Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15KNT - 35 KNT
Kierunek wiatru
Off shore, Side shore / side-on shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
Styczeń, Luty, Listopad, Grudzień , Czerwiec-Wrzesień
Tłok na wodzie
Umiarkowany
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

90 - 100%

FEB

90 - 100%

MAR

90 - 100%

APR

60 - 70%

MAY

60 - 70%

JUN

60 - 70%

JUL

60 - 70%

AUG

60 - 70%

SEP

70 - 80%

OCT

80 - 90%

NOV

90 - 100%

DEC

90 - 100%

Miejsce

Spot image

Filipiny to archipelag składający się z 7107 wysp, z których około 1000 jest zamieszkanych, a każda z nich ma swoje wspaniałe cechy, dzięki którym jest wyjątkowa. Mimo rozwoju turystyki w tym kraju, nadal możesz znaleźć się na pięknej, pustej plaży ze snów. Filipiny to nieustająca przyjazna atmosfera i bezapelacyjnie najsmaczniejsze mango, jakie kiedykolwiek będziesz miał jeść w życiu-dostępne na niemal każdej wyspie.

Wyspa Cuyo to ciągle mocno nie odkryty kitesurfingowy diament Filipin. Mało kto o niej słyszał, a kitesurfing w Filipinach głównie kojarzymy z zatłoczonym Boracay. Statystyki wiatrowe oraz spoty dostępne w obrębie wyspy, aż się proszą byś przyjechał tutaj ze swoimi latawcami. Cuyo to pełne bogactwo płytkiej i płaskiej wody oraz równych morskich wiatrów.

Capusan Beach Po zachodniej stronie Cuyo znajduje się Capusan Beach. Jest to największa plaża na wyspie i największe źródło szczęścia kitesurferów. Znajduje się tutaj bowiem piaszczysty półwysep który jest częścią ogromnej laguny otaczającej wyspę z tej strony. Miejsce to jest zupełnie płaskim akwenem w czasie odpływu i metrowym podczas przypływu, więc jeśli cenisz sobie sesję freestyle lub chcesz się nauczyć kitesurfingu od zera będziesz zachwycony.

Woda tutaj jest bardzo czysta i płytka, aż do samej rafy. Nie znajdziesz tutaj też żadnych jeżowców ani innych zanieczyszczeń, dzięki czemu jest to naprawdę przyjemny obszar do uprawiania kitesurfingu i innych sportów wodnych. Z jednej strony plaża ma mniejszą przednią lagunę, a po drugiej stronie kolejną, która wychodzi na sąsiadujący port. Najlepszym okresem na wymarzone wakacje kitesurfingowe w Cuyo jest okres od listopada do marca- jest to pora sucha w której wiatr wieje najsilniej, prawdopodobieństwo jest najwyższe, a opady niemal nie występują.

Spot image
Spot image

Infrastruktura na wyspie nie jest tak fantastycznie rozwinięta jak na Boracay, ale bez problemu znajdziesz tutaj hotel na miarę swoich potrzeb, surferski klimat, lokalne knajpki w których spróbujesz filipińskiej kuchni oraz poczujesz surferski klimat. Jest tutaj również kilka szkółek kitesurfingu, które chętnie podszkolą Cię w umiejętnościach lub udostępnią Ci przechowalnie na Twój cały sprzęt. Przy samej plaży znajdziesz również puby oraz restauracje w których możesz odpocząć po sesji i napić się zimnego piwa.  Co roku między grudniem a lutym Cuyo doświadcza stałego północno-wschodniego. Lokalnie ten sezon jest znany jako Amihan i jest to najbardziej popularny czas na kitesurfing na Filipinach. Na Cuyo w tym okresie wiatr zwykle wieje gdzieś pomiędzy 17 a 35 węzłami.

 

Amihan to pora sucha Cuyo, więc o tej porze roku deszcz jest niezwykle rzadki. Temperatury są na ogół bardzo wysokie, a chłodna morska bryza czyni ten sezon najbardziej komfortowym. Średnia temperatura wody wynosi od 22 do 26 stopni, więc nie potrzebujesz pianki na Cuyo, chociaż niezbędna jest odpowiednia ochrona przed słońcem.

Video

Język komunikacyjny

filipiński , angielski

Obowiązująca religia

katolicy – 82,9 proc., protestanci – 5,4 proc., muzułmanie – 4,6 proc.

Strefa czasowa

UTC +8

AKTUALNY CZAS

peso filipińskie AKTUALNY KURS

Na Filipinach obowiązuje peso filipińskie (PHP), które dalej dzieli się na 100 centavos. W większych miastach nie ma problemu z płatnością kartami (akceptowane są główne karty, np. Mastercard, Visa) oraz wypłatami z bankomatów. Na mniejszych wyspach i w małych miasteczkach najlepiej mieć gotówkę.

Jeżeli z jakichś względów nie chcecie wypłacać pieniędzy w bankomatach czy płacić kartą, najlepiej wziąć ze sobą dolary amerykańskie, które najłatwiej wymienić na miejscu – w lokalnym banku lub kantorze. Dobrze też mieć ze sobą trochę peso filipińskich na start – w dużych miastach w Polsce są kantory, które je posiadają.

prąd: 230 V, 50 Hz
Na Filipinach gniazdka elektryczne są dokładnie takie same jak w USA, dlatego dobrze mieć ze sobą adapter.

Filipiny jak każdy inny kraj azjatycki to mieszkanka cen w zależności od luksusów z jakich zamierzamy skorzystać. Natomiast ogólnie rzecz ujmując ceny w dużych miastach są zbliżone do naszych, natomiast poza dużymi ośrodkami miejskimi można zakupić artykuły spożywcze dużo taniej. Podobnie jest z noclegami, w zależności od lokalizacji na jaką się zdecydujemy taką cenę zapłacimy. Faktem jednak jest, że Twój wymarzony urlop na Filipinach przy rozsądnym planowaniu kosztów może być naprawdę tani. Poniżej przykładowe ceny produktów spożywczych:

●  świeży sok z owoców (kubek): 70-130 php

●  coca-cola 1l: 40 php

●  butelka wody mineralnej 1l: 30-50 php

●  wypieki: ok. 6 ph za 1 sztukę w piekarni

●  piwo San Miguel: 40 php (0,3l)

●  mango 1kg: 100 php

●  rum 0,375: 55 PHP!! :)

●  coca-cola 1l: 40 PHP

●  danie obiadowe – 200-250 peso

●  deser – 100-120 peso

Jeżeli Wasz pobyt przekracza 30 dni lub nie jest turystyczny, musicie się ubiegać o wizę, która umożliwia pobyt w celach turystycznych do 59 dni. O wizę można ubiegać się w Ambasadzie Filipin w Warszawie przy ul. Stanisława Lentza 11. Należy wypełnić formularz i dodać załączniki takie jak paszport, zdjęcie (jak do dowodu czy paszportu), bilety do i z Filipin, rezerwacje noclegów oraz opłatę 120 zł.

obowiązek szczepień / brak

Na terenie Filipin jest brak zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. W niektórych regionach jest ryzyko zachorowania na malarię (np. część wyspy Palawan, południowe Mindanao, Olangapo na wyspie Luzon czy Tawi Tawi). Jeżeli wybierzecie Boracay czy Cebu, możecie być spokojni – tam takiego zagrożenia nie ma.

Filipińczycy zwłaszcza w dużych ośrodkach turystycznych są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów. NIestety w stolicy kraju z roku na rok odnotowuje się wzrost liczby rabunków. Jak informują polskie urzędy konsularne nie zaleca się zawierania znajomości z przygodnie poznanymi osobami. Odradza się również przyjmowania poczęstunku od nowo poznanych osób, ponieważ znane są przypadki, kiedy podawano turyście środki nasenne, aby go okraść. W trakcie podróży po Filipinach należy wykazać się zdrowym rozsądkiem. W porze wieczornej, a tym bardziej nocą, nie zaleca się poruszania poza rejonem głównych dzielnic- dotyczy to głównie Manili. Odradza się wypuszczanie do miejsc zamieszkanych przez biedotę. Ze względu na fakt, że miały tu miejsca porwania cudzoziemców dla okupu zaleca się poruszanie się po miastach taksówkami hotelowymi. Na terenie Republiki Filipin trzeba również uważać na kieszonkowców oraz drobnych złodziei.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Spray przeciw owadom

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

Podobne lokalizacje

BORACAY

BORACAY

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Początkujący

SECO ISLAND

SECO ISLAND

Płytko

70-90%

Początkujący

Capusan Beach / CUYO ISLAND

Capusan Beach / CUYO ISLAND

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG