Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore, On shore, Off shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
>25 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
Styczeń, Luty, Czerwiec-Wrzesień
Tłok na wodzie
Brak
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

70 - 80%

FEB

70 - 80%

MAR

40 - 50%

APR

70 - 80%

MAY

80 - 90%

JUN

80 - 90%

JUL

90 - 100%

AUG

90 - 100%

SEP

80 - 90%

OCT

80 - 90%

NOV

70 - 80%

DEC

80 - 90%

Miejsce

Spot image

Wyspy Cooka to jedno z największych marzeń niemal że każdego kitesurfera. Jedna z wysp wchodzących w skład archipelagu tj. Aitutaki jest światowej klasy spotem kitesurfingowym. Raj ten jest idealnym miejscem dla osób zaawansowanych , ale również dla które rozpoczynającego swoją naukę od podstaw. Lokalne wiatry i długie, piaszczyste plaże oferują doskonałe warunki do nauki, ponieważ większość terenów wokół plaż jest płytka. Średnio zaawansowani i zaawansowani kitesurferzy również będą tu mieć sporo powodów do radości ponieważ każde miejsce w którym zejsciesz na wodę jest niezatłoczone i idealnie płaskimi wodnymi.

Ten raj to Aitutaki, dom dla około 1800 osób i najpiękniejsza na świecie laguna. Atol Aitutaki to zacisze w którym wypoczniesz lub spędzisz romantyczny wyjazd. W skład Aitutaki wchodzi 15 małych wysepek między którymi znajdziesz ogromną, turkusową, nasłonecznioną lagunę. Raj na ziemi.

Aitutaki (i jego oszałamiająca uroda) obecnie słynie z romantycznej aury i jest bardzo często jest odwiedzana przez nowożeńców oraz pary poszukujące najbardziej spektakularnego miejsca na swój ślub. Jest to niezaprzeczalny raj dla nowożeńców , ale również przez kitesurferów!

Spot image
Spot image

Gdzie się w zasadzie nie ruszysz możesz przygotować swój sprzęt i zejść na wodę. Wiejące tutaj wiatry są dość równe i zwykle wieją w cyklach 3-5 dni z kilkoma następnymi dniami przerwy głównie z kierunku SE. Zimą wiatr jest często wzmocniony przez systemy wysokiego ciśnienia i średnio 18-22 kts, natomiast latem zwykle wieje tu między 15-20 knt.

Warto zorganizować sobie wodną taksówkę by móc przemieszczać się między wysepkami. O ile pływać można wszędzie najbardziej popularną wyspą kitesurfingu jest Honeymoon. Malutka wyspa, która w zasadzie bardziej przypomina łachę piasku posiada bardzo płytką wodę i zapierające dech w piersi widoki.

Video

Język komunikacyjny

angielski (urzędowy), maoryski (urzędowy)

Obowiązująca religia

chrześcijanie 45%, Anglikanie 10%

Strefa czasowa

UTC -10 AKTUALNY CZAS

dolar nowozelandzki 1 PLN- 0,4 NZD AKTUALNY KURS 

Oficjalnym środkiem płatniczym jest dolar nowozelandzki - 1 NZ$ /NZD/ dzieli się na 100 centów. Natomiast w Nowej Zelandii bez problemu można wymieniać waluty zachodnie /najlepiej USD i EURO/ i podobnie sytuacja wygląda na wyspach Cooka

prąd: 240V / 50 Hz

 

Niestety kształt gniazdek i wtyczek jest inny niż w Polsce i potrzebny jest specjalny adaptor, dostępny w sklepach elektrycznych i niektórych supermarketach.

Nowa Zelandia jest krajem ocenianym przez turystów jako raczej drogi – ceny są średnio 20 % wyższe niż w Polsce. Z tego powodu przyjezdni korzystają raczej z dostępnych cenowo hosteli i komunikacji miejskiej. Stołują się zaś w barach szybkiej obsługi lub gotują we własnym zakresie. Standardowy posiłek w taniej restauracji mieści się w granicach 15 – 20 dolarów. Za produkty żywnościowe trzeba zapłacić np. od 4 – 6 dolarów za chleb, 5 NZD za kilogram pomidorów, 10 NZD za 40 dkg sera. Do najtańszych sieci spożywczych należą New World, PAK’n Save, Foodtown, Woolworths, Countdown.

●  Chleb świeży – $4.20

●  duży jogurt naturalny – 6 NZD

●  dżem–5NZD

●  masło orzechowe – 6 NZD

●  8bułek–16NZD

●  paczka sera cheddar 120g – 5 NZD

●  1 kg sera lokalnego – 10 NZD

●  1l mleka – 2,5 NZD

●  wino – od 10 NZD

●  piwo – od 5 NZD wzwyż

Osoby legitymujące się polskim paszportem, odwiedzający Nową Zelandię w celach turystycznych do trzech miesięcy, nie potrzebują wizy. Ostateczną decyzję o zgodzie na wjazd podejmuje I mmigration Officer . Może prosić o pokazanie biletu powrotnego oraz o udokumentowanie posiadania środków na pobyt. Karta płatnicza jest traktowana jako wystarczające zabezpieczenie. W przypadku dłuższych pobytów należy wystąpić o wizę w ambasadzie Nowej Zelandii w Londynie.

  • obowiązek szczepień - BRAK
    Podróż do Nowej Zelandii nie wymaga zrobienia szczepień obowiązkowych

Sytuacja wewnętrzna tego państwa jest stabilna i raczej nie ma tu żadnych zagrożeń dla turystów. Jednak Nowa Zelandia leży w strefie trzęsień ziemi, możliwe są także erupcje czynnych wulkanów. Nad Nową Zelandią znajduje się dziura ozonowa, a zatem oddziaływanie promieni słonecznych jest bardzo silne. Koniecznie trzeba mieć ze sobą odpowiednie środki do ochrony ciała przed ich działaniem.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

Podobne lokalizacje

ATIUTAKAI / COOK ISLANDS

ATIUTAKAI / COOK ISLANDS

Płytko

60-80%

Początkujący

MURI BEACH / Rarotongan

MURI BEACH / Rarotongan

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Początkujący

Marahau Beach

Marahau Beach

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG