Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Duża fala
Średnia wiatrowa
20 KNT- 50 KNT
Kierunek wiatru
Side shore / off shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Zaawansowany
Rozmiary latawców
7-12
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
listopad-kwiecień
Tłok na wodzie
Brak
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

80 - 90%

FEB

80 - 90%

MAR

60 - 70%

APR

50 - 60%

MAY

30 - 40%

JUN

40 - 50%

JUL

40 - 50%

AUG

40 - 50%

SEP

50 - 60%

OCT

60 - 70%

NOV

70 - 80%

DEC

80 - 90%

Miejsce

Spot image

Plaża Platboom, znajdująca się obszarze rozległego rezerwtu przyrody Przylądku Dobrej Nadziei to ponadczasowe miejsce warte odwiedzenia, nawet wtedy kiedy nie jesteś zaawansowanym kitesurferem. Odbijąca się echem przeszłości Przylądka, oferując wspomnienia zarówno wspaniałe plaże, jak i przerażająco wielkie fale. Platboom, co w języku afrikaans oznacza „płaskie drzewo”, oferuje cenne w dzisiejszych czasach odosobnienie i nienaruszone naturalne piękno. Dostęp do plaży jest bezpłatny, ale za wstęp do rezerwatu przyrody "Przylądek Dobrej Nadziei" trzeba uiścić opłatę (to około 10-15 euro), możesz dojechać tu autem i zaparkować zaraz przy plaży na wygodnym parkingu. To inny świat po wschodniej stronie Przylądka: Ocean Indyjski jest wyraźnie cieplejszy, a plaża Platboom to wyjątkowe miejsce w rodzaju "ukrytego klejnotu" Południowej Afryki. Nawet w porównaniu z innymi wspaniałymi plażami rezerwatu, Platboom pozostaje dziewicza i nienaruszona. To odosobniona plaża otoczona drobnym białym piaskiem i skałami.

Miejsce do uprawiania kitesurfingu w Platboom ma małą plażę utworzoną z śnieżnobiałych miekkich piasków i skał. Można tu znaleźć doskonałe fale, czasem dochodzące do 6m. Fale są bardzo czyste i idealne do treningu umiejętności wave na fali. Ten spot kitesurfingowy jest przeznaczone tylko dla naprawdę zaawansowanych kitesurferów posiadających wiedzę i umiejętności pływania na dużej fali w mocnych warunkach wiatrowych. Zdarza się, że wiatr jest tu nieco szkwalisty przy południowym wschodzie, a latem (listopad- luty) wiatr wieje głównie z południowego wschodu, czyli prawie idealnie wzdłuż brzegu. Jest to doskonały wiatr (nazywany tutaj: Cape Doctor) i czasami może być bardzo silny, o mocny nawet powyżej 40 węzłów. Wiatr wzmaga się rano i staje się silniejszy ku zachodowi słońca. Spot najlepiej odwiedzić nie tylko przy wietrze z SE, ale również w przedziale wiatru od SE-S i NW-N. Polecamy to miejsce tylko zaawansowanym kitesurferom z dużym doświadczeniem w pływaniu w takich warunkach wiatrowych.

 

Spot image
Spot image

Spot Platboom ze swoimi dużymi falami znajduje się około 1,5 godziny jazdy autem od centrum Kapsztadu, bezpośrednio w rezerwacie przyrody. O ile to miejsce jest skierowane tylko dla najlepszych kitesurferów, to nawet osoby nie wchodzące do wody przekonają się że to miejsce jest warte odwiedzenia: turkusowa woda i biała piaszczysta plaża wydają się niemal rajem, możesz tutaj spotkać dziko żyjące strusie i kilka gatunków małp. Jeśli wybierasz się tu na cały dzień zabierz ze sobą koniecznie jedzenie, bo nie ma tutaj sklepów ani restauracji, jednak bądz czujny w czasie posiłku, ponieważ małe małpy w rezerwacie przyrody są znane ze swoich złodziejskich zwyczajów, zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie. Na miejscu znajduje sie dogodny parking dla samochodów z widokiem na spot, plaża dość szeroka (w zależności od mocy wiatru, pływu i wysokości fali). Jest to jeden ze spotów, który należy koniecznie odwiedzić podczas swojej podróży do RPA.

Video

Język komunikacyjny

angielski

Obowiązująca religia

chrześcijanie 68%, animiści 28%, hinduiści 2,1%, muzułmanie 1,4%.

Strefa czasowa

UTC +2 

AKTUALNY CZAS

rand 1 PLN ~ 3,5 ZAR AKTUALNY KURS

Jednostką monetarną jest Rand (ZAR). Rand dzieli się na 100 centów. Czeki podróżne i banknoty bardziej popularnych walut mogą być wymienione w bankach lub w większych biurach podróży. Pieniądze można korzystnie wymienić na lotnisku, natomiast wymiana w hotelach nie jest polecana ze względu na niski oferowany kurs. System bankowy jest bardzo dobrze rozwinięty. Banki w RPA uważają się za najlepsze na świecie. Bankomaty są umieszczone w każdym centrum handlowym i na większości stacji benzynowych. Akceptowane są karty kredytowe i karty gotówkowe. Wymiana pieniędzy na ulicy jest zabroniona. W RPA za przestępstwo kryminalne uznaje się posiadanie przez obywateli kraju innej waluty, dlatego pieniądze można wymienić w bankach albo w biurach Travel Exchange. Przy wymianie wymagany jest paszport służący jako dowód, że dana osoba przyjechała z zagranicy.

prąd:220V/230V


W RPA działają wtyczki z trzema okrągłymi bolcami, bez problemu jednak można kupić adapter. Jako że problem ten dotyczy większości przybyszów z Europy, w prawie każdej recepcji można wypożyczyć taki adapter, warto jednak przywieź ze sobą swój adapter.

Ceny żywności w RPA są nieco wyższe niż w Polsce (biorąc pod uwagę podobne artykuły), ponieważ jednak dawno nie byłam w Polsce, trudno jest mi dokładnie porównywać.
Podaję więc przykładowe ceny:
– chleb tostowy (700 gr): 12 rand
– Coca Cola: 9-10 rand/puszka
– owoce sezonowe (cytrusy, banany, jabłka): 9-10 rand/kg
– warzywa sezonowe (marchew, bataty, dynia): 5-7 rand/kg
– pomidory: 12-18 rand/kg (w promocji taniej)
– piwo: 10-12 rand/puszka
– wino: 40-60 rand/ butelka (750 ml) wzwyż (w zależności od jakości i renomy)
Ceny w lokalach zależą od rodzaju lokalu, położenia (w centrum drożej), wielkościporcji,rodzajuklienteliiwieluinnych.Generalnie jedzenie w restauracjach w RPA jest tańsze, niż w Polsce. Warto pamiętać, że w RPA standardowa porcja to 200-250 gr mięsa, porcja frytek lub innego „zapychacza”, czasem jakieś warzywo, alebco do tego trzeba się upewnić. Porcje są więc sporo większe niż standardowa porcja w Polsce.
W lokalu średniej klasy za danie główne zapłacimy:
– makaron/pasta z sosem typu bolognese: 80-100 rand

– stek wołowy/ dwie piersi kurczaka z frytkami: 120 – 180 rand

Turyści z Polski mogą przebywać na terenie kraju do 30 dni bez wizy. Wiza jest natomiast niezbędna, by wyjechać do Suazi oraz Lesotho – w obydwu przypadkach można ja uzyskać na granicy. Wiza do Lesotho jest droga – kosztuje 1000 rand. Istnieje też możliwość uzyskania „jednodniowego pozwolenia” za 150 rand, jest to chyba jednak forma nieoficjalna, gdyż nie każde przejście graniczne z Lesotho taką możliwość oferuje... Jeśli mamy zamiar przebywać w RPA w celu innym niż turystycznym, lub dłużej niż 30 dni, o odpowiednią wizę należy postarać się przed wyjazdem.bPrzy wjeździe wymagany okres ważności paszportu powinien być dłuższy od okresu ważności wizy co najmniej o 6 miesięcy, należy również okazać bilet powrotny lub na dalszą podróż.

UWAGA dla podróżujących z dziećmi! Od czerwca 2015 roku jest potrzebny przetłumaczony akt urodzenia dziecka i zgoda nieobecnego rodzica lub kuratora na podróż dziecka.

obowiązek szczepień: brak

Szczepienia nie będą konieczne, aby przebywać na terenie RPA, ale jeśli mamy zamiar odwiedzić północno-wschodnie rejony kraju w okresie upałów i pory deszczowej warto zaopatrzyć się w tabletki anty-malaryczne. Wprawdzie zagrożenie malarią w RPA jest niskie, ale lepiej nie być ofiarą jakiegoś zbłąkanego komara z Mozambiku.

Za to posiadanie ubezpieczenia w RPA to absolutna konieczność. Publiczna służba zdrowia jest tu o bardzo niskim standardzie. Aby skorzystać z prywatnych szpitali i klinik w RPA będziemy potrzebowali ubezpieczenia, które pokryje koszty leczenia prywatnego (drogo, ale za to bardzo wysoki standard) lub powrotu do Polski gdybyśmy ulegli wypadkowi, albo... dużej ilości gotówki.

RPA należy do krajów o bardzo wysokim zagrożeniu brutalną przestępczością kryminalną. Odnotowuje się znaczną liczbę napadów rabunkowych z bronią, (często kończących się zabójstwami), gwałtów i innych przestępstw. Nie zaleca się podróżowania wieczorem i w nocy, przebywania w regionach i dzielnicach miast (także na ulicach centralnych) bez upewnienia się co do bezpieczeństwa w konkretnym miejscu. Należy zachowywać ostrożność w miejscach publicznych - na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych, a także w taksówkach, których kierowcy bywają powiązani ze światem przestępczym. O ile to możliwe, wskazane jest podróżowanie w zorganizowanych grupach, z doświadczonym przewodnikiem.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Okulary z filtrem UV

pianka neoprenowa 5.4 mm

adapter

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

PRAIA DE SANTIAGO

PRAIA DE SANTIAGO

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Zaawansowany

Lüderitz

Lüderitz

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Zaawansowany

PONTA PRETA / SAL

PONTA PRETA / SAL

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Zaawansowany

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG