Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka, żwirowa
Wysokość fali
Mała fala
Średnia wiatrowa
15KNT - 35 KNT
Kierunek wiatru
Side shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
7-12
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
Październik, listopad-kwiecień
Tłok na wodzie
Umiarkowany
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

70 - 80%

FEB

70 - 80%

MAR

60 - 70%

APR

60 - 70%

MAY

50 - 60%

JUN

60 - 70%

JUL

60 - 70%

AUG

60 - 70%

SEP

60 - 70%

OCT

60 - 70%

NOV

70 - 80%

DEC

70 - 80%

Miejsce

Spot image

W niedalekiej odległości od miejscowości Rodeo, na wysokości 1557m npm znajduje się niewielki akwen, który przyciąga w sezonie wielu amatorów kitesurfingu jak i windsurfingu. Zbiornik Rio Jachal, którego nazwa zastępcza to "Wind Slide" - w zasadzie tłumaczy wszystko! W ciągu letnich dni wiatr o kierunku E na SE schodzi z gór o wysokości 6000 m npm i wciska się do doliny Rio Jachal. Jezioro jest lustrzanie płaskie w godzinach porannych, a następnie od południa wiatr rozpędza się do 20-30 węzłów, w najwietrzniejsze dni można nawet spotkać tutaj 40-50 węzłów! Wiatr jest najbardziej stały na zachodnim brzegu, gdzie jest kilka dogodnych zejść do wody. 

Puerto de Palos to świeżo zalane jezioro, ciągle mocno nieodkryte przez kitesurferów. Nieco wyższe, przy Playa Lamaral jest główny spot kitesurfingowy Fincas del Lago: z najbardziej płaską wodą. Oaza zielonych wód oraz silny wiatr z pewnością zachęci Cię do uprawiania kitesurfingu. Zbiornik Cuesta del Viento w Rodeo, oddalony około 200 km od miasta San Juan, ma ponad 300 wietrznych dni w roku, przy wietrze zazwyczaj powyżej 20 węzłów dzięki czemu jest wyjątkowo atakcyjny na mapie Argentyny.  Oprócz jednego z najpiękniejszych krajobrazów w krainie Syrah. Ten raj windsurfingu i kitesurfingu zajmuje około 3000 hektarów, gdzie zielona woda kontrastuje z piaskowym odzieniem skał. 

Spot image
Spot image

Wiatr nasila się zwykle w okolicach południa, dzięki czemu poranek możesz przeznaczyć na odpoczynek lub zwiedzanie. Od południa natomiast plaże wypełniają się spragnionymi wiatru surferami, którzy z niepokojem oczekują silnych południowo-wschodnich wiatrów, które są tutaj wyjątkowo silne.Tutaj własnie, w okolicach tama Cuesta del Viento odbywają się cyklicznie zawody na poziomie krajowym i międzynarodowym. W Rodeo znajdziesz też liczną baze noclegową lub jeśli woliszsą usługi biwakowe, interesująca oferta zatrakcji i gastronomii.

Video

Język komunikacyjny

hiszpański

Obowiązująca religia

katolicyzm (90% mieszkańców)

Strefa czasowa

UTC -3 AKTUALNY CZAS

peso argentyńskie (ARS) 1 PLN= 5,5 peso

AKTUALNY KURS

Walutę można swobodnie wymieniać we wszystkich punktach bez ograniczeń: banki, kantory, lotniska, niektóre sklepy. Odradza się wymiany waluty w innych miejsca lub u postronnych osób, ponieważ bardzo łatwo dostać fałszywe pieniądze. Dla własnej wygody zaleca się podróżowanie z walutą dolara amerykańskiego. W większości sklepów można płacić polskimi kartami płatniczymi lub kredytowymi (przy płaceniu kartami należy okazać dość często ważny paszport).

prąd: 220V.
( Wtyczki takie jak w Polsce lub potrójne płaskie z uziemieniem (można kupić adapter w każdym sklepie)

Sklepy są w głównej mierze dobrze zaopatrzone, ceny podobne do europejskich , należy jednak wziąć poprawkę na ciąglę szalejącą na terenie Argentyny inflację ( która w ciągu jednego roku waha się nawet na poziomie do 40% )

●  Woda 2l – 11-25 pesos

●  Coca-cola 2l – 59 pesos

●  Piwo 1,2l – 30-35 pesos

●  Wino – 30-50 pesos

●  Lunch – 120 – 600 pesos

●  Dania z karty w knajpach – od 150 pesos

●  Dania z grilla (asado) – od 150-400 pesos

●  Piwo w knajpie 1l – 60-100 pesos

wiza: 0 $
Obywateli polskich udających się do Argentyny na okres do 90 dni nie obowiązują wizy. Przy przekraczaniu granicy wjeżdżający może być poproszony o okazanie biletu powrotnego oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu

obowiązek szczepień - BRAK
Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty prywatnej wynosi ok. 40 USD.

Argentyna jest stosunkowo bezpiecznym krajem. Głównie (nie wszystkie oczywiście) niebezpieczeństwa, jakie na nas czyhają to kieszonkowcy w autobusach miejskich i długodystansowych oraz rabusie, których głównym celem są plecaki i walizki podróżnych na dworach. Warto mieć oczy dookoła głowy, kierować się zdrowym rozsądkiem, ale też nie popadać ze skrajności w skrajność.

Jedna z bardzo ważnych rzeczy i to z dwóch powodów. Pierwszy, oczywisty: gdy zgubimy oryginalne dokumenty (lub zostaną nam ukradzione) łatwiej będzie załatwiać wszelkie formalności, w tym najważniejsze – otrzymanie nowych dokumentów. Drugi aspekt dotyczy zapobiegania pierwszej sytuacji. Zostawiając dokumenty w mieszkaniu/hostelu (oczywiście w schowku/sejfie) minimalizujemy prawdopodobieństwo, że zostaną skradzione lub że je zgubimy. 

 

 

WARTO WIEDZIEĆ: Argentyna leży obecnie na jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków do Europy dlatego na lotniskach przeprowadzane są skrupulatne kontrole bagażu. Za handel i przemyt narkotyków wymierza się karę pozbawienia wolności, bez możliwości zawieszenia wykonania kary. Należy bezwzględnie wystrzegać się przyjmowania przesyłek lub toreb od obcych osób.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Buty neoprenowe

Okulary z filtrem UV

pianka neoprenowa 3.2 mm

Podobne lokalizacje

Dina Huapi / RIO NEGRO

Dina Huapi / RIO NEGRO

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Średni

PINAMAR

PINAMAR

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Początkujący

PUNTA RASA

PUNTA RASA

Płytko

60-80%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG