Informacje

Plaża
Piaszczysta, Szeroka
Wysokość fali
Płaska woda / brak fal
Średnia wiatrowa
15-25 KNOTS
Kierunek wiatru
Side shore / side-on shore
Głębokość wody
płytka laguna + głęboko za laguną
Spot proponowany dla
Początkujący
Rozmiary latawców
9-14
Temperatura wody
>25 C, pływanie bez pianek
Najlepszy sezon wiatrowy
Styczeń, Luty, Grudzień , maj-październik
Tłok na wodzie
Brak
Podziel się opinią

Twoje zdanie jest dla nas cenne

Jeśli byłeś w tym miejscu i chciałabyś zaproponować nam zmiany lub wyrazić swoją opinię o spocie prosimy o kontakt. Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne, dzieki Twojej relacji nasze opisy będą jeszcze ciekawsze i dokładniejsze.

Statystyki wiatru

JAN

90 - 100%

FEB

70 - 80%

MAR

70 - 80%

APR

70 - 80%

MAY

70 - 80%

JUN

80 - 90%

JUL

90 - 100%

AUG

90 - 100%

SEP

90 - 100%

OCT

70 - 80%

NOV

60 - 70%

DEC

70 - 80%

Miejsce

Spot image

Kalpitiya to tak naprawde niewielka miejscowość pośród rozlewisk z kilometrami piaskowych plaż, które oddziela swoją największą lagunę Puttalam od Oceanu Indyjskiego. W połączeniu z dobrym sezonowym wiatrem i obszerną płaską wodą, tworzą wymarzony plac zabaw kitesurfera. Masz tutaj do dyspozycji przede wszystkim dwa główne główne spoty : Kalpitiya oraz Kappalady. O ile ten pierwszy jest ogólnie znanym, najpopularniejszym i największym spotem w okolic, tak Kappalady stanowi jego przeciwieństwo. Jest to zbiornik dużo mniejszy i spokojniejszy.

 

Jeśli szukasz na swój urlop miejsca w tej okolicy które jest ciche, mniej zatłoczone plaży niż plaże Kalpitiya, warto byś odwiedził lagunę Kappalady. To miejsce znajduje się zaledwie około 30 minut jazdy tuk-tukiem na południe od Kalpitiya, a jeśli chcesz odpocząć w spokoju t o zdecydowanie miejsce dla Ciebie.

Warunki w Kappalady są zbliżone do spotu głównego, ale obszar powierzchni wody stanowi ułamek wielkości wspomnianej wcześniej Kalpitii i może pomieścić o wiele mniej osób na wodzie, przez co jest dużo bardziej kameralny. Jest tu ciszej, bardziej malowniczo i po prostu spokojniej. Plaża Kappalady są bardzo ładne i piaszczyste, znajdziesz tutaj sporo wolnego miejsca na przygotowanie swojego latawca ( zwłaszcza na plażach znajdujących się tutaj hoteli ) i chętnych beach boyów hotelowych którzy Ci ten latawiec wystartują.

 

Jeśli lubisz pływać po morzu, tutaj również znajdziesz coś dla siebie, wystarczy, że przejdziesz przez paskowy nasyp i masz cały zbiornik do własnej dyspozycji. Masz tutaj bezkres ciepłej wody z umiarkowanych rozmiarów falką i kilometry pięknych plaż wzdłuż których możesz zrobić malowniczy spływ.

Spot image
Spot image

SEZON
Na Sri Lance są dwa sezony kitesurfingu:

● Sezon wysoki (17-25 węzłów) trwa od maja do października - wiatr wieje w kierunku południowo-zachodnim, jest stabilny, a znaczne wahania wiatru są dość rzadkie.

● Poza sezonem (15-17 węzłów) trwa od grudnia do marca, wiatr wieje w kierunku północno-zachodnim.

Średnia temperatura powietrza przez cały rok wynosi 28 ° C (82 ° F), temperatura wody wynosi 26 ° C (79 ° F). Listopad i kwiecień to zazwyczaj deszczowe, bezwietrzne miesiące i są słabo przystosowane do kitesurfingu.

Video

Język komunikacyjny

syngaleski, tamilski, angielski

Obowiązująca religia

buddyzm 70 % hinduizm 15%

Strefa czasowa

UTC +5:30 AKTUALNY CZAS

waluta na Sri Lance: rupia lankijska, 1 PLN ~ 50LKP. AKTUALNY KURS


Na Sri Lance obowiązuje rupia lankijska 1$-178 LKR, 1 Euro- 220 LKR Pieniądze warto wymienić na lotnisku szybko i sprawnie w bankach zazwyczaj wymiana trwa 30 minut. W każdym banku wymagany jest oryginał paszportu. Bankomaty czynne są całą dobę, ale nie ma ich zbyt wiele. Najlepiej podróżować z gotówką - dolarami

/ .prąd: 230-240V /

Napięcie 230-240V , 50 Hz warto kupić przejściówkę, którą z łatwością znajdziemy w supermarketach lub na lokalnych bazarach w cenie około 200 LKR. Standardem są gniazdka angielskie z jedną dziurką na górze i dwoma na dole. Duża część energii na Sri Lance pochodzi z elektrowni wodnych. W czasie niskiego stanu wód mogą się zdarzać przerwy w dostawie energii jednak w większości hoteli znajdują się generatory prądu. W domach prywatnych prąd czasem jest wyłączny kilka razy dziennie co stanowi spory problem dla mieszkańców wyspy.

W wielkim skrócie Cejlon można nazwać tanim miejscem. Jedynie w miejscowościach nadmorskich ceny znacznie rosną w górę. Za nocleg w przyzwoitych warunkach płaci się średnio 5-10$ (za osobę). Obiad czy kolację w centralne części wyspy można zjeść za 1-2$, na plaży jest to  wydatek rzędu 5-10$. Najdroższe są atrakcje – ceny dla białych są średnio dwukrotnie wyższe, niż dla lokalsów.

  • sok z wyciskanych owoców – 150 LKR,
  • posiłek w lokalnej knajpie– 200-400 LKR,
  • kawa z ekspresu w lokalnej sieciówce – 300-400 LKR,
  • śniadanie w guesthousie – 200-400 LKR,
  • whiskey 0,7 litra w Wine Shop – 1500 – 2500 LKR (w zależności od rodzaju),
  • kolacja w ładnej restauracji na plaży – min. 1500 LKR.

Zakup wizy możliwy jest po wylądowaniu na lotnisku, koszt 35$

/. obowiązek szczepień - brak /
Warto wykonać podstawowe zalecane szczepienia ochronne (dur brzuszny, tężec, błonica, polio, WZW A+B). Co prawda sporo kosztują, ale zabezpieczają przed wymienionymi chorobami na kilka lat lub nawet na całe życie (WZW). Ryzyko złapania malarii jest niewielkie, ale dobrze zaopatrzyć się w mocne spreje przeciw owadą.

Urlop na Sri Lance to bezpieczne wakacje. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie znajdziemy ostrzeżeń dla tego kraju. Niemniej wskazana jest ostrożność przy wyjazdach do północno-wschodnich regionów: Dżafna, Mannar, Mulattivu i Vavuniya. Ponadto standardowo każdy podróżny powinien pilnować swoich rzeczy. Jednym z najpowszechniejszych problemów, z jakim stykają się turyści na Sri Lance, są kradzieże kieszonkowe. Często dochodzi do oszustw związanych z wykorzystaniem kart bankowych. Dlatego ważne dokumenty i przedmioty najlepiej jest pozostawić na czas zwiedzania w sejfach hotelowych.

Aktualna prognoza

Co warto zabrać

Pieniądze w walucie USD

Ochrona głowy przed słońcem

Spray przeciw owadom

Lycre z filtrem UV

Okulary z filtrem UV

adapter

Podobne lokalizacje

KALDITYA

KALPITIYA

płytka laguna + głęboko za laguną

70-90%

Początkujący

KAPPALADY

KAPPALADY

płytka laguna + głęboko za laguną

70-90%

Początkujący

MANNAR / Adam’s Bridge

MANNAR / Adam’s Bridge

Płytko

70-90%

Początkujący

Jaki latawiec wybrać?

Dobór odpowiedniego rozmiaru latawca wpływa na komfort twojego pływania oraz bezpieczeństwo w czasie zejścia na wodę. Dzięki tej tabeli możesz upewnić się, czy wybrany przez Ciebie rozmiar będzie odpowiedni do panujących warunków wiatrowy oraz twojej wagi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym doborze rozmiaru przejdź do artykułu.

KITESURFER 75KG