Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15KNT - 35 KNT
Kierunek wiatru
Side shore, On shore, Off shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
7-12
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
Wrzesień, Październik, Listopad, Grudzień
Tłok na wodzie
Brak

Warto wiedzieć

PŁYWY: aktualna tabela pływów

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

90 - 100%

FEB

70 - 80%

MAR

70 - 80%

APR

60 - 70%

MAY

60 - 70%

JUN

70 - 80%

JUL

90 - 100%

AUG

90 - 100%

SEP

90 - 100%

OCT

90 - 100%

NOV

90 - 100%

DEC

90 - 100%

Miejsce

Spot image

Pomiędzy wydmami Parku Narodowego Lençóis Maranhenses, delty Rio Preguiças, niewielkiego dopływu potoku (Igarapé) i wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, Atins jest miejscem czystego spokoju i prostego szczęścia życia. Biorąc pod uwagę jego zaciszne otoczenie, ludzie lubią nazywać go "wyspą" i na pewno jest jak jeden. W Atinach nie znajdziesz ulic ani konwencjonalnych chodników; tu życie ustawia się w dużej piaskownicy. Łączność z telefonami komórkowymi jest niejednolita, a dostęp do Internetu jest ograniczony, energia elektryczna przybyła zaledwie kilka lat temu, a karty kredytowe zaczynają być widoczne tylko w niektórych miejscach. Wyniesiony z pośpiesznego świata cywilizacji, Atins oferuje niekończące się wydmy, piaszczyste plaże, jak okiem sięgnąć, ciepłe płytkie wody, kołyszące się palmy i stałą, kojącą morską bryzę.

Atins jest idealną bazą wypadową dla odważnych podróżników. Jest to idealna baza wypadowa do zwiedzania słynnego Lençóis Maranhenses ze względu na bezpośredni dostęp do parku i morza. To także idealne miejscem do kitesurfingu, oferując ogromne, osłonięte laguny z płaskimi wodami oraz stabilne i niezawodne wiatry typu cross / onshore o sile 15-30 węzłów. Naszym zdaniem jest to najbardziej malowniczy spot w całej w Brazylii. W zależności od pory deszczowej na wydmach wokół Atins gromadzi się do 8000 jezior. Wiele z nich jest wystarczająco dużych, aby każdy kiter mógł mieć własny słodkowodny basen z płytką wodą do kitesurfingu tylko dla siebie! Wiatr jest nieco porywisty na wydmach, ale zdecydowanie nie zniechęca do sesji w tak wyjątkowym miejscu.

Spot image
Spot image

Dla miłośników łapania fali również się tutaj coś znajdzie: Cabure. Dzięki swoim długim falom jest to gratka dla wszystkich wave’owych zapaleńców. Z Atins można dostać się np. łódź popłynie w górę rzeki do restauracji Cabana de Peixe. Stamtąd należy jechać promem w kierunku wsi Paulino Neves, aż dotrzesz do miejsca startowego dla swojego downwindera (możliwe jest pokonanie 15 km pod wiatr). Inne zaczepne safari z latawcem zaczynają się w Atinach i kierują się na zachód wzdłuż wybrzeża i wydm w Parku Narodowym Lencois Maranhenses.

Video

Język komunikacyjny

portugalski w brazylijskiej odmianie

Obowiązująca religia

chrześcijanie 63%, protestanci 25%, spirytualiści 2,0%

Strefa czasowa

UTC -3AKTUALNY CZAS

real brazylijski (BRL) 1 PLN= 1 real AKTUALNY KURS

 

Walutą w Brazylii jest real (BRL). Obecnie kurs reala jest porównywalny z kursem złotego. Najlepiej zabrać na wymianę dolary amerykańskie. Kantory nazywają się cambios, znajdziecie je prawie wszędzie tam, gdzie docierają turyści. Warto sprawdzać kurs przed dokonaniem transakcji, gdyż nawet kantory sąsiadujące ze sobą mogą stosować różne przeliczniki albo dodatkowe opłaty. Jeśli będziecie wymieniać dużą sumę, możecie zostać poproszeni o pokazanie paszportu do autoryzacji transakcji. W Brazylii działają karty płatnicze, zarówno Visa jak i Mastercard. W miejscach turystycznych płatność kartą jest powszechna, a bankomaty gęsto rozmieszczone. Przy płatności kartą sprzedawca może zapytać, czy karta jest kredytowa czy debetowa.

prąd: 220V / 110 V
Napięcie elektryczne różni się w różnych regionach Brazylii i wynosi 110V w stanach północnych oraz 220V w stanach centralnych i południowych. Wybierając się do Brazylii ze swoim sprzętem elektronicznym powinniśmy zabrać ze sobą adapter, chociaż z reguły nasze nasze wtyczki zazwyczaj pasują do lokalnych gniazdek.

Sklepy są w głównej mierze dobrze zaopatrzone, ceny podobne do europejskich Ceny w Brazylii są mniej więcej zbliżone do cen w Polsce, od kawy po noclegi.

●  Butelka wody w supermarkecie – ok. 1,5 R$

●  Mały sok (200 ml) – 1R$, duży sok (1 litr) – ok. 3,5 R$

●  Sok ze świeżych owoców w tzw. lanchonete – 1-5 R$

●  Przekąski (salgados) w lanchonete – 0,50-3 R$

●  Mała kawa (cafezinho) – 1-2 R$

wiza: 0 $
Polacy nie potrzebują wizy. Po wylądowaniu do kraju imigration wstawia nad pieczątkę do paszportu i o nic nie pyta. Co więcej, na większych lotniskach są specjalne bramki dla brasileiros i pozostałych podróżujących np. Europejczyków, tak więc ruch jest dość płynny. Nie ma żadnych opłat wjazdowych i wyjazdowych. Dostaje się tylko w paszport specjalną kartę turysty, której lepiej nie zgubić, gdyż należy ją zwrócić przy wylocie.

obowiązek szczepień - BRAK
Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty prywatnej wynosi ok. 40 USD.

Brazylia jest stosunkowo bezpiecznym krajem, zwłaszcza w rejonach wybrzeża. Trzeb jednak być czujnym, ponieważ zdażają się tuczęste kradzieże kieszonkowe. W Brazylii obowiązkowo trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem – teoretycznie. W praktyce turystom wystarczy ksero paszportu, a dokument lepiej schować do sejfu w hotelu. Przy sobie lepiej mieć niewiele gotówki, schowanej w kilku miejscach. Niektórzy czują się pewniej mając pasek ze skrytką – z kieszenią wszytą w wewnętrznej części, albo saszetkę na dokumenty do zawieszenia na szyi, pod ubraniem. Płacąc kartą nie traćmy jej z oczu, nie pozwalajmy na przykład zabrać jej na zaplecze pod żadnym pretekstem. Sfotografowanie karty z kodem CVV jest o wiele łatwiejsze niż wytłumaczenie w banku, że padliśmy ofiarą banalnej kradzieży.

uwaga : ZŁODZIEJE !

Wybierając się na wyjazdy kitesurfingowe w tym kierunku Świata miej na uwadze, że będziesz narażony na kieszonkowców i innych złodziei lubujących się w kradzieżach na plaży. Pilnuj swoich rzeczy oraz sprzętu kitesurfingowego bardziej niż zwykle, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

ATINS

ATINS

Płytko

70-90%

Początkujący

CAUIPE / CUMBUCO

CAUIPE / CUMBUCO

Płytko

70-90%

Początkujący

CUMBUCO

CUMBUCO

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Średni

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG