Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / side-on shore
Głębokość wody
Płytko
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
>25 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
Styczeń, Luty, Grudzień , maj-październik
Tłok na wodzie
Brak

Warto wiedzieć

Półwysep Mannar oraz obszar nazywany Mostem Adama ( Adam’s Bridge) był niegdyś niegdyś 50-kilometrowym połączeniem lądowym z Indiami. Legenda głosi, że jeszcze w XV wieku przejście lądowe między tymi dwoma krajami było możliwe, natomiast obecnie zniszczone cyklonem dajcie Ci do dyspozycji setki małych wysepek i piaszczystych nasypów oddzielonych sekcjami płytkiej wody. Widok ten naprawdę zapiera dech w piersiach!

Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

90 - 100%

FEB

80 - 90%

MAR

40 - 50%

APR

40 - 50%

MAY

70 - 80%

JUN

90 - 100%

JUL

90 - 100%

AUG

90 - 100%

SEP

90 - 100%

OCT

50 - 60%

NOV

70 - 80%

DEC

80 - 90%

Miejsce

Spot image

Sri Lanka to bez wątpienia wyjątkowy kraj, który może zaskoczyć odwiedzających ją turystów nie jedną atrakcją. Ciepły klimat, świetne warunki geograficzne, bogata flora i fauna no i zapierające dech w piersiach krajobrazy – to wszystko i o wiele więcej można znaleźć na Sri Lance. Zderzenie kultury Europejczyków z wierzeniami lokalnych ludów i tradycjami Cejlończyków, tworzy tu niepowtarzalną kulturowość, którą warto poznać bliżej.

Poza typowymi atrakcjami turystycznymi Sri Lanka przyciąga do siebie również tych którzy poszukują idealnych warunków wiatrowych do uprawiania kitesurfingu. Bez wątpienia takim miejscem jest miejscowość Mannar w północno-wschodniej części Sri Lanki. Trudno porównać ten spot z jakimkolwiek innym jaki mieliśmy okazję odwiedzać. Mannar (czasami nazywany wyspą Mannar) znajduje się około 300 kilometrów na północ od stolicy Kolombo na zachodnim wybrzeżu, tuż obok wód terytorialnych łączących Indie ze Sri Lanka.

Podobnie jak Wyspa Vella dla tych, Mannar oferuje niesamowicie płaskie wody na których nigdy nie będzie tłoku! Ładne, płytkie odcinki ułatwiają uczniom naukę kitesurfingu,a niesamowicie płaskie wody sprawiają że Ci dobrze pływający rozwijają swój progres w zawrotnym tempie. Niesamowita turkusowa woda jest także bardzo ciepła i ciągnie się wzdłuż białych piaszczystych plaż, łagodnych wydm, dzięki to którym tworzą się idealne płaskie obszary wody. To bezapelacyjny raj na ziemi, który cieżko opisać słowami ! Jeśli przybywasz tu na dłużej i chcesz podszkolić swoje umiejętności, możesz skorzystać z działającej tutaj szkoły kitesurfingu.

W związku z tym, że raj Mannar został odkryty dla świata kitesurfingu stosunkowo niedawno, nie ma tu rozwiniętej szeroko infrastruktury oraz bazy noclegowej przy samym spocie, co jednak w gruncie rzeczy nie powinno stanowić większego problemu. Możesz skorzystać z zakwaterowania w szkółce lub zatrzymać się w miejscowości Mannar.

Spot image
Spot image

WARTO WIEDZIEĆ:
Adam’s Bridge to obszar działający tylko w okresie letnim- ze względu na ochronę migrujących ptaków w sezonie zimowym . Aby uniknąć zakłócania życia zwierząt, lokalne władze wydały zakaz uprawiania kitesurfingu w tej okolicy, co jednak nie stanowi przeszkody w uprawianiu kitesurfingu w innych częściach półwyspu.

 

SEZON
Na Sri Lance są dwa sezony kitesurfingu:

●  Sezon wysoki (17-25 węzłów) trwa od maja do października - wiatr wieje w kierunku południowo-zachodnim, jest stabilny, a znaczne wahania wiatru są dość rzadkie.

●  Poza sezonem (15-17 węzłów) trwa od grudnia do marca, wiatr wieje w kierunku północno-zachodnim.

 

Średnia temperatura powietrza przez cały rok wynosi 28 ° C , temperatura wody wynosi 26 ° C. Listopad i kwiecień to zazwyczaj deszczowe, bezwietrzne miesiące i są słabo przystosowane do kitesurfingu.

Video

Język komunikacyjny

syngaleski, tamilski, angielski

Obowiązująca religia

buddyzm 70 % hinduizm 15%

Strefa czasowa

UTC +5:30 AKTUALNY CZAS

waluta na Sri Lance: rupia lankijska, 1 PLN ~ 50LKP. AKTUALNY KURS


Na Sri Lance obowiązuje rupia lankijska 1$-178 LKR, 1 Euro- 220 LKR Pieniądze warto wymienić na lotnisku szybko i sprawnie w bankach zazwyczaj wymiana trwa 30 minut. W każdym banku wymagany jest oryginał paszportu. Bankomaty czynne są całą dobę, ale nie ma ich zbyt wiele. Najlepiej podróżować z gotówką - dolarami

/ .prąd: 230-240V /

Napięcie 230-240V , 50 Hz warto kupić przejściówkę, którą z łatwością znajdziemy w supermarketach lub na lokalnych bazarach w cenie około 200 LKR. Standardem są gniazdka angielskie z jedną dziurką na górze i dwoma na dole. Duża część energii na Sri Lance pochodzi z elektrowni wodnych. W czasie niskiego stanu wód mogą się zdarzać przerwy w dostawie energii jednak w większości hoteli znajdują się generatory prądu. W domach prywatnych prąd czasem jest wyłączny kilka razy dziennie co stanowi spory problem dla mieszkańców wyspy.

W wielkim skrócie Cejlon można nazwać tanim miejscem. Jedynie w miejscowościach nadmorskich ceny znacznie rosną w górę. Za nocleg w przyzwoitych warunkach płaci się średnio 5-10$ (za osobę). Obiad czy kolację w centralne części wyspy można zjeść za 1-2$, na plaży jest to  wydatek rzędu 5-10$. Najdroższe są atrakcje – ceny dla białych są średnio dwukrotnie wyższe, niż dla lokalsów.

  • sok z wyciskanych owoców – 150 LKR,
  • posiłek w lokalnej knajpie– 200-400 LKR,
  • kawa z ekspresu w lokalnej sieciówce – 300-400 LKR,
  • śniadanie w guesthousie – 200-400 LKR,
  • whiskey 0,7 litra w Wine Shop – 1500 – 2500 LKR (w zależności od rodzaju),
  • kolacja w ładnej restauracji na plaży – min. 1500 LKR.

Zakup wizy możliwy jest po wylądowaniu na lotnisku, koszt 35$

/. obowiązek szczepień - brak /
Warto wykonać podstawowe zalecane szczepienia ochronne (dur brzuszny, tężec, błonica, polio, WZW A+B). Co prawda sporo kosztują, ale zabezpieczają przed wymienionymi chorobami na kilka lat lub nawet na całe życie (WZW). Ryzyko złapania malarii jest niewielkie, ale dobrze zaopatrzyć się w mocne spreje przeciw owadą.

Urlop na Sri Lance to bezpieczne wakacje. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie znajdziemy ostrzeżeń dla tego kraju. Niemniej wskazana jest ostrożność przy wyjazdach do północno-wschodnich regionów: Dżafna, Mannar, Mulattivu i Vavuniya. Ponadto standardowo każdy podróżny powinien pilnować swoich rzeczy. Jednym z najpowszechniejszych problemów, z jakim stykają się turyści na Sri Lance, są kradzieże kieszonkowe. Często dochodzi do oszustw związanych z wykorzystaniem kart bankowych. Dlatego ważne dokumenty i przedmioty najlepiej jest pozostawić na czas zwiedzania w sejfach hotelowych.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Spray przeciw owadom

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

Podobne lokalizacje

KALDITYA

KALPITIYA

płytka laguna + głęboko za laguną

70-90%

Początkujący

KAPPALADY

KAPPALADY

płytka laguna + głęboko za laguną

70-90%

Początkujący

MANNAR / Adam’s Bridge

MANNAR / Adam’s Bridge

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG