardzie. Aby skorzystać z prywatnych szpitali i klinik w RPA będziemy potrzebowali ubezpieczenia, które pokryje koszty leczenia prywatnego (drogo, ale za to bardzo wysoki standard) lub powrotu do Polski gdybyśmy ulegli wypadkowi, albo... dużej ilości gotówki.

RPA należy do krajów o bardzo wysokim zagrożeniu brutalną przestępczością kryminalną. Odnotowuje się znaczną liczbę napadów rabunkowych z bronią, (często kończących się zabójstwami), gwałtów i innych przestępstw. Nie zaleca się podróżowania wieczorem i w nocy, przebywania w regionach i dzielnicach miast (także na ulicach centralnych) bez upewnienia się co do bezpieczeństwa w konkretnym miejscu. Należy zachowywać ostrożność w miejscach publicznych - na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych, a także w taksówkach, których kierowcy bywają powiązani ze światem przestępczym. O ile to możliwe, wskazane jest podróżowanie w zorganizowanych grupach, z doświadczonym przewodnikiem.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Ochrona głowy przed słońcem

Okulary z filtrem UV

pieniądze w walucie EUR

pianka neoprenowa 5.4 mm

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

PRAIA DE SANTIAGO

PRAIA DE SANTIAGO

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Zaawansowany

Lüderitz

Lüderitz

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Zaawansowany

PONTA PRETA / SAL

PONTA PRETA / SAL

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Zaawansowany

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG