Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Mała fala
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / side-on shore
Głębokość wody
płytko tylko przy brzegu
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
<17 C pianka 3.2 lub cieplejsza
Najlepszy sezon wiatrowy
Styczeń, Luty, Grudzień
Tłok na wodzie
Umiarkowany

Warto wiedzieć

TABELA PŁYWÓW: AKTUALNE PŁYWY

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

60 - 70%

FEB

30 - 40%

MAR

10 - 20%

APR

10 - 20%

MAY

10 - 20%

JUN

10 - 20%

JUL

10 - 20%

AUG

10 - 20%

SEP

10 - 20%

OCT

10 - 20%

NOV

40 - 50%

DEC

60 - 70%

Miejsce

Spot image

Witaj w Nowej Zelandii ! Spot Marahau znajduje się na obrzasze Park Narodowy Abel Tasman. Położony jest na północnym krańcu Wyspy Południowej Nowej Zelandii. Skąd nazwa? Abel Tasman to holenderski żeglarz, który jako pierwszy dotarł do tego zakątka świata. Na spotkanie nieznajomym wypłynęła grupa rdzennych mieszkańców, Maorysów, niestety, zamiast przyjaznej pogawędki doszło do walki, w wyniku której 4 Europejczyków zostało zabitych. Abel Tasman zarządził więc odwrót, a miejsce to nazwał Zatoką Morderców

Znany ze złocistych piasków i czystych wód plaża Marahau jest prawdopodobnie jedną z najpiękniejszych plaż kitesurfingowych w tym kraju. Ulubione miejscem w którym się kajtuje to szeroka plaża pełna piaszczystych wysepek, która działa najlepiej w północno-wschodnim morskim wietrze. Okolica stanowi dobrą bazę noclegową dla kitesurferów i parking dla wodnych taksówek .

Lokalne prawo mówi, że taksówki wodne mają pierwszeństwo przed wszystkim, dlatego ważna informacja byś trzymał się z dala od pasa taksówek oraz z dala rampy dla łodzi. Co najważniejsze plaża Marahau jest odpowiednia dla kitesurferów o różnych umiejętnościach: początkujących jak i zaawansowanych

Spot image
Spot image

Jeśli przybywasz tu na kilka dni, to masz do dyspozycji kilka małych hoteli lub bardzo atrakcyjny kempingprzy samej wodzie. Przy plaży również znajduje się parking dla samochodów, więc jesli przyjedziesz tu swoim autem, będziesz miał zaledwie kilka mertów spaceru na plażę. PLaża natomiast jest bardzo szeroka i piaszczysta, zawsze jest tu wystrczająco miejsca na przygotowanie swojego sprzętu. 

Video

Język komunikacyjny

angielski (urzędowy), maoryski (urzędowy)

Obowiązująca religia

chrześcijanie 45%, Anglikanie 10%

Strefa czasowa

UTC -10 AKTUALNY CZAS

dolar nowozelandzki 1 PLN- 0,4 NZD AKTUALNY KURS 

Oficjalnym środkiem płatniczym jest dolar nowozelandzki - 1 NZ$ /NZD/ dzieli się na 100 centów. Natomiast w Nowej Zelandii bez problemu można wymieniać waluty zachodnie /najlepiej USD i EURO/ i podobnie sytuacja wygląda na wyspach Cooka

prąd: 240V / 50 Hz

 

Niestety kształt gniazdek i wtyczek jest inny niż w Polsce i potrzebny jest specjalny adaptor, dostępny w sklepach elektrycznych i niektórych supermarketach.

Nowa Zelandia jest krajem ocenianym przez turystów jako raczej drogi – ceny są średnio 20 % wyższe niż w Polsce. Z tego powodu przyjezdni korzystają raczej z dostępnych cenowo hosteli i komunikacji miejskiej. Stołują się zaś w barach szybkiej obsługi lub gotują we własnym zakresie. Standardowy posiłek w taniej restauracji mieści się w granicach 15 – 20 dolarów. Za produkty żywnościowe trzeba zapłacić np. od 4 – 6 dolarów za chleb, 5 NZD za kilogram pomidorów, 10 NZD za 40 dkg sera. Do najtańszych sieci spożywczych należą New World, PAK’n Save, Foodtown, Woolworths, Countdown.

●  Chleb świeży – $4.20

●  duży jogurt naturalny – 6 NZD

●  dżem–5NZD

●  masło orzechowe – 6 NZD

●  8bułek–16NZD

●  paczka sera cheddar 120g – 5 NZD

●  1 kg sera lokalnego – 10 NZD

●  1l mleka – 2,5 NZD

●  wino – od 10 NZD

●  piwo – od 5 NZD wzwyż

Osoby legitymujące się polskim paszportem, odwiedzający Nową Zelandię w celach turystycznych do trzech miesięcy, nie potrzebują wizy. Ostateczną decyzję o zgodzie na wjazd podejmuje I mmigration Officer . Może prosić o pokazanie biletu powrotnego oraz o udokumentowanie posiadania środków na pobyt. Karta płatnicza jest traktowana jako wystarczające zabezpieczenie. W przypadku dłuższych pobytów należy wystąpić o wizę w ambasadzie Nowej Zelandii w Londynie.

obowiązek szczepień - BRAK
Podróż do Nowej Zelandii nie wymaga zrobienia szczepień obowiązkowych

Sytuacja wewnętrzna tego państwa jest stabilna i raczej nie ma tu żadnych zagrożeń dla turystów. Jednak Nowa Zelandia leży w strefie trzęsień ziemi, możliwe są także erupcje czynnych wulkanów. Nad Nową Zelandią znajduje się dziura ozonowa, a zatem oddziaływanie promieni słonecznych jest bardzo silne. Koniecznie trzeba mieć ze sobą odpowiednie środki do ochrony ciała przed ich działaniem.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

pianka neoprenowa 5.4 mm

adapter

Podobne lokalizacje

ATIUTAKAI / COOK ISLANDS

ATIUTAKAI / COOK ISLANDS

Płytko

60-80%

Początkujący

MURI BEACH / Rarotongan

MURI BEACH / Rarotongan

płytko tylko przy brzegu

60-80%

Początkujący

Marahau Beach

Marahau Beach

płytko tylko przy brzegu

40-60%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG