Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15KNT - 35 KNT
Kierunek wiatru
Side shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
7-12
Temperatura wody
25-20 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
Wrzesień, Październik, Listopad, Grudzień
Tłok na wodzie
W sezonie bywa tłoczno

Warto wiedzieć

PŁYWY: aktualne pływy

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

80 - 90%

FEB

70 - 80%

MAR

70 - 80%

APR

50 - 60%

MAY

60 - 70%

JUN

80 - 90%

JUL

90 - 100%

AUG

90 - 100%

SEP

90 - 100%

OCT

90 - 100%

NOV

90 - 100%

DEC

90 - 100%

Miejsce

Spot image

Ilha do Guajirú znajduje się w północno-wschodniej części Brazylii, w stanie Ceará, w pobliżu Fortaleza. Jest znany głównie z gigantycznej, masywnej Laguny. Ze względu na idealny kierunek wiatru i wody, główna laguna nazywana jest często FLATWATERSEA. Na całym świecie trudno o drugą taką lagunę, która byłaby bardziej płaska, a jednocześnie o tej samej wielkości. Nic dziwnego, ponieważ lagoona ma ponad 4 km długości i do 400 metrów szerokości! Ilha do Guajiru to bezapelacyjnie raj kitesurfingowy. Podczas przypływu masz do dyspozycji wspaniałą kilku kilometrową lagunę na której nigdy nie jest tłoczno.

W czasie przypływu i pomiędzy przypływami cały akwen jest fantastycznie płytki i pełen płaskiej wody. Dookoła nie ma wielkich ośrodków miejskich, dzięki pobyt tutaj jest jeszcze milszy. Równy wiatr, płaska płytka woda. Przy lagunie w Ilja do Guajiru znajduje się kilka pousad, w których można się zatrzymać na noc. Są one zlokalizowane wzdłuż linii akwenu dzięki czemu możesz z własnego tarasu startować i lądować latawiecZ wydmami z przodu i Praia da Barra z tyłu, laguna oferuje absolutną bezpieczną przystań dla każdego rodzaju sportu wodnego a w szczególności dla kitesurfingu. Bezpośredni dostęp do głównej laguny można uzyskać bezpośrednio z Praia da Barra, Praia do Guajirú, Praia das Dunas i Secret Spot. Te miejsca, niezależnie od przypływu, zawsze oferują wspaniałe przejażdżki i super udaną sesję! :)

Spot image
Spot image

Pierwsza sesja przed śniadaniem? W Ilha do Guajiru bajeczna laguna latawców leży bezpośrednio przed drzwiami pousad (pomieszczeń mieszkalnych). Podczas przypływu masz do dyspozycji wielką lagunę. Napompuj swój latawiec i gotowe! Przy lagunie w Ilja do Guajiru znajduje się kilka ładnych pousad. Oprócz zakwaterowania większość pousad ma również restauracje: wegańskie, pizze lub klasyczne brazylijskie jedzenie, każda pousada oferuje coś wyjątkowego. Jeśli potrzebujesz jedzenia lub poczęstunku pomiędzy, możesz wygodnie wylądować latawcem tuż przed wybraną pousadą. Mała wskazówka: zawsze startuj latawiec w kierunku do laguny, ponieważ ktoś może przeceniać siebie zle wystartuje, co może spowodować, że latawiec wyląduje na dachu pousady. WAŻNE: Podczas odpływu laguna nie jest wystarczająco głęboka, aby w niej pływać. Jednak w czasie przypływu i pomiędzy pływami masz tu do dyspozycji fantastyczną płytką wodę.

Video

Język komunikacyjny

portugalski w brazylijskiej odmianie

Obowiązująca religia

chrześcijanie 63%, protestanci 25%, spirytualiści 2,0%

Strefa czasowa

UTC -3

AKTUALNY CZAS

Walutą w Brazylii jest real (BRL). Obecnie kurs reala jest porównywalny z kursem złotego. Najlepiej zabrać na wymianę dolary amerykańskie. Kantory nazywają się cambios, znajdziecie je prawie wszędzie tam, gdzie docierają turyści. Warto sprawdzać kurs przed dokonaniem transakcji, gdyż nawet kantory sąsiadujące ze sobą mogą stosować różne przeliczniki albo dodatkowe opłaty. Jeśli będziecie wymieniać dużą sumę, możecie zostać poproszeni o pokazanie paszportu do autoryzacji transakcji. W Brazylii działają karty płatnicze, zarówno Visa jak i Mastercard. W miejscach turystycznych płatność kartą jest powszechna, a bankomaty gęsto rozmieszczone. Przy płatności kartą sprzedawca może zapytać, czy karta jest kredytowa czy debetowa.

prąd: 220V / 110 V
Napięcie elektryczne różni się w różnych regionach Brazylii i wynosi 110V w stanach północnych oraz 220V w stanach centralnych i południowych. Wybierając się do Brazylii ze swoim sprzętem elektronicznym powinniśmy zabrać ze sobą adapter, chociaż z reguły nasze nasze wtyczki zazwyczaj pasują do lokalnych gniazdek.

Sklepy są w głównej mierze dobrze zaopatrzone, ceny podobne do europejskich Ceny w Brazylii są mniej więcej zbliżone do cen w Polsce, od kawy po noclegi.

●  Butelka wody w supermarkecie – ok. 1,5 R$

●  Mały sok (200 ml) – 1R$, duży sok (1 litr) – ok. 3,5 R$

●  Sok ze świeżych owoców w tzw. lanchonete – 1-5 R$

●  Przekąski (salgados) w lanchonete – 0,50-3 R$

●  Mała kawa (cafezinho) – 1-2 R$

wiza: 0 $
Polacy nie potrzebują wizy. Po wylądowaniu do kraju imigration wstawia nad pieczątkę do paszportu i o nic nie pyta. Co więcej, na większych lotniskach są specjalne bramki dla brasileiros i pozostałych podróżujących np. Europejczyków, tak więc ruch jest dość płynny. Nie ma żadnych opłat wjazdowych i wyjazdowych. Dostaje się tylko w paszport specjalną kartę turysty, której lepiej nie zgubić, gdyż należy ją zwrócić przy wylocie.

obowiązek szczepień - BRAK
Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty prywatnej wynosi ok. 40 USD.

Brazylia jest stosunkowo bezpiecznym krajem, zwłaszcza w rejonach wybrzeża. Trzeb jednak być czujnym, ponieważ zdażają się tuczęste kradzieże kieszonkowe. W Brazylii obowiązkowo trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem – teoretycznie. W praktyce turystom wystarczy ksero paszportu, a dokument lepiej schować do sejfu w hotelu. Przy sobie lepiej mieć niewiele gotówki, schowanej w kilku miejscach. Niektórzy czują się pewniej mając pasek ze skrytką – z kieszenią wszytą w wewnętrznej części, albo saszetkę na dokumenty do zawieszenia na szyi, pod ubraniem. Płacąc kartą nie traćmy jej z oczu, nie pozwalajmy na przykład zabrać jej na zaplecze pod żadnym pretekstem. Sfotografowanie karty z kodem CVV jest o wiele łatwiejsze niż wytłumaczenie w banku, że padliśmy ofiarą banalnej kradzieży.

uwaga : ZŁODZIEJE ! Wybierając się na wyjazdy kitesurfingowe w tym kierunku Świata miej na uwadze, że będziesz narażony na kieszonkowców i innych złodziei lubujących się w kradzieżach na plaży. Pilnuj swoich rzeczy oraz sprzętu kitesurfingowego bardziej niż zwykle, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

wodoodporny krem z filtrem SPF 50

Podobne lokalizacje

ATINS

ATINS

Płytko

70-90%

Początkujący

CAUIPE / CUMBUCO

CAUIPE / CUMBUCO

Płytko

70-90%

Początkujący

CUMBUCO

CUMBUCO

płytko tylko przy brzegu

70-90%

Średni

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG