Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
19-26 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore, Side shore / On shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
listopad-kwiecień
Tłok na wodzie
W sezonie bywa tłoczno
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

60 - 70%

FEB

60 - 70%

MAR

50 - 60%

APR

50 - 60%

MAY

50 - 60%

JUN

60 - 70%

JUL

50 - 60%

AUG

60 - 70%

SEP

50 - 60%

OCT

50 - 60%

NOV

60 - 70%

DEC

60 - 70%

Miejsce

Spot image

Mar del Plata to miasto we wschodniej Argentynie, w prowincji Buenos Aires, nad Oceanem Atlantyckim. Zamieszkuje je ponad 614 tys. mieszkańców (7. miejsce w Argentynie). Jest jednym z najważniejszych portów rybackich oraz kurortów morskich w kraju. W Mar del Plata znajdujemy bardzo dobre i różnorodne „miejsca” do uprawiania kitesurfingu, plaże takie jak KiteBeach i La Reserva, Playa Grande, Constitución, Camet i laguna Mar Chiquita, 35 km na północ. To właśnie Mar Chiquita jest spotem o którym warto powiedzieć nieco wiecej.  Mar Chiquita to przybrzeżna laguna w południowo-wschodniej prowincji Buenos Aires we wschodniej Argentynie .

Położone jest nad wybrzeżem Atlantyku, 30 km na północ od Mar del Plata . Obszar ten jest rezerwatem przyrody, w którym  żyje wiele gatunków zwierząt. W południowej części laguny znajduje się niewielki kurort, który w 2010 r. Liczy 487 osób i to właśnie on jest bazą jednego z ciekawszych kitespotów w okolicy.

Spot zlokalizowany jest przy średnich rozmiarów półwyspie. Z jednej strony macie do dyspozycji średniego rozmiaru fale Atlantyku ( strona morska ) a z drugiej bardzo płaską deltę rzeki, która właśnie w Mar Chiquita ma swoje ujście. Dzięki specyficznej budowie swojego ujścia, my kitesurferzy mamy odcinejok 700m rzeki, który dysponuje silnym równym wiatrem przez caly rok. Dzięki temu, że jest znacznie osłonięty, woda mimo 25knt nadal jest idealnie płaska. 

Spot image
Spot image

Ze względu na sprzyjające warunki rozgrywane są tu liczne zawody freestylowe.Jeśli poszukjesz bazy noclegowej, możesz skorzystać z pobliskiego miasteczka i za bardzo atrakcyjną cene przenocować w niedalekiej odległości od spotu. Mimo iż wietrznie jest tu przez cały rok polecamy odwiedziny między listopadem, a marcem- ponieważ są tutaj najwyzsze temparatury. Koniecnie zabierz ze sobą długą piankę.

Video

Język komunikacyjny

hiszpański

Obowiązująca religia

katolicyzm (90% mieszkańców)

Strefa czasowa

UTC -3 AKTUALNY CZAS

peso argentyńskie (ARS) 1 PLN= 5,5 peso

AKTUALNY KURS

Walutę można swobodnie wymieniać we wszystkich punktach bez ograniczeń: banki, kantory, lotniska, niektóre sklepy. Odradza się wymiany waluty w innych miejsca lub u postronnych osób, ponieważ bardzo łatwo dostać fałszywe pieniądze. Dla własnej wygody zaleca się podróżowanie z walutą dolara amerykańskiego. W większości sklepów można płacić polskimi kartami płatniczymi lub kredytowymi (przy płaceniu kartami należy okazać dość często ważny paszport).

prąd: 220V.
( Wtyczki takie jak w Polsce lub potrójne płaskie z uziemieniem (można kupić adapter w każdym sklepie)

Sklepy są w głównej mierze dobrze zaopatrzone, ceny podobne do europejskich , należy jednak wziąć poprawkę na ciąglę szalejącą na terenie Argentyny inflację ( która w ciągu jednego roku waha się nawet na poziomie do 40% )

●  Woda 2l – 11-25 pesos

●  Coca-cola 2l – 59 pesos

●  Piwo 1,2l – 30-35 pesos

●  Wino – 30-50 pesos

●  Lunch – 120 – 600 pesos

●  Dania z karty w knajpach – od 150 pesos

●  Dania z grilla (asado) – od 150-400 pesos

●  Piwo w knajpie 1l – 60-100 pesos

Punta Mogotes jest kurortem pełnym letnich plażowiczów, ale każdy spragniony i poszukujący spotów sportów wodnych znajdzie na końcu tej słynnej plaży spot Waikiki. Plaża nazwana tak została wprowadzona na cześć Hawajskiej mekki surfingu. Możecie tutaj złapać bardzo ładną falę. Wiatr zazwyczaj wieje w kierunku side shore, woda po odejściu od brzegu głęboka, ale w okresie europejskiej zimy ciepło i wietrznie.

obowiązek szczepień - BRAK
Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty prywatnej wynosi ok. 40 USD.

Argentyna jest stosunkowo bezpiecznym krajem. Głównie (nie wszystkie oczywiście) niebezpieczeństwa, jakie na nas czyhają to kieszonkowcy w autobusach miejskich i długodystansowych oraz rabusie, których głównym celem są plecaki i walizki podróżnych na dworach. Warto mieć oczy dookoła głowy, kierować się zdrowym rozsądkiem, ale też nie popadać ze skrajności w skrajność.

Jedna z bardzo ważnych rzeczy i to z dwóch powodów. Pierwszy, oczywisty: gdy zgubimy oryginalne dokumenty (lub zostaną nam ukradzione) łatwiej będzie załatwiać wszelkie formalności, w tym najważniejsze – otrzymanie nowych dokumentów. Drugi aspekt dotyczy zapobiegania pierwszej sytuacji. Zostawiając dokumenty w mieszkaniu/hostelu (oczywiście w schowku/sejfie) minimalizujemy prawdopodobieństwo, że zostaną skradzione lub że je zgubimy. 

 

 

WARTO WIEDZIEĆ: Argentyna leży obecnie na jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków do Europy dlatego na lotniskach przeprowadzane są skrupulatne kontrole bagażu. Za handel i przemyt narkotyków wymierza się karę pozbawienia wolności, bez możliwości zawieszenia wykonania kary. Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania przesyłek lub toreb od obcych osób.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Buty neoprenowe

Okulary z filtrem UV

pianka neoprenowa 3.2 mm

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

Dina Huapi / RIO NEGRO

Dina Huapi / RIO NEGRO

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Średni

PINAMAR

PINAMAR

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Początkujący

PUNTA RASA

PUNTA RASA

Płytko

60-80%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG