Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Średnia fala
Średnia wiatrowa
15KNT - 35 KNT
Kierunek wiatru
Side shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Średni
Rozmiary latawców
7-12
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
Wrzesień, Październik, Listopad, Grudzień
Tłok na wodzie
Umiarkowany

Warto wiedzieć

PŁYWY: aktualna tabela pływów

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

80 - 90%

FEB

70 - 80%

MAR

70 - 80%

APR

60 - 70%

MAY

70 - 80%

JUN

90 - 100%

JUL

90 - 100%

AUG

90 - 100%

SEP

90 - 100%

OCT

90 - 100%

NOV

90 - 100%

DEC

90 - 100%

Miejsce

Spot image

Mała wioska Cumbuco na północno-wschodnim wybrzeżu Brazylii jest miejscem, które w ostatnich latach jest głównym celem wielu wyjazdów kitesurfingowych w okresie europejskiej jesieni oraz zimy. Wieś ta stała się popularnym miejscem dla kitesurferów i przyciąga z roku na rok coraz więcej turystów. Łagodne temperatury łączą się z południowo-wschodnimi wiatrami, by przeszło 7 miesięcy w roku być idealne miejsce do uprawiania kitesurfingu z gwarancją równego mocnego wiatru. Wioska jest uroczym miejscem dla wszystkich odwiedzających, otoczona przez wydmy z dostęp do długich odcinków nietkniętych plaż, co oznacza, że każdy może znaleźć miejsce, które jest ciche i idealne do pływania.

Cumbuco to niewątpliwie jeden z najlepszych warunków na świecie do kitesurfingu. Ponad 300 dni wiatru w roku, wysokie temperatura od 26-30C stopni na każdy dzień bez wyjątku, płaska woda lub fale w zależności od wybranego miejsca i wybranego czasu pływów- ta lista cech mówi sama za siebie. Jeśli zacząłeś swoją przygodę z kitesurfingiem musisz koniecznie tu przyjechać chociaż raz! Szerokie, niezatłoczone plaże, ogromny i bardzo długi drobny biały piasek. Dodatkowo dla amatorów płaskiej wody wspaniałe (chociaż dość brudne) jeziora oddalone o 10 metrów od morza, na każdym końcu wioski Cumbuco.Brazylia rozpieszcza pod wieloma względami, ale najbardziej ucieszy Cię fakt że nie trzeba zabierać czterech różnych rozmiarów kita ( w razie różnych warunków wiatrowych) ponieważ wiatr porusza się codziennie w sposób bardzo regularny. Osoba o wadze ok 70 kg, może rozkoszować się cały wyjazd na 9-metrowym lub 7-metrowym. Cumbuko, pozwala uprawiać kitesurfing prawie codziennie przez blisko 9 miesięcy w roku!

Spot image
Spot image

Dobrym pomysłem na pływanie w Brazylii i oczywiście Cumbuco jest przywiezienie ze sobą sprzętu na falę lub sprzętu freestyle wg. uznania, ponieważ tutejsze warunki ugoszczą i rozpieszczą amatorów fal jak i freestyle . W zależności od pływów morze może poruszać się płasko lub półpłasko z nieco większymi falami. Okolice Cumbuco są również dobrym kierunkiem na wyjazd z rodziną. Znajdziesz tu kilka bardzo dobrze przystosowanych do tego resortów i hoteli zaraz przy plaży, dzięki czemu Ty będziesz mogł popływać a rodzina w tym czasie zrelaksuje się na basenie.

Video

Język komunikacyjny

portugalski w brazylijskiej odmianie

Obowiązująca religia

chrześcijanie 63%, protestanci 25%, spirytualiści 2,0%

Strefa czasowa

UTC -3 AKTUALNY CZAS

real brazylijski (BRL) 1 PLN= 1 real AKTUALNY KURS

 

Walutą w Brazylii jest real (BRL). Obecnie kurs reala jest porównywalny z kursem złotego. Najlepiej zabrać na wymianę dolary amerykańskie. Kantory nazywają się cambios, znajdziecie je prawie wszędzie tam, gdzie docierają turyści. Warto sprawdzać kurs przed dokonaniem transakcji, gdyż nawet kantory sąsiadujące ze sobą mogą stosować różne przeliczniki albo dodatkowe opłaty. Jeśli będziecie wymieniać dużą sumę, możecie zostać poproszeni o pokazanie paszportu do autoryzacji transakcji. W Brazylii działają karty płatnicze, zarówno Visa jak i Mastercard. W miejscach turystycznych płatność kartą jest powszechna, a bankomaty gęsto rozmieszczone. Przy płatności kartą sprzedawca może zapytać, czy karta jest kredytowa czy debetowa.

prąd: 220V / 110 V
Napięcie elektryczne różni się w różnych regionach Brazylii i wynosi 110V w stanach północnych oraz 220V w stanach centralnych i południowych. Wybierając się do Brazylii ze swoim sprzętem elektronicznym powinniśmy zabrać ze sobą adapter, chociaż z reguły nasze nasze wtyczki zazwyczaj pasują do lokalnych gniazdek.

Sklepy są w głównej mierze dobrze zaopatrzone, ceny podobne do europejskich Ceny w Brazylii są mniej więcej zbliżone do cen w Polsce, od kawy po noclegi.

●  Butelka wody w supermarkecie – ok. 1,5 R$

●  Mały sok (200 ml) – 1R$, duży sok (1 litr) – ok. 3,5 R$

●  Sok ze świeżych owoców w tzw. lanchonete – 1-5 R$

●  Przekąski (salgados) w lanchonete – 0,50-3 R$

●  Mała kawa (cafezinho) – 1-2 R$

wiza: 0 $
Polacy nie potrzebują wizy. Po wylądowaniu do kraju imigration wstawia nad pieczątkę do paszportu i o nic nie pyta. Co więcej, na większych lotniskach są specjalne bramki dla brasileiros i pozostałych podróżujących np. Europejczyków, tak więc ruch jest dość płynny. Nie ma żadnych opłat wjazdowych i wyjazdowych. Dostaje się tylko w paszport specjalną kartę turysty, której lepiej nie zgubić, gdyż należy ją zwrócić przy wylocie.

obowiązek szczepień - BRAK
Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty prywatnej wynosi ok. 40 USD.

Brazylia jest stosunkowo bezpiecznym krajem, zwłaszcza w rejonach wybrzeża. Trzeb jednak być czujnym, ponieważ zdażają się tuczęste kradzieże kieszonkowe. W Brazylii obowiązkowo trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem – teoretycznie. W praktyce turystom wystarczy ksero paszportu, a dokument lepiej schować do sejfu w hotelu. Przy sobie lepiej mieć niewiele gotówki, schowanej w kilku miejscach. Niektórzy czują się pewniej mając pasek ze skrytką – z kieszenią wszytą w wewnętrznej części, albo saszetkę na dokumenty do zawieszenia na szyi, pod ubraniem. Płacąc kartą nie traćmy jej z oczu, nie pozwalajmy na przykład zabrać jej na zaplecze pod żadnym pretekstem. Sfotografowanie karty z kodem CVV jest o wiele łatwiejsze niż wytłumaczenie w banku, że padliśmy ofiarą banalnej kradzieży.

uwaga : ZŁODZIEJE ! Wybierając się na wyjazdy kitesurfingowe w tym kierunku Świata miej na uwadze, że będziesz narażony na kieszonkowców i innych złodziei lubujących się w kradzieżach na plaży. Pilnuj swoich rzeczy oraz sprzętu kitesurfingowego bardziej niż zwykle, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

ATINS

ATINS

Płytko

70-90%

Początkujący

CAUIPE / CUMBUCO

CAUIPE / CUMBUCO

Płytko

70-90%

Początkujący

CUMBUCO

CUMBUCO

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Średni

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG